واگذاری معادن بوسیله مزایده عمومی

واگذاری معادن بوسیله مزایده عمومی

تولیدو: وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام نموده که در امتداد هدایت هدفمند منابع و سرمایه ها در جهت منافع ملی و رشد اقتصادی، محدوده های بلوکه شده معدنی در سراسر کشور بوسیله مزایده عمومی و در قالب اختیارات قانونی واگذار خواهد شد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، جایگزین کردن معدن و درآمدهای آن بجای نفت و تجارت های نفتی، بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری بیان شده است. ایشان در بیانات خود با تاکید بر اینکه باید برای نفت جایگزین قرار داد، معادن را یکی از بهترین جایگزین های نفت دانسته اند. در همین راستا وزارت صمت نیز یکی از سیاست های اصلی را استفاده از ظرفیت های معطل مانده در بخش های مختلف صنعت، معدن و هدایت هدفمند منابع و جذب سرمایه در امتداد راندمان از این ظرفیت ها قرار داده است؛ بطوریکه استفاده از ظرفیت های معدنی باتوجه به اهمیت آن در صنایع مهم و راهبردی و نیز غنی بودن ایران از این منابع به صورت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
البته با توجه به این که یکی از چالش های عمده در حوزه های مختلف اقتصادی، مربوط به طرح های نیمه تمامی است که به دلیلهای مختلف فنی و اقتصادی متوقف شده اند، استفاده از ظرفیت و امکانات طرح های نیمه تمام ضروری به نطر می رسد.
در همین راستا و باتوجه به ظرفیت های معدنی، وزارت صمت بمنظور استفاده بهینه از ظرفیت های موجود معدنی، علاوه بر برنامه ریزی برای تکمیل و توسعه زنجیره معادن و صنایع معدنی، طرح واگذاری محدوده ها و پهنه های متروکه را نیز مورد پیگیری جدی قرار داده؛ به طوریکه اقدامات اولیه آن انجام شده است.
علیرضا رزم حسینی-وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت)- ضمن تاکید بر آزادسازی پهنه های معدنی، واگذاری این محدوده ها را فرصتی خوبی برای شرکت های توانمند معدنی در امتداد استفاده از ظرفیت های جدید دانسته که به زودی بوسیله برگزاری مزایده و اختیارات قانونی وزارتخانه در اختیار مردم قرار خواهند گرفت.
در گام نخست، مزایده پهنه های متروکه بلوکه شده جهت جذب سرمایه و نیز معرفی فرصت های بالقوه سرمایه گذاری در حوزه معدن به علاقه مندان و سرمایه گذاران در دستور کار قرار گرفت و طبق اظهارات اردشیر سعدمحمدی، سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در نشست خبری که روز سه شنبه برگزار شد، مزایده مذکور در نیمه دوم فروردین ماه سال آینده برگزار می شود.
سعدمحمدی در نشست خبری خود اعلام نمود: در اولین مرحله این طرح، محدوده های معدنی فاقد مالک که بلا استفاده مانده اند، به عموم عرضه می شود و اینکار علاوه بر فعال سازی این پهنه ها، سبب جهت دهی هدفمند سرمایه ها و در نهایت رشد صنایع معدنی خواهد شد و بدین سان بخش معدن یک گام مهم در راه توسعه خواهد داشت.
منبع:

1399/12/14
22:43:50
0.0 / 5
1333
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو