در روز خداحافظی شریعتمداری و خوشامدگویی به رحمانی چه گذشت؟

در روز خداحافظی شریعتمداری و خوشامدگویی به رحمانی چه گذشت؟

تولیدو: مراسم تكریم و معارفه وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار گردید.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در حالی مقرر است امروز (سه شنبه) مراسم تكریم و معارفه وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور اسحاق جهانگیری-معاون اول رئیس جمهوری- جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان صنعتی، معدنی و تجاری كشور برگزار گردید كه اخیرا محمد شریعتمداری از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت حضور در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی رای اعتماد گرفت و رضا رحمانی هم بعنوان جانشین وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب گردید.

اصناف باید كمك كنند قیمت كالاها بی خود افزایش نیابد
معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم با اشاره به اینكه صنعت كشور یكی از بخش هایی است كه با عملكرد خود می تواند به آمریكا بگوید شما شكست خورده اید، اظهار داشت: این موفقیت از عهده صنعتگران كشور بر می آید. من خواهش می كنم یك دوره چند ماهه یا تا آخر سال ۱۳۹۸ سختی ها را تحمل نماییم و پای اداره بنگاه های كشور بایستیم چونكه تولید و حفظ اشتغال مساله ی اصلی ماست.
وی افزود: تولید برای ما مهم می باشد و بنگاه ها باید سر پا باشند. آمریكا می خواهد صادرات ما را از بین ببرد پس ما باید برای صادرات بر روی نظارت بر توزیع كالا و برای تولید وقت بگذاریم. اصناف باید كمك كنند كه قیمت كالاها بی خود افزایش نیابد. علاوه بر این اتاق بازرگانی اتاق اصناف و نهادهای مدنی خویش را در كنار دولت بدانند و متوجه باشند كه دولت به نظرات مشورتی آن ها نیازمند است.
جهانگیری با تاكید بر این كه مدیران دولتی باید پای اداره كشور بایستند و ۲۴ ساعته برای پیشرفت كشور تلاش كنند، اظهار نمود: دولت نمی خواهد به مردم فشار جدیدی تحمیل شود در این شرایط دولت مجبور است بعضی از سیاست ها را تغییر دهد و باید بدانیم كه سیاست های كنترلی دولت در مورد ارز، صادرات و واردات به خاطر شرایط موجود كشور است.

در شرایط تحریم برای تسهیل امور تولید گام های اساسی برداشته شود
در این مراسم همینطور محمد شریعتمداری بعنوان وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه توقف رشد نرخ ارز تصمیمی راهبردی از جانب دولت بود، اظهار داشت: تغییراتی كه اتفاق افتاد، محدودیت هایی در اقتصاد كشور تولید كرد و نرخ ارز افزایش پیدا كرد، با این وجود دولت تصمیم گرفت روند رو به رشد نرخ ارز را متوقف نماید.
وی افزود: در طول بیشتر از یك سال كه در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی صورت گرفت كه خارج از اراده ما بود و نخستین مورد آن به حوزه سیاست خارجی مربوط می شد و نتیجه این حوادث، بروز عدم قطعیت ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و نا امیدی در جامعه بود و آثار آنرا در سیاست های ارزی، تولید و تجارت شاهد بودیم.
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه هم اكنون بعد از چند ماه انتقاداتی به سیاست های ارزی وارد می شود، تصریح كرد: در آن روزها كشور در لبه پرتگاه بود و باید چنین تصمیمی دریافت می شد. امروز هم با دو نوع ارز ۴۲۰۰ تومانی كه برای كالاهای خاص، مواد اولیه، كالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می گردد و ارز ۷۵۰۰ تومانی برای باقی كالاها مواجهیم كه با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.
شریعتمداری با تاكید بر اینكه حیات كشور در گرو پشتیبانی از تولید است و در این راستا باید اقداماتی در جهت تسهیل امور تولید انجام گیرد، اظهار نمود: علاوه بر این امروز بسیاری فروشندگان حاضرند نسبت به فروش كالای خود اقدام نمایند و باید شرایط آنرا فراهم نماییم. امروز كشور نیازمند این است تا مجموعه ای از فعالیت ها را با مكانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینكه از سامانه نیما ارز گرفته شود انجام دهد، در گذشته هم راهكاری تحت عنوان "حساب باز" مدنظر قرار گرفت كه بین تولیدكنندگان در داخل و خارج كشور و شركای آن ها برقرار بود، اما امروز كاملا متوقف شده است و انتظار داریم در چارچوبی اجازه دهیم این اقدام مجدد صورت گیرد.
وی با اشاره به بخشی از اقداماتش در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشلان كرد: در بخش سامانه ثبت سفارش تلاش شد تا ماموریت ها بین وزارتخانه های مختلف تقسیم شود تا كارها در مسیری پیش برود كه كنترل و نظارت بیشتری صورت گیرد. امروز و در شرایط تحریم باید در ابعاد گوناگون برای تسهیل امور تولید گام های اساسی برداشته شود چون كه هم اكنون كشور به تولید نیاز دارد.

وعده رحمانی در مورد تامین ارز كالاهای اساسی تا آخر ۹۸
اما رضا رحمانی هم در مراسم معارفه اش بعنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود كه دولت ارز مورد نیاز كالاهای اساسی را برای نیمه دوم سال جاری و سال ۱۳۹۸ تهیه كرده و وضعیت ذخیره كالاهای اساسی هم اكنون بهتر از سالیان گذشته است.
وی با اشاره به شرایط جدید اقتصادی كشور كه با تحریم های ظالمانه گره خورده است، بیان كرد: راهكار مقابله با تحریم های ظالمانه توجه ویژه به بخش خصوصی، حفظ جریان تولید، توجه به نیروی انسانی و تكنولوژی های جدید است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه در شرایط تحریم فرصت هایی هم تولید می گردد كه می توان از این فرصت ها برای فعال سازی معادن استفاده كرد، اظهار داشت: هر چند تحریم ها محدودیت هایی را بر كشور تحمیل می كنند، اما فرصت هایی را هم به دنبال دارد كه همچون آن توجه به بخش معدن، توسعه داخلی سازی و صادرات است.
رحمانی همینطور ممنوعیت واردات ۱۳۰۰ قلم كالا را فرصتی برای تولیدكنندگان دانست و بیان كرد: نوسان نرخ ارز هر چند مشكلاتی را در ماه های گذشته تولید كرده، اما در تولید فرصت جهشی صادرات هم اثرگذار بوده است كه باید تسهیلاتی را در بعضی موارد تولید و گره های بوجود آمده را باز كرد تا فرصت های شغلی فرآهم شود و بخش تولید هم از این شرایط استفاده نماید.
وی با تاكید بر اینكه مقابله با فساد یكی از برنامه های اساسی وی در این وزارتخانه است، اظهار داشت: اعتقاد ندارم كه موضوعی تحت عنوان فساد سیستمی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود وجود داشته باشد، اما بهترین راه مبارزه این است كه در تصمیمات دقت كرد و اگر كاری درست صورت گیرد به صورت اتوماتیك زمینه فساد از بین می رود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد نوسازی صنایع نیز، بیان كرد: نوسازی صنایع در دستور كار قرار گرفته و در بخش معدن با تلاش مجلس شورای اسلامی نقشه راه معدن آماده شده است و این محور و سرلوحه كار وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن خواهد بود. علاوه بر این برای آباد كردن روستاها یك راهكار توجه به بخش معدن است و باید از خام فروشی پرهیز كرد.1397/08/16
14:56:29
5.0 / 5
5083
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تولیدو