رئیس كمیسیون كشاورزی:

مجلس حامی ایده های بزرگ بخش خصوصی است

مجلس حامی ایده های بزرگ بخش خصوصی است

به گزارش تولیدو رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه مجلس حامی تمامی ایده های بزرگ بخش خصوصی در زمینه توسعه تجارت است، اشاره كرد: مجموعه هایی كه در عرصه آموزش عالی قدم گذاشته اند، باید با دیدگاهی كارشناسانه عمل كند و به شكلی با سایر بخش های زعفران ارتباط برقرار كنند كه تمامی آنها از منافع این اقدام بهره مند شوند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا-، احمد علی كیخا امروز در مراسم افتتاح مركز آموزشی علمی كاربردی گروه كشاورزی تولید سحرخیز كه در هتل پردیسان برگزار شد، اظهار نمود: سیاست و هدف اساسی ما در مجلس شورای اسلامی توسعه و كمك به فعالیت كشاورزی در كشور است. خوشبختانه امروز شاهد آغاز فعالیت بخش خصوصی در بحث آموزش عالی هستیم و پرداختن به این مساله كه سهم زعفران ایران در بازار جهانی اندك است یا اینكه كشورهای همسایه در غفلت ما توسعه پیدا كردند، نباید بعنوان یك انتظار از مجلس مطالبه شود.
وی ادامه داد: یكی از صادركنندگان فرش در یكی از نمایشگاه ها از بنده درخواست نمود مجلس شرایطی را فراهم آورد كه رایزنی های اقتصادی ما در سفارت خانه ها برای تاجران بازار پیدا كنند، در صورتیكه این تفكر و درخواست از اساس اشتباه است.
رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان كرد: یكی از ماموریت های اتاق بازرگانی در هر استان پیدا كردن همین بازارهای هدف و تشویق تولیدكنندگان برای فعالیت در این بازارها است بدین سبب نباید این مطالبه را از مجلس داشته باشید بلكه باید اتاق های بازرگانی نقش موثر خودرا در این زمینه ایفا كنند.
وی با انتقاد از این جمله كه مشهد باید مركز ثقل زعفران باشد، اشاره كرد: تولیدكنندگان و فعالان اقتصادی در این محصول باید با تاكید بر تلاش خود گوی سبقت را از رقبای خود بگیرند در غیر این صورت این اتفاق رخ نخواهد داد. همانطور كه نسل جوان ما توانستند در حوزه غنی سازی اورانیوم بدرخشند، در این زمینه هم می توانند در سایر حوزه ها،، و رشته های تجاری نیز موفق باشند.
كیخا بیان كرد: نباید از نمایندگان مجلس انتظار داشت كه برای جذب دانشجو سیاست یا اقدامی انجام بدهند بلكه باید مطالبات بخش خصوصی كه در بحث آموزش عالی آغاز به فعالیت می كند دستیابی به راهكارهایی جهت افزایش تولید و سهم صادرات كشور باشد.
در ادامه این مراسم، حسین زینلی مدیر كل دفتر گیاهان دارویی و زعفران وزارت جهاد كشاورزی، اظهار نمود: صادرات سالانه زعفران از ایران 350 میلیون دلار معادل چهار هزار میلیارد تومان است. همین طور سالانه حاصل گردش ایجادی زعفران در دنیا هشت میلیارد دلار است كه از این آمار سهم ایران، پنج درصد است.
وی با اشاره به اینكه خراسانی ها میعادگاه این طلای سرخ را متعلق به خود می دانند، اضافه كرد: حفظ و حراست از این محصول بسیار حائز اهمیت می باشد و خوشحال می شویم كه خراسان رضوی سكان دار این حوزه باشد. در 32 استان كشور 32 گیاه توسط این دفتر تعریف شده كه ارزش آن كمتر از زعفران نیست اما متاسفانه توجهی به آنها نیز نشده است.
مدیر كل دفتر گیاهان دارویی و زعفران وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه برای اولین بار در سال قبل «GI» زعفران در خراسان اجرا شد و امیدواریم این طرح در كل كشور اجرا شود، اشاره كرد: زعفران بعنوان یك گیاه لوكس شناخته شده است و باید از این گیاه بهره اقتصادی كلانی ببریم.
وی با اشاره به اینكه این وزارت خانه از فعالیت هایی كه برای ارتقاء سطح كیفی و كمی محصول زعفران برداشته شود، آمادگی پشتیبانی دارد، بیان كرد: باید در این زمینه از بالاترین تكنولوژی برای تولید زعفران استفاده گردد به شكلی كه با ایجاد یك شركت هلدینگ و قیمت گذاری بوسیله آن شرایط را برای تولید این محصول تسهیل نماییم و این كار با همت بخش خصوصی میسر خواهد شد و باید در دستور كار قرار گیرد.
زینلی اشاره كرد: یكی از اشكالات مهم در این عرصه كه بخش خصوصی باید به آن توجه كند، تولید متنوع محصولات از گیاه زعفران است تا مصرف سرانه زعفران در دنیا افزایش یابد. بخش خصوصی باید تجربه خودرا در اختیار دانشجویان قرار دهد و دفتر گیاهان دارویی در وزارت جهاد كشاورزی حامی بخش خصوصی در این زمینه است.
منبع:

1398/06/08
10:59:28
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو