در گفتگوبا مهر اعلام شد؛

تهیه طرح موقتی برای قیمت گذاری خودرو

تهیه طرح موقتی برای قیمت گذاری خودرو

به گزارش تولیدو دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحركه و قطعه سازان خودرو اظهار داشت: تا حالا هیچ طرحی برای قیمت گذاری خودرو تهیه نشده بلكه به دنبال تهیه یك طرح موقتی برای قیمت گذاری هستیم تا طرح مجلس نهایی شود.آرش محبی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد اخبار انتشار یافته در بعضی رسانه ها درباب تعیین شیوه قیمت گذاری خودرو، گفت: طرح مجزایی تا حالا برای قیمت گذاری خودرو تصویب نشده است بلکه هم اکنون جلساتی با محوریت بررسی «طرح تحول خودرو های سبک مجلس» برگزار می گردد تا موافقان و مخالفان نظرات خودرا اعلام کنند.
وی افزود: این طرح ایراداتی دارد یکی اینکه موانع و چالش های زیادی در تصویب، تدوین، پیاده سازی و اجرا دارد برای اینکه باید نهادهای مختلفی باهم هماهنگ شود، از سویی دیگر نیز پروسه تصویب در صحن و تبدیل طرح به قانون، طولانی خواهد بود و حدود ۵ تا ۶ ماه طول می کشد. بدین جهت باید یک راهکار موقتی برای این مدت در نظر گرفت تا چالش قیمت گذاری خودرو را فعلاً حل کرد که خودروساز و قطعه ساز بیش از این زیان نکنند.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو اضافه کرد: تا حالا در مورد این طرح موقتی، راهکارها و پیشنهادات متنوعی ارائه شده است و باز هم تاکید می کنم این طرح موقتی بوده و فقط تا زمانی اعتبار خواهد داشت که طرح مجلس در مورد خودرو، تبدیل به قانون شود.
وی افزود: در جلسات مختلف از طرف نفرات مختلف پیشنهادت متنوعی مطرح شد؛ یکی از نظرات این بود که «چرا باید قیمت گذاری خودرو به صورت دستوری صورت گیرد بلکه خود هیأت مدیره خودروسازی باید قیمت گذاری کند» اما در اینجا بحث حق و حقوق مصرف کننده مطرح می شود برای اینکه نمی گردد که خودروساز خود مبادرت به قیمت گذاری کند و به هر قیمتی که تمایل داشت کالا را بفروشد آن هم در شرایطی که عرضه و تقاضا تناسبی ندارد.
همکاری وزارت صمت و مجلس برای تهیه طرح موقتی
محبی نژاد گفت: این مسائل همه در چارچوب بحث و نظر است و این مساله تأیید نشده است. اینکه رسانه ها گفته اند مقرر شده خودرو های لوکس، کم تیراژ و گران قیمت توسط هیأت مدیره خودروساز قیمت گذاری و خودرو های پرتیراژ و کم قیمت به صورت دستوری قیمت گذاری شود، درست نیست. این مساله هم همچون موضوعات دیگر در جلسه عنوان شد اما هیچ چیزی نهایی نشده است. ما حتی در این خصوص اعلام کردیم که چنین موضوعی خود مسبب بروز مشکلات عدیده ای می شود برای اینکه باردیگر خودروهایی که قیمت گذاری دستوری می شوند، زمینه تشدید، شکاف قیمتی، رانت، تقاضای کاذب و اختلاف قیمت بازار با کارخانه را فراهم می کنند و مشکلی حل نمی گردد.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که یک دفعه برای همیشه یک تصمیم درستی گرفته شود و شامل همه خودرو ها شود تا باردیگر شاهد این مشکلات نباشیم.
محبی نژاد اشاره کرد: وزارت صمت، سازمان گسترش و نمایندگان مجلس با همکاری هم در حال تهیه این طرح موقتی هستند تا طرح مجلس تبدیل به قانون شود. البته در مورد این طرح موقتی هم دولت به تنهایی نمی تواند تصمیم بگیرد بلکه باید در سران قوا تصویب شود.
وی اظهار داشت: اگر طی یک ماه اخیر این طرح موقتی تصویب نشود، خودروساز و قطعه ساز ورشکست خواهند شد و ضربه مهلکی خواهند خورد و ادامه حیات این صنعت ممکن نخواهد بود.


منبع:

1399/08/07
12:23:08
5.0 / 5
1814
تگهای خبر: بازار , خودرو , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تولیدو