ارزش كشفیات قاچاق در خراسان جنوبی 123 درصد رشد داشت

ارزش كشفیات قاچاق در خراسان جنوبی 123 درصد رشد داشت

به گزارش تولیدو سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی ارزش ریالی كشفیات قاچاق در ۹ ماه امسال را ۱۴ میلیارد و ۶۱۲ میلیون تومان اعلام نمود و اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 123 درصد رشد داشته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا محمدرضا حسنی مقدم روز سه شنبه در نشست كمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز خراسان جنوبی اضافه كرد: ارزش ریالی كشفیات در ۹ ماه سال قبل ۶ میلیارد و ۵۵۷ میلیون تومان بود.
وی اظهار داشت: از آغاز سال جاری پرونده های زیر 100 میلیون تومان 135 درصد و بالای 100 میلون تومان 45 درصد افزایش داشته است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی اضافه كرد: از آغاز سال جاری تابحال چهار جلسه تخصصی بررسی و تعیین تكلیف كالاهای رسوب شده در انبارهای اموال تملیكی برگزار گردید كه از معضلات كمیسیون های مبارزه با قاچاق كالا در سطح كشور است و در خراسان جنوبی بخش زیادی از انبارها تخلیه و تعیین تكلیف شد.
وی بیان كرد: همینطور در مدت مورد اشاره 6 جلسه تجدیدنظر خواهی آرای برائت یافته داشتیم كه نسبت به دیگر استان ها وضعیت مطلوب است و 16 جلسه كارگروه زیرمجموعه استان در شهرستان ها و چهار جلسه جلوگیری از عرضه قاچاق و فرآورده های نفتی را برگزار كردیم.
حسنی مقدم اظهار داشت: 2 جلسه برای پلاك گذاری ادوات كشاورزی در استان برگزار كردیم كه این مورد از مسائل مغفول مانده در سطح استان و كشور بود و چون این ادوات پلاك گذاری نشده بود تكلیف آنها برای سوخت گیری معلوم نبود و سوخت آنها وارد عرضه قاچاق می شد.
وی تصریح كرد: الان یكهزار و 727 دستگاه ادوات كشاورزی در استان پلاك گذاری شده و در ارتباط با سهمیه سوخت ماهیانه تعیین تكلیف شدند.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: شناسایی و توقیف 753 فقره كارت هوشمند سوخت از دیگر اقدامات انجام شده امسال بود كه این مورد هم توسط شركت پخش فرآورده های نفتی خراسان جنوبی از مدار تحویل سوخت خارج شد.
وی درباره آمار كشفیات استان در ۹ ماه امسال اظهار داشت: از مجموع ۲۳ قلم كالای قاچاق در ۶ قلم رشد داشته ایم و این در حالیست كه در ۱۷ مورد دیگر شاهد كاهش میزان قاچاق بوده ایم.
حسنی مقدم اضافه كرد: در فرآورده های نفتی در ۹ ماه سال جاری نسبت به میزان مشابه سال قبل ۱۱۳۷ درصد رشد داشته ایم و در پارچه های مكشوفه شاهد رشد ۴۵۶ درصدی نسبت به میزان مشابه سال قبل بوده ایم.
وی بیان كرد: كشفیات پارچه 456 درصد افزایش، سیگار 101 درصد افزایش و در زمینه دستگیرشدگان هم 138 درصد افزایش و 169 درصد خودروی توقیفی نسبت به مدت مشابه سال قبل داریم.
وی خاطرنشان كرد: این استان مبادی ورودی از استان های جنوبی به عمق كشور است و این توفیقات برای دستگاه های خراسان جنوبی بوجود آمده كه در مبارزه با قاچاق كالا، ارز و مواد مخدر توفیق خوبی داشته باشیم.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: سفارش ما در جلسات این است كه به دنبال استفاده از كالای داخلی باشیم، هرچند كالایی كه تولید می نماییم باید مورد استقبال مردم باشد و امروز به این سمت حركت می نماییم.
وی به نامگذاری امسال از جانب رهبر معظم انقلاب با عنوان 'حمایت از كالای ایرانی' اشاره نمود و اظهار داشت: تا هر زمان كه محصولات داخلی ما ناچیز شمرده و اجناس بی كیفیت تلقی شوند، اذهان به سمت استفاده از كالای خارجی سوق داده خواهد شد و این مهمترین و مهلك ترین ضربه ای است كه در این زمینه به تولیدكنندگان خواهد خورد.
حسنی مقدم افزود: از آغاز سال بیشترین بحث ما در كمیسیون استان افزایش قاچاق سوخت بود كه در ماه های اخیر افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: هم اكنون 20 دستگاه در زمینه مبارزه با قاچاق فعالیت می نمایند و یكی از دستگاه هایی كه بیشترین سهم را در این بخش داشته، نیروی انتظامی است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی بیان كرد: شركت ملی نفت برابر قانون و مقررات خود خروجی مرز به سمت كشور مقابل را باید كنترل كند اما نظر ما این است كه این كنترل به همه نقاط از ورودی پایانه، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی منتقل شود.
وی اظهار داشت: وقتی سوخت قاچاق وارد بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی نشود خود به خود از قاچاق جلوگیری می گردد.
حسنی مقدم اضافه كرد: هم اكنون كنترل ورودی باعث كاهش قاچاق سوخت می گردد چون وقتی سوخت داخل بازارچه و منطقه ویژه وارد نشود دغدغه ها كم و زمینه قاچاق از دست قاچاقچی در ورودی گرفته می گردد كه در ورودی بار، كنترل باك خودرو باید صورت گیرد.
وی تصریح كرد: هر زمان از قاچاق سخن به میان می آید اذهان به سمت مرز و خروجی های مرزی متمركز می گردد در حالیكه قاچاق فقط در مرز نیست بلكه باید با تفكری كه باعث تولید قاچاق می گردد در بخش های مختلف برخورد كرد.
حسنی مقدم پیشگیری را مقدم بر درمان و مقابله دانست و خاطرنشان كرد: هرچه در مبحث جلوگیری از وقوع قاچاق كار شود و اقدامات و برنامه ریزی های اساسی صورت گیرد، از هزینه های مادی، معنوی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی كه در زمان مقابله با این پدیده شوم صرف می شود، كاسته خواهد شد.
7559*3028


1397/10/11
22:58:53
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو