رییس اتحادیه فروشندگان:

احتكار موبایل نداریم

احتكار موبایل نداریم

تولیدو: بازار تلفن همراه كه به واسطه تامین نیاز آن با استفاده از واردات، ارتباط تنگاتنگی با نرخ ارز دارد طی ماه اخیر شاهد تغییر قیمت بود كه رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه خاطرنشان كرد كه افزایش قیمت در این بخش بوده اما احتكاری در این بازار رخ نداده است.


ابراهیم درستی- رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و تلفن همراه - در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: تاثیرات قیمت ارز بر بازار تلفن همراه به واسطه تامین نیاز بازار با استفاده از واردات كاملا مشهود است.

وی با اشاره به اینكه تصمیم دولت در خصوص تك نرخی شدن ارز كاملا منطقی بوده است، ادامه داد: با وجود اعلام دلار تك نرخی به ارزش ۴۲۰۰ تومان، اختلاف قیمت در بازار وجود دارد و امید است با عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی به تجار واقعی از قاچاق كالا بخصوص تلفن همراه جلوگیری شود.

درستی دلیل نوسان قیمت در بازار تلفن همراه را وجود كالای قاچاق دانست و بیان كرد: در دو ماه گذشته قیمت محصولات در بازار تلفن همراه ۱۵ تا ۲۵ درصد رشد داشته و این در شرایطی است كه بازار در ركود به سر می برد.

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و تلفن همراه در پاسخ به این سوال كه آیا در بازار تلفن همراه احتكار وجود دارد؟ تصریح كرد: احتكار در حجم وسیع صورت نگرفته و در شرایط فعلی كه تقاضایی از جانب مشتریان برای خرید تلفن همراه وجود ندارد، احتكار غیرمنطقی است و اگر واردكننده ای دست به احتكار بزند با عنایت به سرعت رشد تكنولوژی دچار زیان می گردد.

وی بیان كرد: واردكنندگان قیمت نهایی محصول خویش را با عنایت به نرخ دلار در زمان خرید، عوارض گمركی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می كنند و فروشندگان با افزودن سود قانونی آن را در بازار عرضه می كنند.

اما بررسی ها نشان از آن دارد كه اغلب واردكنندگان و فروشندگان قیمت نهایی محصول را در زمان عرضه با نرخ لحظه ای ارز بخصوص دلار و درهم محاسبه می كنند و دلیل این اقدام آن است كه باید در آینده نزدیك محصول جدید با نرخ جدید ارز به كشور وارد كنند و اگر این شیوه را رعایت نكنند از نقدینگی آن ها كاسته می گردد.

نكته قابل توجه این است كه رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و تلفن همراه از ركود و نبود تقاضا برای خرید تلفن همراه خبر می دهد اما از جانب دیگر به افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت در دو ماه گذشته اشاره می كند كه این دو مسئله نباید در كنار هم رخ دهد، زیرا در ركود باید عرضه كنندگان، با كاهش قیمت كالا را به دست مشتری برسانند تا نقدینگی آن ها در جریان باشد.

از سوی دیگر درستی احتكار در بازار تلفن همراه را قبول ندارد، زیرا رشد تكنولوژی در این بازار را لحظه می بیند، اما شركت های عرضه كننده تلفن همراه در سال تنها یكبار پرچمداران خود كه از آخرین فناوری روز بهره می برند را معرفی می كنند و این مورد عاملی می گردد تا راه برای احتكار از جانب برخی واردكنندگان باز باشد.
1397/02/10
14:52:03
5.0 / 5
4606
تگهای خبر: بازار , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو