اعلام لیست ماشین آلات مشمول معافیت گمركی

اعلام لیست ماشین آلات مشمول معافیت گمركی

تولیدو: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)  شیوه نامه «شرایط صدور معافیت از حقوق ورودی ماشین آلات مستعمل ہند (غ) ماده 119 قانون امور گمرکی» را و لیست 61 قلم ماشین آلات و تجهیزات وارداتی مشمول صدور معافیت گمرکی را به سازمان های صنعت معدن و تجارت 31 استان و جنوب کرمان ابلاغ کرد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) پیرو بند (۱) ابلاغیه وزیر صنعت با موضوع «مصوبه شماره یک بهبود فضای کسب وکار - مانع زدایی و پشتیبانی از تولید»، شیوه نامه «شرایط صدور معافیت از حقوق ورودی ماشین آلات مستعمل بند (غ) ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی» را جهت اجرا به سازمان های صنعت معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان ابلاغ نمود.
در این ابلاغیه لیست ۶۱ قلم ماشین آلات و تجهیزات وارداتی مشمول صدور معافیت گمرکی موضوع ابلاغیه فوق الذکر و ماده (۳) شیوه نامه مذکور، تنظیم شده توسط مرکز ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات که هم اکنون ساخت داخل ندارد نیز به پیوست ارسال شده و اعلام شده که لیست عدم ساخت ماشین آلات و تجهیزات در سامانه مدیریت پروسه هماهنگ بارگذاری شده و در صورت لزوم هر سه ماه یکبار توسط آن مرکز به روز رسانی خواهد شد.
در آخر هم خاطر نشان شده که سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی مکلف به رعایت مفاد ابلاغیه و شیوه نامه موضوع این نامه بوده و مسئولیت حسن اجرای آن بر عهده رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ذیربط است.
گفتنی است که برمبنای ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می توانند در صورت تائید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات بهره برده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خودرا از گمرک ترخیص کنند. البته بر طبق تعهدی که متقاضی ارائه می کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند.
این در حالیست که انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) قبلا گفته بود خیلی از شرکتها برمبنای یکی از بندهای قانون امور گمرکی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلاتی که در داخل ایجاد می شود را هم به کشور وارد می کنند.
البته طبق اعلام سازمان صمت استان تهران، این سازمان از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین آلات بهره برده اند بازرسی می کند و در صورت عدم استقرار ماشین آلاتی که از معافیت گمرکی بهره برده اند، در محل مجاز موضوع پروانه صنعتی عملکرد واحد صنعتی، بعنوان قاچاق شمرده می شود.
گفتنی است که تعداد ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی در دو ماهه امسال به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۸.۲ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش داشته است.
منبع:

1400/04/08
12:54:26
5.0 / 5
535
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو