فروش چادر مشكی چینی به اسم كره یی

فروش چادر مشكی چینی به اسم كره یی

تولیدو: بگفته عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران، هیچ گونه نظارتی بر كیفیت چادر مشكی وارداتی وجود ندارد؛ بطوریكه در موارد زیادی چادر مشكی چینی به نام كالای كره یی یا ایرانی فروخته می شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته بارها این سوال مطرح شده كه چرا با وجود اینكه ایران یكی از بزرگ ترین مصرف كنندگان چادر مشكی در جهان است، همچنان برای تامین نیاز خود به واردات متوسل می شود؟ طبق گفته فعالان صنعت پوشاك، واردات چادر مشكی سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مربع است، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بتازگی اعلام نمود كه "بازار نشان میدهد كه نیاز سالانه كشور بیش از ۴۰ میلیون متر پارچه چادر مشكی نیست". با این وجود فقط هشت تا ۱۰ میلیون متر از آن در داخل كشور تامین می شود و مابقی عموما از كشورهای چین، كره و ژاپن وارد می شود. در این میان بنظر می رسد به سبب نبود نظارت كافی بر واردات، امكان سوء استفاده و فروش چادر مشكی چینی با اسامی كره یی و ژاپنی وجود دارد.
در این رابطه میرمحمد تقی دانایی هوشیار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه كیفیت و قیمت چادرمشكی چینی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین تر از چادر مشكی كره یی است، اشاره كرد: در بازار به سبب عدم شناخت خریداران امكان عرضه چادر مشكی چینی با عناوین كره یی یا ایرانی فراوان است؛ خصوصاً به این علت كه تولیدكنندگان چینی هیچ نوع تعهدی در درج نام خودشان بر كالاها ندارند، اما تولیدكننده ایرانی موظف به رعایت همه موازین قانونی می باشد.
وی با اشاره به اینكه كره جنوبی بزرگترین تولیدكننده و صادركننده چادر مشكی در جهان است و بتازگی به سبب كاهش هزینه های تمام شده، خیلی از كارخانه های خودرا به ویتنام منتقل كرده است اظهار داشت: قیمت هر متر پارچه چادر مشكی در این كشور باتوجه به كیفیت، عرض و وزن آن ۱.۲ تا ۵ دلار است.
این عضو هیئت مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران با اشاره به نرخ حمل و هزینه های ترخیص كه به قیمت چادر مشكی كره یی اضافه می شود، اشاره كرد: واضح است كه اگر قیمت یك متر چادر مشكی كمتر از ۱.۲ دلار تمام شود، یا به صورت قاچاق وارد شده یا از كشور چین. از جانب دیگر به سبب حجم واردات غیررسمی، هیچ وقت میزان واقعی واردات این كالا مشخص نبوده است.
دانایی هوشیار همین طور قیمت هر متر پارچه چادر مشكی چینی را ۷۵ تا ۹۰ سنت اعلام نمود و اظهار داشت: معمولا این نوع پارچه های چینی پس از چند ماه استفاده، بور و قرمز می شود و در قسمت هایی از آن كه روی زمین كشیده شده نیز سوراخ هایی ایجاد می شود كه ناشی از كیفیت بسیار پایین آنها است؛ چونكه هیچ نظارتی بر ورود این كالا نیست و هیچ ارگان ذی صلاحی كیفیت آنها را تایید نمی نماید. این درحالی است كه محصول ایرانی دارای مهراستاندارد تشویقی است.
او در آخر اشاره كرد: تفاوت قیمت واقعی در بازار با آن قیمتی كه مردم خرید می كنند بستگی به تعداد واسطه هایی دارد كه بین تاجر تا مصرف كننده وجود دارد؛ بطوریكه هر چه به توزیع كننده عمده نزدیكتر باشید، می توانید با قیمت پایین تری كالای خودرا تهیه كنید.
منبع:

1398/10/22
19:36:20
5.0 / 5
4291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو