بازار خودرو در رکود مطلق

بازار خودرو در رکود مطلق

بررسی قیمت انواع خودرو ها شامل داخلی ها و خارجی ها نشان داده است که بعد از تایید طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، همه خودرو ها در بازار شامل پرتیراژهای داخلی، مونتاژی ها و خارجی ها کاسته شده و با عنایت به این که مشتریان برای خرید، دست نگه داشته اند، بازار در رکود سنگین به سر می برد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بررسی روند قیمت ها در بازار امروز (چهارشنبه/ ۳۱ شهریور ماه) نشان داده است که نسبت به هفته های اخیر که روند قیمت ها در بازار، صعودی طی می شد، بعد از اعلام موافقت مجلس شورای اسلامی برای آزادسازی واردات خودرو و همانطور که پیشبینی می شود قیمت ها با آزادسازی واردات کاهش قابل توجهی خواهد داشت؛ با بیان خبر رفع ممنوعیت واردات و از سرگیری مجدد واردات خودرو، قیمت خودرو ها را در بازار تحت تأثیر قرار داده است و منجر به کاهش قیمت ها شده است.
البته این کاهش قیمت ها به جهت افزایش فروشندگان در بازار خودرو به جهت نگرانی از بابت کاهش بیشتر قیمت و در مقابل کاهش متقاضیان به امید همین مبحث (خرید با قیمت پایین تر) در آینده هم اتفاق افتاده است.

کاهش ۵ الی ۱۰ درصدی قیمت خودرو ها در بازار
در این رابطه، سعید موتمنی- رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران- در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون رکود سنگینی بر بازار خودرو حاکم است. پیش از این هم بازار در رکود به سر میبرد اما بعد از آنکه هفته گذشته، مجلس طرح آزادسازی واردات خودرو را مصوب کرد و به احتمال بسیار بالا، شورای نگهبان هم با این طرح موافقت خواهد کرد، این رکود بیشتر شد. این روزها فروشنده در بازار بسیار است و در مقابل خریدار اصلا رجوع نمی کند و هیچ خریداری در بازار نیست.
وی ادامه داد: براین اساس قیمت همه خودرو ها شامل داخلی ها، مونتاژی ها و خارجی ها در بازار با کاهش به طور متوسط پنج الی ۱۰ درصد روبرو شده اند؛ اما همانطور که اشاره شد، با عنایت به این که معامله ای صورت نمی گیرد، میتوان بازهم پایین تر از قیمت های اعلامی یا بیشتر از این ۱۰ درصد، درصورتیکه دارنده خودرو، فروشنده قطعی باشد (مثلا احتیاج به پول داشته باشد) زیر قیمت و ارزان تر هم خودرو خویش را بفروشد.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در ارتباط با این کاهش قیمت ها اعلام نمود: مثلاً در خودرو های مونتاژی، هایما S۷ توربو که در محدوده ۷۷۰ میلیون بود، حالا ۷۳۰ هم عرضه می شود، جک که در اوج ۷۷۵ میلیون تومان بود، امروز ۷۲۰ میلیون تومان بوده است یا مزدا ۳ که تا اوایل هفته گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود، امروز یک میلیارد تومان هم مشتری ندارد.
موتمنی افزود: در خودرو های خارجی هم همین روال دیده می شود. به طور مثال خودرویی که تا هفته گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیارد تومان قیمت داشت امروز کمتر از ۱.۶ میلیارد هم فروشنده حاضر به فروش هست اما خریداری نیست.
در جداول زیر، قیمت خودرو ها در بازار امروز (۳۱ شهریور ماه) نسبت به هفته پیش چهارشنبه (۲۴ شهریور ماه) آمده است:

خودرو (ایران خودرو) ۲۴ شهریور ماه
(میلیون تومان)
۳۱ شهریور ماه
(میلیون تومان)
پژو ۲۰۶ تیپ۲ ۲۵۱ ۲۳۸ پرو ۲۰۶ تیپ ۵ ۳۰۴ ۲۹۴ پژو ۲۰۶ V۸ ۳۱۲ ۳۰۵ پژو ۲۰۷ دنده ای ۳۴۲ ۳۳۰ پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۴۲۵ ۴۲۰ ۴۰۵ GLX ۲۲۷ ۲۲۳ سمند LX ۲۴۵ ۲۳۳ دنا ۳۲۵ ۳۱۹ دناپلاس توربو دنده ای ۴۳۰ ۴۳۲ رانا LX ۲۷۳ ۲۳۰ رانا پلاس ۲۴۰ ۲۶۵ پژو پارس ۲۷۳ ۲۶۵ تارا دنده ای - ۴۹۰
خودرو (سایپا) ۲۳ شهریور ماه ۳۰ شهریور ماه سایپا ۱۱۱ ۱۵۳ ۱۵۱ سایپا ۱۳۱ ۱۳۷ ۱۳۶ سایپا ۱۳۲ (۱۳۹۸) ۱۳۲ ۱۳۰ تیبا ۱۴۸ ۱۴۳ تیبا ۲ ۱۶۰ ۱۵۵ ساینا ۱۶۳ ۱۵۶ کوییک دنده ای ۱۷۳ ۱۶۹ کوییک S - ۱۵۴
خودرو های مونتاژی و خارجی ۳۱ شهریور ماه
(تومان)
هایما S۷ ۷۳۰/۰۰۰ جک S۵ ۷۲۰/۰۰۰ مزدا ۳ ۱/۰۵۰/۰۰۰ رنو کولیوس ۲/۶۰۰/۰۰۰ کیا اپتیما ۲۰۱۷
۱/۷۲۰/۰۰۰ کیا سورنتو ۲۰۱۸ ۳/۵۰۰/۰۰۰ اسپورتیج ۲۰۱۸ ۲/۴۵۰/۰۰۰ هیوندا النترا ۲۰۱۸ ۱/۴۵۰/۰۰۰ نیسان جوک ۱/۴۸۰/۰۰۰
منبع:

1400/07/01
11:31:12
5.0 / 5
201
تگهای خبر: بازار , خرید , خودرو , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو