در گزارش تولیدو اعلام شد

۲ و نیم برابر نیاز بازار شكر در حال عرضه است

۲ و نیم برابر نیاز بازار شكر در حال عرضه است

به گزارش تولیدو دبیر انجمن قند و شكر با اشاره به اینكه 2.5 برابر نیاز كشور شكر در بازار عرضه می شود، اظهار داشت: باید بر فرآیندی كه شكر از كارخانه خارج می شود تا به مصرف نهایی برسد، نظارت بیشتری صورت گیرد.بهمن دانایی، دبیر انجمن صنفی كارخانجات قند و شكر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت بازار شكر اظهارداشت: حدود سه هفته قبل التهاباتی در بازار ایجاد و سبب شد دولت عرضه شكر به بازار را افزایش دهد.
وی با اشاره به اینكه الان روزانه حدود ۱۳ تا ۱۴ هزارتن حواله شكر صادر می نماییم، اظهار داشت: این درحالی است كه نیاز مصرفی كشور به شكر تا آخر بهمن ماه حداكثر شش هزارتن در روز است بدین سبب بین ۲ تا ۲.۵ برابر عرضه بیشتر در بازار در حال انجام می باشد.
این فعال بخش خصوصی افزود: با این توزیع موفق شدیم كه قیمت شكر را درب كارخانه و در عمده فروشی ها در حدود نرخ مصوب نگه داریم ضمن اینكه ما از مسئولان دولتی خواسته بودیم بر فرایندی كه شكر از كارخانه خارج می شود تا به مصرف نهایی برسد نظارت بیشتری انجام دهند اما متأسفانه نظارت ها كافی نیست و مقداری از شكر توزیعی كه نرخ آن با ارز دولتی محاسبه شده، از شبكه توزیع رسمی خارج و به قیمت آزاد فروخته می شود.
ارز ۴۲۰۰ تومانی شكر، رقم درشتی را نصیب عده ای خاص كرد
وی اشاره كرد: با این حجم از توزیعی كه هم اكنون انجام می شود قیمت شكر فله در مغازه ها باید كیلویی ۴۸۰۰ و شكر بسته بندی ۹۰۰ گرمی ۵، ۴۰۰ تومان باشد.
دانایی اشاره كرد: دستگاه های نظارتی همچون سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حكومتی باید میزان نظارت خودرا بالا برند تا قیمت شكر متعادل شود.
به گفته وی، با تدابیر پیش بینی شده، در روزهای عید مشكلی دراین زمینه نخواهیم داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه واردات شكر با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای عده ای بسیار سود آور بود، اظهار داشت: این كالا با ارز ۴، ۲۰۰ تومان وارد و تبدیل به كالاهای گروه دوم و سوم همچون شیرینی و شكلات و … می شد كه این كالاها نیز از كشور صادر می شدند.
دانایی با اشاره به اینكه در این میان رقم درشتی نصیب عده ای شده است، اضافه كرد: از ۲.۲ میلیون تن نیاز كشور به شكر تنها ۵۰۰ هزارتن نیاز مستقیم سفره مردم است و ۱.۷ میلیون تن آن تبدیل به كالاهای گروه دوم و سوم می شود بدین سبب ارز ۴۲۰۰ تومانی كه دراین زمینه هزینه می شد پس از مدتی در چارچوب كالای گروه دوم و سوم صادر و از كشور خارج می شد.


منبع:

1398/11/27
22:47:21
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: بازار , دستگاه , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو