درآمد ۳۰ میلیارد دلاری پتروشیمی تا آخر ۱۴۰۴

درآمد ۳۰ میلیارد دلاری پتروشیمی تا آخر ۱۴۰۴

به گزارش تولیدو مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد 30 میلیارد دلاری پتروشیمی تا آخر سال 1404 اطلاع داد.به گزارش تولیدو به نقل از صداوسیما، امیر وکیل زاده اضافه کرد: با تکمیل طرح های جهش دوم و اجرای طرح های جهش سوم پتروشیمی تا آخر سال ۱۴۰۴ درآمد کشور از پتروشیمی به بالای ۳۰ میلیارد دلار در سال می رسد.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: تا حالا ۷۹ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شده که ۶۹ میلیارد دلار آن به بهره برداری رسیده و سالانه ۱۷ میلیارد دلار درآمد برای کشور به وجود می آورد.
وی با اشاره به شروع جهش دوم صنعت پتروشیمی از سال ۹۲ افزود: از ۴۳ طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی، ۱۵ طرح تا ابتدای سال ۹۹ و ۱۷ طرح از سال ۹۹ تا بهار ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیدند و ۱۱ طرح تا آخر سال راه اندازی می شوند که حدود ۸۴ درصد پیشرفت دارند.
وکیل زاده به طرح های جهش سوم نیز اشاره نمود و اظهار داشت: طرح های جهش سوم، ۳۹ طرح با ۲۰ میلیارد دلار سرمایه است که تا حالا ۵.۶ میلیارد دلار هزینه شده و با اجرای طرح های جهش سوم درآمد کشور ۱۰ میلیارد دلار اضافه می شود.
وی ظرفیت تولیدات پتروشیمی هم اکنون را ۹۰ میلیون تن در سال دانست و اضافه کرد: با اتمام جهش دوم این ظرفیت به ۱۰۰ میلیون تن می رسد.
وکیل زاده افزود: با راه اندازی ۱۷ طرح سال ۹۹، حدود ۲۵ میلیون تن به ظرفیت و چهار میلیارد دلار به درآمد کشور افزوده شد.
وی اظهار داشت: ۱۱ طرح از جهش دوم باقی مانده که ۸.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد، این طرح ها ۸۴ درصد پیشرفت داشته و تا حالا ۶.۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده است.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که طرح های جهش سوم شامل ۳۹ طرح است که تا آخر سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسد، اضافه کرد: علاوه بر افزایش ۱۰ میلیارد دلاری درآمدهای ارزی، ظرفیت صنعت پتروشیمی به ۱۳۳ میلیون تن در سال می رسد.
وکیل زاده از ایجاد چهار هاب جدید پتروشیمی در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر ماهشهر و عسلویه که تقریباً اشباع شده اند، چهار هاب جدید در کشور راه اندازی خواهد شد که از این میان می توان به هاب منطقه پارسیان در استان هرمزگان، هاب قشم، هاب جاسک و هاب سواحل مکران در چابهار اشاره نمود.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره طرح راه اندازی پتروشیمی در شمال کشور هم اضافه کرد: اخیراً طرحی برای راه اندازی یک مجتمع در پتروشیمی در بندر امیرآباد در سواحل دریای خزر موافقت اصولی گرفته که بزودی، کار راه اندازی آن شروع خواهد شد.

1400/04/15
13:17:05
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تولیدو