معاون سازمان امور مالیاتی اعلام كرد:

آخر مرداد، آخرین فرصت عرضه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

آخر مرداد، آخرین فرصت عرضه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور اظهار داشت: بساز و بفروش ها مكلف به تسلیم اظهارنامه تا آخر مردادماه و پرداخت مالیات متعلق هستند.به گزارش تولیدو به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی با اشاره به ماده ۷۷ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴، تصریح کرد: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.
وی افزود: بر طبق این ماده قانونی و آیین نامه های مربوطه، اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، اقدام به ساخت مسکن کرده و جواز ساخت آنها از ۱۳۹۵/۱/۱ به بعد صادر شده، در نخستین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ آخر کار آنها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی مبحث ماده (۵۹) قانون مالیات های مستقیم به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ۱۰ درصد به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال بابت ساخت و فروش مسکن می باشند و سال جاری ضمن رسیدگی به پرونده این دسته از مودیان، از ایشان مالیات قطعی ساخت و فروش مسکن مطالبه می نماییم.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به مفاد آیین نامه اجرایی مبحث تبصره (۵) ماده (۷۷) قانون مالیات های مستقیم، افزود: مالیات علی الحساب پرداختی ساخت و فروش املاک، بعد از قطعی شدن مالیات، به حساب پرداختی مودی منظور و مابه التفاوت با رعایت مقررات، مطالبه می شود.
مسیحی همینطور تصریح کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، مکلف به انجام تکالیف مقرر در قانون شامل عرضه اظهارنامه تا آخر مردادماه (برای اشخاص حقیقی) و عرضه اظهارنامه تا آخر شهریورماه (برای اشخاص حقوقی) و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی هستند.
مسیحی تصریح کرد: بر مبنای اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، از سال ۱۳۹۵ به بعد، ساخت و ساز یک نوع کسب و کار تلقی می شود و بابت درآمد حاصله مشمول مالیات است. بدیهی است مالیات شخص حقیقی مطابق کسب و کار فصل شخص حقیقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی) و مالیات شخص حقوقی، مطابق کسب و کار فصل شخص حقوقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) تعیین می شود.
وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی شهرداری های مراکز استان و سامانه های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آنها بساز و بفروشی است، دریافت شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجراست.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به اینکه ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آنها بعد از لازم الاجرا شدن قانون (۱۳۹۵/۱/۱) صادر شده و در بازه زمانی سه سال ازتاریخ اتمام بنا (پایان کار صادره توسط شهرداری ها) به فروش برسند، مشمول مقررات مبحث ماده (۷۷) قانون مذکور هستند، عنوان کرد: این دسته از مودیان، در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، همچون عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا آخر مردادماه سالجاری، مشمول جریمه به میزان ۳۰ درصد که غیرقابل بخشودگی است و همینطور تعلق سایر جرایم همچون جریمه تأخیر و هم محرومیت از مشوق های قانونی می شوند.

1399/05/26
14:19:04
5.0 / 5
1925
تگهای خبر: سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تولیدو