ماجرای گوجه فرنگی های مرجوعی چه بود؟

ماجرای گوجه فرنگی های مرجوعی چه بود؟

رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی در مورد گوجه فرنگی های مرجوعی از مرز عراق توضیحاتی عرضه داد.سید رضا نورانی در گفتگو با ایسنا در پاسخ به اینکه گفته می شود گوجه فرنگی های صادراتی ایران به عراق به دلیل اشباع بازارهای این کشور از گوجه فرنگی ایران در مرز مرجوع و در نهایت فاسد شده اند و آیا این مورد صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: مقداری گوجه فرنگی به علت کیفیت پایین(سرمازدگی و باران خوردگی) و عدم بسته بندی مرجوع شده است.

وی افزود: هیچ بازاری اشباع نشده و صرفاً سازمان حفظ نباتات و قرنطینه ای کشور عراق بعد از بررسی، بارهای گوجه فرنگی را برگشت داده است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا در صادرات محصولات کشاورزی نظارتی صورت نمی گیرد تا محصولات با کیفیت تری صادر شود و مرجوع نشود، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت و مسئولین جهاد کشاورزی باید نظارت کافی بر محصولات صادراتی کشور داشته باشند، چونکه محصولات صادراتی با پرچم ایران به کشورهای دیگر می رود و اعتبار کشور است. اما متاسفانه هیچ نظارتی در این بین وجود ندارد و برخی افراد برای پر کردن جیب هایشان اعتبار صادرات را زیر سوال می برند؛ در حالیکه صادرات باید برنامه ریزی شده باشد و برندسازی و بسته بندی مناسب هم حرف اول را در صادرات می زند.

نورانی اضافه کرد: صادرکنندگانی که شناسنامه دار هستند عقب نشسته اند و کسانی که هیچ اطلاعات صادراتی ندارند وارد کار شده اند. به عبارت دیگر هرکس وارد جرگه صادرات شده و با این اقدامات هم خودشان را از بین می برند و هم محصولات ایرانی را بی کیفیت جلوه می دهند.

وی در انتها با اشاره به اینکه صادرات از ریل خارج شده است، اظهار داشت: این اتفاق جدیدی نیست و در سال های قبل هم برای سیب درختی، پیاز و سیب زمینی هم تکرار شد. صادرات باید به وسیله تشکل های صادراتی صورت بگیرند و آنها بایستی نظارت داشته باشند. هرکس که صرفاً کارت بازرگانی دارد که صادر کننده نیست. صادرات چارچوب مشخص خویش را دارد.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا روزهای گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد چندین کامیون حامل گوجه فرنگی کشاورزان ایرانی از مرز عراق مرجوع و در نهایت فاسد شده اند.

منبع:

1399/08/01
21:15:26
5.0 / 5
2156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو