وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد؛

تجهیز یك میلیون هكتار از باغات و مزارع كشاورزی به سیستم های نوین آبیاری

تجهیز یك میلیون هكتار از باغات و مزارع كشاورزی به سیستم های نوین آبیاری

تولیدو: وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در طول پنج سال قبل بیشتر از یك میلیون هكتار از مزارع كشاورزی و باغات به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شدند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمود حجتی امروز در حاشیه آیین افتتاح اراضی پایاب سد تبارك شهرستان قوچان در جمع خبرنگاران، عنوان كرد: كشور ما در یك اقلیم گرم و خشك قرار دارد ما یك سوم متوسط جهانی بارش داریم یعنی حدود 230 یا 240 میلیمتر متوسط بارندگی در ایران است این در شرایطی است كه میانگین بارندگی در دنیا 750 میلیمتر است.

وی با تاكید بر ضرورت افزایش راندمان آب و بهره وری آن در مزارع اضافه كرد: باید در انتقال، مهار و چگونگی استفاده از آب دقت نماییم و برهمین اساس خوشبختانه با عنایت رهبری، همه دست اندركاران در دولت و مجلس در ضمن سال های اخیر منابع خوبی در زمینه آب و خاك به وزارت جهاد كشاورزی و وزرات نیرو تخصیص یافته است.

وزیر جهاد كشاورزی در ادامه از تجهیز یك میلیون هكتار از باغات و مزارع كشاورزی به سیستم های نوین آبیاری در پنج سال اخیر خبرداد و اشاره كرد: در گذشته بر راه اندازی سیستم های آبیاری از نوع آبیاری بارانی سفارش می شد اما حالا باغ ها و زراعت ها به سمت اجرای سیستم های نوین آبیاری زیرزمینی می رود تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: در بعضی مناطق سیستم ها هوشمند شده كه میزان رطوبت در دل خاك را داشته باشیم و بیش از حد ای كه گیاه به اب نیازدارد، آبیاری نداشته باشیم و حداقل رطوبت هم به صورت هوشمند در اختیار قرار بدهیم كه استرس ها را به گیاه كاهش بدهد.

حجتی با بیان این نكته كه در زمینه آب و خاك در كشور سرمایه گذاری خوبی شده است، اظهار داشت: این طرح پایاب سد تبارك كه از گذشته توسط وزارت نیرو پیاده شده با همت و حضور كشاورزان و بهره برداران در مجموع به صورت 650 هكتار به بهره برداری رسید.

ایشان سپس انتخاب نوع بذر و نهال مناسب را یكی از روش های بهره وری آب ذكر كردو اظهار داشت: امروز موفق شدیم از یك مزرعه مادر تولید نهال یك شركت دانش بنیان بازدید داشته باشیم كه درباره پایه های مادری و پیوندك ها از گوشه و كنار دنیا و از قاره های مختلف جمع آوری و در حال تكثیر بودند و یك كار ماندگار و باارزش را انجام دادند تا گیاهانی داشته باشیم كه در مقابل سرما، كم آبی و تنش ها مقاوم بوده و پربازده باشند.
امروز شبكه آبیاری اراضی پایاب سد تبارك شهرستان قوچان با حضور وزیر جهاد كشاورزی راه اندازی شد.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی در آیین افتتاح شبكه آبیاری اراضی پایاب سد تبارك شهرستان قوچان عنوان كرد: آب، دُر گران بهایی است كه در اختیار است و باید تلاش نماییم تا بهره ور تر و درست از آن استفاده نمائیم.

وی اظهار داشت: از مقام معظم رهبری مجوزی ستاندن شده در خصوص برداشت از منابع صندوق توسعه برای تخصیص افزایش راندمان آبیاری یا افزایش بهره وری آب، با موافقت و اعلام حمایت مجلس و نمایندگان از این طرح امیدواریم بتوانیم در خدمت كشور و تولید كنندگان باشیم و بتوانیم از آب استفاده بهینه داشته باشیم.

حجتی اضافه كرد: شرایط سختی را پشت سر می گذاریم ولی خداوند متعال نعمت های فراوانی را داده و از خدا می خواهیم كه قدرشناس نعم الهی باشیم و با هرچه بهتر استفاده كردن از نعمت های الهی بتوانیم مشكلاتمان را در بخش آب، خاك و كشاورزی برطرف نماییم و در خدمت تولید كشور و ایجاد ارزش افزوده هر چه بیشتر برای كشاورزان باشیم تا بتوانیم امنیت غذایی كشور كه یكی از ضروریات است، تأمین نماییم.

در ادامه نماینده مردم قوچان و فاروج اظهار داشت: امروز 2 هزار میلیارد ریال طرح و پروژه هایی كه مطالعات فنی آنها به اتمام رسیده و در حوزه وزارت جمع بندی شده است، تقدیم وزارت گردید كه باید به قسمت های مربوطه معرفی شود تا پیگیری ها انجام پذیرد.

هادی شوشتری اضافه كرد: برمبنای سند توسعه شهرستان قوچان بخش كشاورزی و دامپروری مهم ترین سوژه شمرده می شود كه در این زمینه ها برنامه ای دو ساله تا اختتام دولت در بخش های آب و خاك، تولید كشاورزی، باغی و دامی و حوزه های شیلات، عشایری و منابع طبیعی و آبخیزداری تنظیم شده تا پیگیری و سرمایه گذاری از محل تملك دارایی و تسهیلات منابع داخلی جهاد و سایر منابع صورت گیرد.منبع:

1398/05/18
16:25:43
5.0 / 5
4362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو