ركورد پایین نفوذ بیمه كشاورزی در استان مركزی

فوقش بیست و پنج درصد!

فوقش بیست و پنج درصد!

به گزارش تولیدو ایسنا/مركزی بیمه كشاورزی در ایجاد امنیت سرمایه، خطرپذیری و كاهش ریسك و برنامه ریزی كشاورزان اهمیت بالایی دارد و فضایی امن برای بهره برداران این حوزه ایجاد می كند، اما به نظر می آید این بیمه در استان مركزی چندان طرفدار ندارد!


كشاورزی بویژه در ایران به شرایط اقلیمی بسیار وابسته بوده و در واقع تغییرات اقلیمی خطرپذیری این بخش را زیاد می كند. ایران جزو ۱۰ كشور بلاخیز دنیاست و بر این اساس، پشتیبانی از این زیربخش در چنین كشوری جهت تداوم تولید بسیار مهم می باشد و بیمه یكی از راهكارهای مهم برای افزایش امنیت در تولید بخش كشاورزی است.
محمدرضا كرمی در این باره در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: صندوق بیمه كشاورزی در سراسر كشور با عاملیت بانك كشاورزی در استان ها مبادرت به بیمه محصولات كشاورزی می كند. در واقع مدیریت های بانك كشاورزی توسط نمایندگی های خدمات بیمه كشاورزی(بخش خصوصی) مبادرت به عرضه خدمات لازم به كشاورزان می كنند.
وی ادامه داد: در استان بیشتر از صد نوع محصول كشاورزی قابلیت بیمه شدن دارند كه عمده این محصولات شامل كلزا، گندم دیم، گندم آبی، جو آبی، جو دیم، چغندر قند، سیب زمینی، نخود، محصولات جالیزی، باغات انار، انگور، هلو، سیب، زردآلو، شلیل، پسته، گردو، بادام، منابع طبیعی، گوسفند، گاو، دام صنعتی، گلخانه ها و... است. محصولاتی هم در فهرست بیمه وجود دارد كه كشاورزان از بیمه كردن آنها استقبال نمی كنند.
معاون بیمه كشاورزی استان مركزی با اشاره به اینكه حدود ۱۱ هزار بهره بردار، محصولات خویش را طی سال زراعی گذشته بیمه كرده اند، خاطرنشان كرد: این بیمه در بخش های مختلف زراعی، باغی، آبزیان، زنبورعسل و دام و طیور... انجام شده است.
كرمی بیان نمود: همینطور در جهت پرداخت غرامت سال زراعی گذشته، تابحال ۳۲ میلیارد ریال غرامت پرداخت شده كه پیشبینی می شود تا آخر پرداخت غرامت های باغات، این مبلغ به ۵۰ میلیارد ریال هم برسد.
وی افزود: از ۳۲ میلیارد ریال غرامت پرداخت شده، ۹۸۴ میلیون ریال به ۳۹۵ بهره بردار سیل زده سال قبل پرداخت شده است و در بحث سیل غرامتی باقی نمانده كه پرداخت نشده باشد.
مدیر بیمه كشاورزی استان مركزی افزود: امسال با عنایت به بروز ناگهانی سرما در ابتدای اردیبهشت ماه، تمامی باغات استان از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد متحمل خسارت شدند كه در این راستا صندوق بیمه كشاورزی استان به سرعت وارد عمل شده و از تمام باغات در معیت كارشناسان جهاد كشاورزی استان و شهرستان بازدید به عمل آورده و به تمام باغداران تحت پوشش غرامت پرداخت خواهد شد.
كرمی افزود: محصول استراتژیك انار امسال علاوه بر خسارت آفتاب سوختگی در مهرماه به دلیل بارش های پیاپی باران گرفتار خسارت هنگفت تركیدگی شد كه در این راستا صندوق بیمه كشاورزی به صورت میانگین ۲۴ درصد خسارت را برای باغات انار پرداخت خواهد نمود.
وی ادامه داد: مجموع غرامت پرداختی به باغداران ساوه امسال ۱۸ میلیارد ریال خواهد بود. البته تابحال دو بار در سال های ۸۶ و ۹۵ محصول انار به دلیل سرمازدگی كف بر شده است. در استان مركزی به دلیل استقبال باغداران انار (حدود ۸۰ درصد ضریب نفوذ) صندوق بیمه كشاورزی نقش خویش را به خوبی در جهت پشتیبانی از این تولیدكنندگان انجام داد به صورتی كه سال ۹۵ حدود ۱۵۰ میلیارد ریال غرامت به باغداران پرداخت گردید.
معاون بیمه كشاورزی استان مركزی تصریح كرد: ضریب نفوذ بیمه كشاورزی در استان مركزی سال قبل متاسفانه در حد ۲۵ درصد بوده كه رقم بالایی نبوده و نقش خویش را جهت پشتیبانی از زیربخش كشاورزی به خوبی ایفا نكرده است.
كرمی با اشاره به سال زراعی جاری هم اظهار داشت: سال جاری تابحال ۳۰ هزار هكتار زراعت، ۲ هزار و ۱۶۱ هكتار باغ، ۱۰ هزار و ۶۰۰ راس دام، ۷ میلیون و ۲۵۶ هزار قطعه طیور بیمه شده كه در مجموع در تمامی زمینه ها ۴ هزار و ۷۵۷ بیمه نامه برای بهره برداران صادر گردیده است.
وی افزود: تنها اهرم حمایتی دولت از بخش كشاورزی، بیمه كشاورزی است و در صورت نبود بیمه كشاورزی مهاجرت از روستا به شهر و گرایش به شغل های كاذب افزایش و از سویی تولید كاسته می شود، در نتیجه بیمه كشاورزی اهرم مناسبی برای پشتیبانی از تولید و ایجاد آرامش خاطر در بهره برداران است.
معاون بیمه كشاورزی استان مركزی تصریح كرد: بارندگی های ابتدای فصل، خرده مالكی، عدم استفاده مناسب از قوانین همچون ماده ۳۱ اساسنامه صندوق بیمه، عدم درك اهمیت بیمه توسط دستگاه ها و تشكل ها همچون مواردی است كه رغبت بهره برداران را نسبت به بیمه كاهش داده است.
وی با اشاره به اینكه صندوق بیمه كشاورزی كاملا دولتی است، اظهار داشت: ایران جزو ۱۰ كشور بلاخیز دنیاست و كار صندوق بیمه كشاورزی وابسته به شرایط اقلیمی و محیطی است. با عنایت به اینكه ۵۰ درصد مبحث مربوط به شرایط اقلیمی است در نتیجه صندوق بیمه كشاورزی زیان ده است و گاها در بعضی مواقع تا چند برابر دریافت حق بیمه، به كشاورزان غرامت پرداخت شده است.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، به نظر می آید با عنایت به اینكه بیمه تنها حامی زیربخش های كشاورزی در مقابل بلایای طبیعی است و برای پیشگیری از معضلات اجتماعی و مهاجرت از روستا به شهر بهتر است نهادهای درگیر همچون سازمان جهادكشاورزی، فرمانداران، دهیاران و تمامی تشكل های بخش خصوصی همچون اتحادیه ها و تعاونی ها، بهره برداران را به سمت بیمه كردن محصولات سوق دهند تا از معضلات اجتماعی و كاهش تولید و ایجاد مشاغل كاذب در شهرها جلوگیری شود.1398/10/15
19:49:46
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو