رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:

۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

به گزارش تولیدو رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: تعهدات ارزی صادركنندگان طی سالهای ۹۷ و ۹۸ به میزان ۵۰ میلیارد یورو است كه هنوز ۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات طی این دو سال بازنگشته است.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم دیشب در یک برنامه خبری با اشاره به رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، تصریح کرد: مبحث رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از ۲۲ فروردین سال ۹۷ عنوان شد، ازاین رو صادرکنندگان بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه میزان صادرات غیرنفتی کشور از مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا آخر اسفند ۹۸ به میزان ۸۰ میلیارد یورو است، اضافه کرد: اما میزان تعهدات ارزی به این میزان نیست به علت اینکه با عنایت به بعضی از مشکلات قیمت گذاری کالا در گمرکات که در سال ۹۷ به وجود آمد بانک مرکزی برای صادرکنندگان ۲۰ درصد تخفیف قائل شد.
زادبوم با اشاره به اینکه ازاین رو صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی حدود ۵۶ میلیارد یورو است، بیان داشت: بخشی از این صادرات هم شامل فرآورده های نفتی مانند بنزین می شود که بازگشت ارز آن ۴۲۰۰ تومانی است و متعهد آن هم دولت می باشد ازاین رو در مجموع صادرات غیرنفتی ما در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ تا آخر اسفند ۹۸ به میزان ۵۰ میلیارد یورو است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ازاین رو تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان ۵۰ میلیارد یورو است که سر رسید صادرات سال ۹۷ در دیماه ۹۸ و سر رسید صادرات سال ۹۸ هم در تیرماه ۹۹ بوده است.
وی بیان داشت: بنابراین بر مبنای اعلام بانک مرکزی و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده های نفتی در مجموع صادرکنندگان غیر نفتی بخش خصوصی و دولتی متعهد به بازگشت ۵۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده اند که بر مبنای آخرین اعلام بانک مرکزی در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت ۱۷ میلیارد یورو از این مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.
زادبوم تصریح کرد: مازاد ۱۷ میلیارد یورو هم تعهدات ارزی است ولی مربوط به شرکت ها و اقلامی است که ارز را به قیمت ۴، ۲۰۰ تومان باز می گردانند که دولت متعهد آن است.


منبع:

1399/06/05
17:29:19
5.0 / 5
2228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو