از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

جزئیات ۷ محور رونق تولید در سال ۹۸ اعلام گردید

جزئیات ۷ محور رونق تولید در سال ۹۸ اعلام گردید

تولیدو: وزارت صنعت، معدن و تجارت در امتداد تحقق رونق تولید در سال ۹۸ برنامه هایی در ۷ محور و ۳۵ پروژه تدوین كرده است.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بااینكه رونق تولید در تمام سال ها جزو برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است، اما در سال ۹۸ با عنایت به نام گذاری این سال و تاكید مقام معظم رهبری به «رونق تولید» این وزارتخانه برنامه های ویژه ای برای دستیابی به این امر مهم طراحی نموده است.
در این خصوص ۷ محور در زمینه های توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری و شركت های دانش بنیان با تغییر رویكرد از مونتاژكاری به نوآوری، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیك تجاری، بهبود فضای كسب و كار در رابطه با بخش صنعت، معدن و تجارت و تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری در اولویت اقدامات قرار گرفته است كه در ذیل هر یك به تفكیك بررسی می شود.
توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل
ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در امتداد رونق تولید با به كارگیری ظرفیت های خالی ۲۰۰۰ واحد تولیدی با تسهیلات معادل ۱۴ هزار میلیارد ریال فعال سازی می شود.
همچنین رشد ۲۵ درصدی تولیدات نساجی و پوشاك با اشتغال ۹۳ هزار نفر از برنامه های ویژه سال ۹۸ است كه با پروژه توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاك انجام می شود.
افزایش ظرفیت تولید ۱۰۰۰ دستگاه یخچال، ۸۰۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی و ۳۰۰ هزار دستگاه بخاری گاز سوز هرمیتك هوشمند هم با اجرای پروژه ساماندهی و تكمیل محصولات لوازم خانگی برنامه ریزی شده است. همین طور اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی از برنامه های امسال است.
نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین به تعداد ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع ناوگان تجاری، پشتیبانی از تأمین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد ۱۳ هزار و ۱۰۰ نوع واگن، بازسازی و نوسازی صنایع و صنوف تولیدی (حداقل تعداد ۱۵۰۰ واحد) و توسعه كارآفرینی و تجارت فرش دستباف زیر مجموعه مركز ملی فرش ایران همچون برنامه های سال ۹۸ جهت توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل است.
تولید و تعمیق ساخت داخل
تولید و تعمیق ساخت داخل از برنامه های دیگر امسال است كه برای رسیدن به این محور، اجرا و پیاده سازی پروژه توسعه خوشه های صنعتی به تعداد ۴۰ خوشه صنعتی، اجرای برنامه های ارتقاع كیفیت محصولات تولیدی در ۵۰۰ واحد صنعتی (در صنایع لوازم خانگی و خودرو) برنامه ریزی شده است.
توسعه صادرات غیر نفتی
با توجه به شرایط موجود كشور صادرات، به خصوص صادرات غیر نفتی از برنامه های ویژه است كه تمركز وزارتخانه بر صادرات به ۱۵ كشور همسایه خصوصاً ۵ كشور است.
افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (كالا و خدمات) به كشورهای همسایه، توانمندسازی و توسعه بنگاه های خرد، كوچك و متوسط با هدف افزایش صادرات و گسترش قراردادهای تهاتری كالا– كالا برای مبادلات كالاهای وارداتی و صادراتی از طرح های برنامه ریزی شده برای رسیده به این هدف است.
توسعه معادن و صنایع معدنی
با توجه به اینكه بخش معدن ظرفیت بالایی در اقتصاد ایران دارد و در شرایط كنونی كشور باید از این فرصت بیشتر بهره مند شویم در این راستا اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، پروژه توسعه فعالیت های اكتشافی، پروژه احیا، فعال سازی و توسعه معادن كوچك مقیاس به تعداد ۱۵۰ معدن، پروژه تكمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و پروژه تجهیز و نوسازی معادن كشور در این راستا اجرا می شود.
توسعه فناوری و شركت های دانش بنیان با تغییر رویكرد
اجرای طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (طرح ملی تاپ)، پشتیبانی از رسوخ فناوری های به وجود آمده توسط شركت های دانش بنیان به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صنعت با همكاری تشكل های مرتبط (۱۰۰ پروژه)، پشتیبانی از ایجاد دانش فنی و فناوری تولید محصولات منتخب وارداتی از نظر ارزبری با همكاری دانشگاه های توانمند كشور (۲۰ مورد) و ایجاد مراكز تحول دیجیتال در مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم در امتداد توسعه فناوری و شركت های دانش بنیان با تغییر رویكرد از مونتاژكاری به نوآوری انجام می شود.
مدیریت بازار و ساماندهی لجستیك تجاری
همچنین برای مدیریت بازار و ساماندهی لجستیك تجاری سامانه لجستیكی تجاری و زنجیره های تأمین كشور، تكمیل ارتباطات سامانه جامع تجارت با سایر دستگاه ها همچون گمرك، سازمان بنادر و دریانوردی و حذف ارتباطات كاغذی و پشتیبانی از توسعه فروشگاه ها و بازارهای الكترونیكی كالا و خدمات برنامه ریزی شده است.
بهبود فضای كسب و كار در رابطه با بخش صنعت، معدن و تجارت
اصلاح فرآیندها و دستورالعمل ها و حذف یا كاهش زمان صدور مجوزها، پیگیری مقررات زدایی و تنقیح قوانین مانع تولید، شفاف سازی و ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات برای عموم ذی نفعان و مبارزه با فساد اداری، ایجاد و توسعه سامانه های جامع مطالعاتی، تدوین و ابلاغ سیاست های صنعتی، معدنی و تجاری و اجرای رتبه بندی و تكریم سرمایه گذاران و كارآفرینان برتر همچون تغییراتی است كه باید برای بهبود فضای كسب و كار در نظر گرفته شود.
تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری
در محقق شدن تمامی محورها تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری نقش مؤثری دارد كه برای رسیدن به این امر مهم در سال ۹۸ جذب سرمایه گذاری با هدف ساخت داخل كالاهای منتخب وارداتی دارای قابلیت صادرات، به كارگیری و تجهیز ابزارهای نوین تأمین مالی با هدف جذب نقدینگی سرگردان، بسترسازی و پشتیبانی از راه اندازی هلدینگ های سرمایه گذاری استانی و رشته ای با همكاری سازمان بورس (۳ هلدینگ) و سرمایه گذاری و اجرای طرح های توسعه ای در مناطق محروم و كمتر برخوردار برنامه ریزی شده است.

1398/02/05
15:06:47
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو