مقام مسئول ؛

بومی سازی ۵ و چهار دهم میلیارد دلار كالا در یكسال و نیم گذشته

بومی سازی ۵ و چهار دهم میلیارد دلار كالا در یكسال و نیم گذشته

به گزارش تولیدو رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت با اعلان اینکه بهبود کیفیت تولید داخل در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: طی یکسال و نیم منتهی به انتها سال قبل 5.4 میلیارد دلار کالای داخلی جایگزین خرید خارجی شد.سید محمدمهدی هادوی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: یکی از مهم ترین بحث ها در عمق ساخت داخل بحث رقابت پذیری است؛ یعنی محصولات ما باید بتوانند با محصولات کیفیت بالا و رده یک دنیا رقابت کنند. وقتی می خواهیم ساخت داخل را دنبال نماییم، باید در سطوح مختلف شامل محصول نهایی، قطعه و تجهیزات، ماشین الات، دانش فنی و… این مساله را ببینیم. نکته اصلی این که ما هر جا که سیاست ساخت داخل را دنبال می نماییم اهتمام داریم کیفیت نهایی را داشته باشیم.
برنامه امسال بهبود کیفیت ساخت داخل است
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت اضافه کرد: در حقیقت مهم ترین مانع توسعه محصولات ما همین موضوع عمق و کیفیت ساخت داخل است؛ برای سال جاری روی ارتقای کیفیت محصولات داخلی متمرکز شده ایم و طبق هدفگذاری انجام شده، اهتمام داریم امسال به کمک صنایع و تشکل های حرفه ای، رقابت پذیری را افزایش دهیم.
وی افزود: یکی از مهم ترین راه های تحقق این هدف، استفاده از فناوری پیشرفته است؛ می خواهیم با بهره بردن از پتانسیل ستادهای تسهیل کننده همچون ستاد توسعه نانو، دانش فنی را در صنایع نفوذ دهیم. البته در این راه موانعی هم داریم که همچون آنها می توان به مالکیت فکری در صنعت کشور اشاره نمود که تلاش داریم با بهره گیری از قوانین موجود، این مساله را حل نماییم.
هادوی اظهار داشت: همین طور در کنار استفاده از فناوری پیشرفته، به دنبال ارتقای کیفیت بوسیله تعامل بهینه با صاحبان فن پیشرفته نیز هستیم.
نباید فقط در چند صنعت خاص متمرکز شویم
وی در مورد وضعیت فعلی ساخت داخل، گفت: در سطح محصولات نهایی مثل لوازم خانگی و حتی ماشین الات وضعیت قابل قبول بوده و در بعضی موارد ظرفیت تکمیل است و امکان صادرات حتی به کشورهای اروپایی وجود دارد. منتهی باید تنوع بدهیم. فقط در چند صنعت خاص ظرفیت کامل نشود بلکه تنوع صنعتی بدهیم.
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت اظهار داشت: قانون حداکثر استفاده از توان تولید و خدمات کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی قانون خوبی است که وقتی بصورت جدی از سال ۹۷ آنرا اجرا کردیم، الان نتایج آنرا می بینید که خیلی از صنایع شکوفا شدند برای اینکه با این قانون توان کشور را جدی گرفتیم و از آن استفاده کردیم.
بومی سازی ۵.۴ میلیارد دلار کالا در یک سال و نیم
وی افزود: ما در یکسال و نیم یعنی از نیمه سال ۹۸ تا اختتام ۹۹ به میزان ۷.۴ میلیارد دلار پروژه را در هیأت نظارت بررسی کردیم و با کمک تشکل های تخصصی، از این مقدار ۵.۴ میلیارد دلار یعنی ۷۷ درصد قطعات مورد استفاده در این پروژه ها را ساخت داخل کردیم؛ یعنی ۵.۴ میلیارد دلار در یک و نیم سال تولیدات داخلی ما جایگزین خرید خارجی شده است.
هادوی اظهار داشت: قوانین دیگر را هم اگر با همین دید دنبال نماییم، امسال می توانیم مانع زدایی و پشتیبانی از تولید را محقق نماییم.


منبع:

1400/03/02
13:02:12
5.0 / 5
398
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو