اتمام حجت های موبایلی

اتمام حجت های موبایلی

تولیدو: مروری بر آخرین وضعیت و قوانین طرح رجیستری تلفن همراه همچون اخباری است كه امروز در تحریریه اقتصادی ایسنا، به آن پرداخته شده و در كنار دیگر اخبار اقتصاد ایران در قالب بسته خبرهای اقتصادی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، پس از سال ها كش مكش بالاخره زور دولت به تاجران و مغازه داران تلفن های همراه چربید و طرح ثبت گوشی تلفن همراه یا رجیستری در زمستان سال پیش مراحل اجرایی خویش را با كش مكش هایی اغاز كرد. اما زمانی زیادی سپری نشده بود كه اعتراض فروشندگان چند باری اجرای كامل طرح را به تعویق انداخت و حالا حمیدرضا دهقانی نیا - سخنگوی طرح رجیستری- آخرین وضعیت طرح را اعلام نموده و می گوید «لازم است تمامی خریداران و صاحبان گوشیهای سامسونگ و تمامی برندهای تلفن همراه حتی برندهای داخلی مانند جی ال ایكس پیش از فرا رسیدن اردیبهشت ماه گوشی و تبلت های خویش را با سیم كارتی كه به نام آنها صادر شده یك بار روشن و امتحان كرده و با استفاده از آن حداقل یك بار تماس حاصل كنند.»؛ این یعنی عملا آخر فروردین اخرین فرصت ثبت در این سامانه است.
طی این طرح مقرر است تمام تلفن های همراه در داخل كشور در این سامانه ثبت شده و باید همه محموله های وارداتی تلفن همراه هم پیش از ورود به بازار در این سامانه به ثبت برسند، چون كه در غیر این صورت بعنوان قاچاق شناسایی شده و نمی توانند از خدمات اپراتوری ایران استفاده كنند.
در این میان نوع عملكرد این سامانه برای مسافران یا توریستان خارجی كه تلفون خویش را وارد كشور می كنند مورد سوال بوده است. بر مبنای ضوابط اعلام شده در صورتی كه مسافر بخواهد از سیم كارت ایرانی استفاده نماید و بخواهد برای مدت كمتر از ۳۰ روز در ایران بماند، بدون نیاز به ثبت می تواند در این مدت ۳۰ روزه از گوشی خود در ایران استفاده نماید. اما زمانی كه اقامت فرد از ۳۰ روز گذر كند یا در مسیر رفت و برگشت مدام قرار داشته باشد (ماننده دانشجویان و... ) رای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید در دفاتر گمرك واقع در مبادی ورودی كشور ثبت گردد. حقوق و عوارض گمركی بر مبنای ارزش گوشی تلفن همراه مسافر تعیین می گردد. ارزش گذاری گوشی توسط گمرك صورت می گیرد. هم اكنون مجموع میزان حقوق و عوارض گمركی، ۱۸ درصد (۶ درصد عوارض گمركی و مابقی مالیات بر ارزش افزوده و...) است.
جزئیات پولی كه كارگران میگرند
بعد از ماه ها مذاكره وجلسه كارشناسی شورای عالی كار، بالاخره جزئیات حقوق مزایای كارگران در سال ۱۳۹۷ به صورت رسمی اعلام گردید. در حالیكه شورای عالی كار در آخرین نشست خود در اسفندماه سال قبل با افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل مزد كارگران موافقت نمود و بر این اساس پایه حقوق كارگران از فروردین ماه امسال با افزایش ۱۸۱ هزار و ۳۳۶ تومان از ۹۳۰ هزار تومانی همراه بود و به به یك میلیون و ۱۱۱ هزار تومان رسید. در خبری كه در این باره ایسنا منتشر نمود گفته شده از ابتدای امسال همه كارگران مشمول قانون كار اعم از قرارداد دائم و موقت حداقل مزد روزانه ای كه دریافت می كنند، ۳۷۰۴۲۳ ریال معادل ۳۷ هزار تومان خواهد بود. در این گزارش جزئیات هر ۱۰ بنده مربوط به جدول مزد سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ آورده شده است.
وعده اعزام غواصان به سمت سانچی تا ۱۰ روز دیگر محقق می شود؟
بیش از چهار ماه از حادثه غرق شدن نفتكش سانچی می گذرد. حادثه ای كه در آن ۳۲ پرسونل این شناور كشته شدند و اجساد آنها پیدا نشد. در اظهارنظری كه مسئولان مربوطه نسبت به این حادثه داشتند گفته شده بود كه گزارش نهایی دلایل وقوع حادثه سانچی تا اواخر اردیبهشت و پس از برگزاری جلسات نهایی طبقه بندی اطلاعات و كنار هم گذاشتن مستندات موجود، منتشر خواهد شد و بر مبنای گفته های محمدمهدی برومندی -رئیس كمیته بررسی سانحه نفتكش ایرانی- قرار بر این شد تا نخستین گروه غواص برای جستجوی پیكرهای شهدای سانچی هفتم اردیبهشت عملیات خویش را در دریای چین آغاز كنند. اینه وعده ای بود كه پیگیری ایسنا در باره آن از مسئولان پاسخی را در بر نداشت.
سیمانی ها به سال ۹۷ خوش بین نیستند!
صنعت سیمان بخاطرخاطر دسترسی ایران به انرژی و منابع معدنی از صنایع مزیت دار ایران به حساب می آید. اما حالا به نظر می رسد كار به جایی رسیده كه عبدالرضا شیخان- دبیر انجمن كارفرمایان صنعت سیمان ایران- اعلام نموده كه به آینده این صنعت در سال ۱۳۹۷ چندان خوشبین نیست و احیانا هیچ تغییر محسوسی در این زمینه رخ ندهد.
او می گوید «با اینكه فكر می كردیم امسال می تواند وضعیت بهتری برای ساخت و ساز رقم بخورد، افزایش قیمت ارز و مشكلاتی كه در این بازار به وجود آمد، عملا پیش بینی های ما را هم به هم ریخت و الان نمی گردد با این قیمت ها نسبت به وضعیت آینده سیمان اظهارنظر كرد. ولی با این حال مبحث ترمیم بافت فرسوده شهری كه در بودجه ۱۳۹۶ هم به آن اشاره شده است، می تواند تحركاتی را در بازار به وجود بیاورد كه امیدواریم با تحقق این امر بازار محصولات سیمانی هم با بهبود مواجه شود.»
آب تهران جیره بندی نمی شود
كابوس بحران آب در آینده جهان فاصله بسیاری با ما ندارد و ایران بخاطر شرایط اقلیمی خود همچون مناطقی است كه اگر برای وضعیت مدیریت منابع آبی خود فكری نكند، در دامن این بلا می افتد. در همین باره محمد رضا بختیاری -مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران - در گفت و گویی كه با ایسنا داشت از پیشبینی كاهش ذخایر آبی تهران گفت و معتقد می باشد كه در سال آینده ۱۳۰ میلیون مترمكعب ذخیره سد های تهران كاهش پیدا كند. وی علاوه بر تاكید بر ضرورت صرفه جویی و مدیریت منابع میگوید اگر مردم شهر تهران تنها ۱۰ درصد از میزان مصرف خویش را كاهش دهند به راحتی می توان از پیك تابستان عبور كرد.
بیش از این شایعاتی درباره احتمال جیره بندی آب تهران مطرح بود كه بختیاری این مسئله را رد می كند و می گوید كه هم اكنون هیچ برنامه ای برای جیره بندی آب در پایتخت نداریم.1397/01/30
15:32:56
5.0 / 5
5100
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو