حاجی بابایی:

صادرات غیرنفتی به 1 و نیم برابر صادرات نفتی برسد

صادرات غیرنفتی به 1 و نیم برابر صادرات نفتی برسد

به گزارش تولیدو عضو كمیسیون بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق بودجه سال آینده باید صادرات غیر نفتی به 1.5 برابر صادرات نفتی برسد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، حمیدرضا حاجی بابایی چهارشنبه شب در آیین تجلیل از صادركنندگان برگزیده همدان تصریح كرد: صادرات غیرنفتی سالجاری متوازن با صادرات نفتی است و امید می رود سال آینده شاهد افزایش میزان صادرات غیرنفتی باشیم.
وی تصریح كرد: با وجود تلاش آمریكا، در 6 ماهه نخست سالجاری 2.5 میلیون بشكه نفت صادر شد؛ اگر سال آینده این آمار به 1.5 میلیون بشكه نفت كاهش پیدا كند هم باید صادرات غیرنفتی بیشتر شود.
نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت تصریح كرد: سال آینده باید ظرفیت صادرات غیرنفتی به شدت افزایش یابد و در این راستا پشتیبانی از صادرات بعنوان اولویت و سیاست محوری دنبال شود.
حاجی بابایی تصریح كرد: با مجوز رهبر معظم انقلاب 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه صادرات اختصاص یافت.
وی افزود: همینطور با 780 میلیون دلاری كه برای كمك به توسعه صادرات پیش بینی شده است، امید می رود بتوان مشكلات پیش روی این بخش را كنار زد.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران ظرفیت بالایی برای برقراری تعامل با كشورهای همسایه دارد و استان همدان در این زمینه می تواند نقش آفرین باشد.
وی اظهار داشت: صادرات 850 میلیون دلاری كالا از همدان كافی نیست چراكه این استان ظرفیت صادرات غیرنفتی 1.5 میلیارد دلار را دارد و برای دستیابی به این رقم باید كوشش كرد.
حاجی بابایی ضعف در زیر ساخت های اساسی، تولید نقدینگی، واردات، كالای قاچاق، عملكرد بد بانك ها و موانع اداری را از موانع پیش روی توسعه صادرات غیرنفتی برشمرد.
وی افزود: برخی مشكلات نانوشته مربوط به تمامی دوره های و دولت ها هم وجود دارد كه آثار آن بسیار بیشتر از مشكلات مطرح گردیده است.
حاجی بابایی دولت و شركت های دولتی را رقیب بخش خصوصی دانست و اضافه كرد: دولتمردان از قدرت و برتری بالایی نسبت به بخش خصوصی برخورادر هستند و این مورد به بخش خصوصی صدمه زده است.
دیگر نماینده همدان در خانه ملت هم در این آیین اظهار داشت: امروز تولید در شرایط خیلی سخت است با این وجود تولید كنندگان در جهت رونق تولید و اشتغال فعال می باشند.
امیر خجسته تولید كننده را یك قهرمان ملی دانست و اضافه كرد: طبق بازدیدهای صورت گرفته از گمرك ایران تمامی موانع و پیچ و خم های بوجود آمده در مقابل تولید رصد شد.
وی برخی دستورالعمل و بخشنامه ها را از موانع پیش روی تولید دانست و افزود: مجلس عزم خویش را برای برداشتن موانع پیش روی تولیدكنندگان جزم كرده است.
این نماینده همدان در خانه ملت تصریح كرد: رییس جمهوری عراق در گفت وگویی اعلام نموده است كه ایران كشور متبوعش را از دست داعش نجات داد اما هم اینك بازار عراق به جای ایران در دست تركیه است.
7526/2090


1397/10/06
13:51:19
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
تولیدو