معاون وزیر صمت خبر داد

كاهش قیمت شمش و میلگرد بزودی

كاهش قیمت شمش و میلگرد بزودی

به گزارش تولیدو معاون وزیر صمت با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی تولید شمش فولاد در نیمه نخست سال، اظهار داشت: در آینده ای نزدیك شاهد كاهش قیمت شمش و میلگرد خواهیم بود.


به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صمت، داریوش اسماعیلی تصریح کرد: سال جاری بیشتر از ۳۰ میلیون تن شمش تولید می نماییم و در ۶ ماه گذشته میزان تولید شمش ۱۰ درصد افزایش داشته است، اما نوردکاران و ورق کاران و مصرف کنندگان مشکل دارند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولیدکنندگان شمش باید ۶۰ درصد تولید خویش را در بورس کالا عرضه کنند و بر این اساس، انجمن تولیدکنندگان فولاد از وزارت صمت اختیار سه ماه خواست و قول داد این عرضه را انجام دهد و وزارت صمت اجازه داد، اما این عرضه محقق نشد.
وی با اشاره به اینکه وقتی شمش فولاد صادر می شود و دلار آن باز می گردد باید به نرخ نیمایی تبدیل گردد، اظهار داشت: روز سه شنبه قیمت شمش معامله شده در بورس کالا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و یک تن شمش ۵۰۰ دلار با ارز نیمایی بود در حالیکه قیمت فوب ۴۰۳ دلار است و هزینه حمل و نقل از در کارخانه تا بورس هم ۲۵ دلار است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مهم نیست که تک تک تولیدکنندگان شمش، ۶۰ درصد تولید خویش را در داخل توزیع کنند بلکه باید انجمن تولیدکنندگان فولاد ۶۰ درصد تولید را به هر شکلی که صلاح می داند در بورس کالا توزیع کند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت همینطور از کاهش قیمت شمش و میلگرد در آینده نزدیک اطلاع داد و اضافه کرد: اگر تولیدکنندگان شمش های فولادی، کف عرضه را رعایت نکنند محدودیت صادراتی خواهند داشت.
وی اظهار داشت: پیشنهادهای جدیدی را به ستاد تنظیم بازار خواهیم داد که مبنای قیمت پایه شمش حدود ۷۵ درصد درب کارخانه است و سقف معاملات را حداکثر با ۹۵ درصد این عدد خواهیم بست.
اسماعیلی اضافه کرد: مبنای محاسبه ارز نیمایی میانگین سه ماهه گذشته است.
وی خاطرنشان کرد: به جز معاملات باطل شده در بورس کالا، تولید کنندگان شمش از تعهد ۶۰ درصدی خود دو میلیون تن عقب هستند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: بیشتر از چهار میلیون تن میلگرد تولید شده، اما شمش مورد نیاز آن در بورس کالا ارائه نشده است و تولید کنندگان شمش با عرضه کم در بورس کالا، قیمت را حتی بیشتر از قیمت جهانی افزایش داده اند تا بتوانند خارج از بورس با قیمت بالا شمش را به نوردکاران بفروشند.
اسماعیلی اظهار داشت: بورس کالا خود قیمت پایه را تعریف می کند، چرا قیمت شمش ۹۵ درصد فوب خلیج فارس باید تعیین شود.
وی اضافه کرد: ارزبری کارخانه های فولاد به ازای هر تن تولید شمش؛ حداکثر ۵۰ دلار است.
اسماعیلی اظهار داشت: اینکه کشورهای وارد کننده فولاد برای محصولات نهایی تعرفه گذاشته اند و شمش را بدون تعرفه وارد می کنند به این علت است که شمش محصول خام به حساب می آید.
وی اضافه کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس، کارخانه های تولید میلگرد بوجود آورده اند و ماده خام شمش را از ما می گیرند که بر این اساس، به مرور بازارهای جهانی میلگرد را از دست خواهیم داد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اینکه همه ارز حاصل از صادرات محصولات در سبدی در چارچوب ایمیدرو به همه تولیدکنندگان توزیع می شود، اظهار داشت: از این جهت، کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تأمین ارز خود مشکلی ندارد.
اسماعیلی اضافه کرد: میزان عرضه شمش یک میلیون و ۹۱۱ هزار و ۶۴۰ تن در بورس کالا بوده که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن معامله شده است.
وی اظهار داشت: یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۴۳۸ تن میلگرد هم از آغاز سال در بورس کالا عرضه شده است.


منبع:

1399/07/10
13:27:59
5.0 / 5
1531
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو