حریری تشریح كرد

در مورد توافق ایران و چین سیاه نمایی می شود

در مورد توافق ایران و چین سیاه نمایی می شود

به گزارش تولیدو رئیس اتاق ایران و چین می گوید: در مورد سند همکاریهای 25 ساله ایران و چین متاسفانه سیاسی کاری و صحبت های جناحی بیش از تحلیل دقیق اقتصاد مطرح شده و رسانه های خارج از کشور با ایجاد جو روانی منفی تلاش می کنند کل ماجرا را متاثر کنند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، چند روز بعد از نهایی شدن سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، همچنان سوالات اقتصادی زیادی در ارتباط با آن مطرح است. آمارهای رسمی نشان میدهد که در سال گذشته، بیش از ۲۵ درصد از کل صادرات و واردات ایران توسط چین انجام شده است و این کشور در سالهای تحریم، ایران را ترک نکرده است.
هرچند بررسی میزان همکاریهای تجاری میان دو کشور نشان میدهد که نسبت به سالهای برجام، عدد نهایی تجارت مشترک بسیار پایین آمده اما همچنان خیلی از شرکت های چینی، در بخش های مختلف اقتصاد ایران یا فعال می باشند یا در صورت بهبود اوضاع امکان بازگشت به ایران را دارند.
علیرغم این موضوع اما آنچه که در سندهمکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین امضا شده، ارتباطی با قراردادهای مشترک ندارد و در حقیقت این طرح بستری برای قراردادهای آینده ایجاد خواهدنمود و بخش خصوصی معتقد می باشد این مساله را باید صرف نظر از مسائل سیاسی و به شکل اقتصادی نگاه کرد.
مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین می گوید: در این تردیدی نیست که امروز چین بعنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی در سراسر جهان شناخته می شود و احیانا در آینده نه چندان دور قدرت نخست اقتصادی نیز لقب خواهد گرفت. بدین جهت اینکه ما بتوانیم سطح همکاریهای اقتصادی خودرا با چین گسترش دهیم، هیچ اشکال و ایرادی ندارد و در صورت برنامه ریزی دقیق می تواند به نفع کشور باشد.
وی افزود: در این راه متاسفانه سیاسی کاری و صحبت های جناحی بیش از تحلیل دقیق اقتصاد مطرح شده و رسانه های خارج از کشور با ایجاد جو روانی منفی تلاش می کنند کل ماجرا را متاثر کنند؛ در شرایطی که ما در قرارداد با هر کشوری باید منافع ملی خودرا دنبال نماییم.
رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به اینکه در ایران برنامه ریزی برای رشد اقتصادی سالانه هشت درصد انجام شده است، بیان کرد: عملکرد سالهای گذشته نشان میدهد ما نه فقط نتوانسته ایم به این رشد هشت درصد برسیم که عملا اقتصادمان کوچک نیز شده است؛ در صورتیکه ما به رشدی پایدار و طولانی مدت احتیاج داریم. از طرف دیگر حتی اگر مشکلات را کنار بگذاریم نیز این رشد، پولی سنگین می خواهد که عملا در هیچ کجای اقتصاد ایران نیست و جذب سرمایه از خارج گزینه باقی مانده است.
حریری افزود: برای این رشد به ۱۰۰۰ میلیارد دلار پول احتیاج داریم. اگر بستری فراهم گردد که از آمریکا و اتحادیه اروپا و ژاپن گرفته تا چین به اقتصاد ما ورود کرده و در بخش های مختلف سرمایه گذاری کنند، هیچ کس مخالفت نخواهد کرد اما در شرایطی که در مورد دیگران ابهام وجود دارد، برخی شرکت های چینی برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند و این دیگر بسته به ماست که قراردادها را به چه شکل نهایی نماییم که هم سرمایه جذب شود، هم منافع ما لحاظ شود و هم در آینده امکان گسترش صادرات غیر نفتی ایران به چین برقرار شود. این مسائل را باید به دور از سیاسی کاری بررسی و ارزیابی کرد.
منبع:

1400/01/26
11:15:06
5.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تولیدو