افزایش قیمت مس تولید را بالا برد

افزایش قیمت مس تولید را بالا برد

گزارش گروه مطالعات بین المللی مس نشان داد تولید معدنی جهانی مس در نیمه اول سال میلادی جاری ۴.۹ درصد رشد کرد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، تولید کنسانتره مس در مدت شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ به میزان ۶.۴ درصد رشد کرد در حالی استخراج حلالی الکترووینینگ ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

شیلی که بزرگترین تولیدکننده مس جهان است با کاهش ۱.۲ درصدی تولید در نیمه اول سال روبرو شد. در این بین، پرو که دومین تولیدکننده بزرگ مس در جهان است، شاهد بهبود تولیدش به میزان ۱۴ درصد بر اساس سال به سال بود. با این وجود تولید این کشور در نیمه اول سال جاری ۹ درصد پایینتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ بود. در نتیجه رشد تولید معدن گرسبرگ، تولید اندونزی بر اساس سال به سال ۶۹ درصد افزوده شد.

در این بین، تولید مس پالایش شده بر اساس سال به سال ۳.۲ درصد رشد کرد. گروه مطالعات بین المللی مس در اینباره اعلام نمود قرنطینه جهانی در ارتباط با کووید ۱۹ تأثیر منفی قابل توجهی روی اقتصاد جهان و متعاقب آن بخشهای کاربر نهایی مس در همه مناطق بجز چین داشت. باآنکه تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ روند رو به بهبودی پیدا کرد اما تقاضای جهانی در اغلب کشورها پایینتر از سطح قبل از شیوع همه گیری مانده است.

مصرف مس در چین در نیمه اول سال میلادی جاری ۱.۵ درصد رشد کرد. طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور ۴۲۴ هزار و ۲۸۰ تن مس خام و محصولات مس در ژوییه وارد کرد که در مقایسه با ۴۲۸ هزار و ۴۳۷ تن در ژوئن کاهش داشت. با این وجود چین در هفت ماه نخست سال ۳.۲۲ میلیون تن مس خام و محصولات مس وارد کرد. این میزان ۱۰.۶ درصد کاهش در مقایسه با هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰ نشان داده است.

ناظران بازار اوضاع اقتصادی چین را بخصوص در بحبوحه نگرانیها نسبت به انحلال شرکت سازنده املاک اورگراند رصد می کنند. بازارها روز چهارشنبه تحت تأثیر این خبر نزول کردند اما باید دید چین به این بحران چگونه رسیدگی می کند.

شاخص اس اند پی ۵۰۰ روز چهارشنبه ۱.۷ درصد سقوط کرد در حالیکه شاخص داوجونز اینداستریال اوریج ۱.۷۸ درصد و FTSE ۱۰۰ حدود ۰.۸۶ درصد افت داشت.

کندی رشد اقتصاد چین که بزرگترین مصرف کننده مس است، قیمتهای مس را سرکوب خواهد نمود درست همان گونه که افزایش تقاضای این کشور سبب صعود قیمت این فلز در طول سال ۲۰۲۰ شده بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمت مس ماه پرآشوبی را داشت و ۲۱ اوت به حدود ۸۷۸۰ دلار در هر تن سقوط کرد. با این وجود قیمت مس تحویل سه ماهه در بازار فلزات لندن در ۱۳ سپتامبر به ۹۶۴۰ دلار در هر تن افزایش پیدا کرد. اما هفته گذشته قیمتها باردیگر عقب نشینی کرد و در ۹۴۵۷ دلار در هر تن بسته شد.

منبع:

1400/06/31
16:25:03
5.0 / 5
154
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
تولیدو