هیات تجاری ایرانی در مرز حاج عمران مورد استقبال قرار گرفتند

هیات تجاری ایرانی در مرز حاج عمران مورد استقبال قرار گرفتند

تولیدو: ارومیه- جمعی از اعضا یك هیات ایرانی متشكل از نماینده مردم شهرستان های پیرانشهر و سردشت و فرمانداران شهرستان های پیرانشهر، سردشت و اشنویه از توابع آذربایجان غربی در مرز حاج عمران مورد استقبال مقامات عراقی قرار گرفتند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا فرماندار شهر چومان، مدیر ارشد گمرك حاج عمران و نماینده كردستان عراق در بازارچه های مرزی شامگاه سه شنبه به استقبال از هیات ایرانی آمدند.
فردا/چهارشنبه/ هم وزیر صنعت، معدن و تجارت، استانداران تهران و آذربایجان غربی و هیات همراه به این جمع در اربیل می پیوندند تا در ارتباط با گسترش مبادلات تجاری و وضعیت مرزی تبادل نظر كنند.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا اواخر سال قبل هم هیاتی از شمال عراق به آذربایجان غربی سفر كرده بودند كه مورد استقبال استاندار آذربایجان غربی قرار گرفت و در آن نشست بر گسترش مبادلات تجاری در 2 سوی مرز تاكید گردید.
پیرانشهر و سردشت از شهرهای جنوبی آذربایجان غربی است كه در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار دارد؛ گمرك رسمی تمرچین (نقطه مقابل حاج عمران عراق) هم در شهرستان پیرانشهر واقع شده و از شاهراه های مبادلاتی كالا بین 2 كشور است.
بیشترین صادرات آذربایجان غربی از این پایانه مرزی صورت می گیرد و در سال 1395، 845 هزار و 511 تن كالا به ارزش 122 میلیون و 450 هزار دلار از این گمرك صادر شده اما در نیمه دوم سال قبل این گمرك به علت تحولات شمال عراق بسته شده بود.
مرز تمرچین در 15 كیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یكی از نزدیكترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.
این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مركز استان 160 كیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیكترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است كه به ترتیب حدود 11 كیلومتر و 25 كیلومتر با گمرك تمرچین فاصله دارد.
مرز تمرچین پیرانشهر در سال 1386 بعنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است.
3072/7125


1397/02/12
14:26:09
5.0 / 5
4472
تگهای خبر: كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو