قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صادرات غیرنفتی ایران امسال پنج درصد رشد داشت

صادرات غیرنفتی ایران امسال پنج درصد رشد داشت

تولیدو: شیراز- قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت اظهار داشت: صادرات غیرنفتی ایران در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد رشد داشت كه نویدبخش شرایط بهتر در سال 97 است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، مجتبی خسرو تاج پنجشنبه در دوازدهمین جلسه كارگروه توسعه تجارت استان فارس اضافه كرد: باآنكه در آغاز امسال، آمار صادرات خیلی خوب نبود اما در نیمه دوم امسال این وضعیت بهبود یافت به گونه ای كه تا آخر امسال رقم صادرات غیرنفتی كشور به 45 میلیارد دلار خواهد رسید.
رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: از ابتدای امسال تا آخر بهمن ماه، حدود 89 میلیارد و 300 میلیون دلار تجارت غیرنفتی داشته ایم كه از این رقم، حدود 41.7 میلیارد دلار صادرات كالای غیرنفتی و 47.6 میلیارد دلار واردات این گونه كالاها بوده است.
وی ادامه داد: سال گذشته و در مدت مشابه، تجارت غیرنفتی كشور 78میلیارد و 200 دلار بود كه امسال 14 درصد رشد داشته است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در مجموع در 11 ماه گذشته در كالاهای وارداتی، 60 درصد مواد اولیه و واسطه ای، 16 درصد ماشین آلات، 18 درصد كالاهای مصرفی و 6.2 درصد سایر اقلام بوده است.
خسرو تاج اضافه كرد: در 11 ماه سال جاری تراز تجاری ایران (نسبت صادرات و واردات) در حدود منفی 6 میلیارد دلار بوده است.
وی ادامه داد: در بخش های محصولات شیمیایی، مواد آرایشی، اقلام خاص فولادی، لوازم خانگی، بعضی محصولات فلزی، بخش خودرو، محصولات نساجی، برق و الكترونیك و تجهیزات مخابراتی و تجهیزات نیروگاهی تراز صادرات ما منفی است.
رئیس كل سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: بخش فناوری اطلاعات از ظرفیت هایی است كه در مسیر توسعه صادرات باید مورد نظر باشد و باید جهت های آتی كشور را برای توسعه صادرات شناسایی نماییم.
خسروتاج اضافه كرد: باید تاكیدمان روی ظرفیت های مبتنی بر سرمایه انسانی باشد و خیلی نمی توانیم روی مزیت های نسبی تكیه نماییم.
وی خاطرنشان كرد: در سال آینده یك نمایشگاه تخصصی برای صنایع خلاق خواهیم داشت.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با قدردانی از تلاش های صورت گرفته در استان فارس برای توسعه صادرات غیرنفتی ادامه داد: در بخش فناوری اطلاعات، این استان از قدیم شهرت داشته است و می توان از این سابقه به خوبی بهره برد.
وی اظهار داشت: برنامه راهبردی توسعه صادرات را برای كشور در نطر داریم و تلاش كردیم برنامه راهبردی كه می توان چراغ راه ما برای توسعه باشد را قطعی و ابلاغ نماییم.
وی اضافه كرد: یكی از این ها بحث پشتیبانی از بنگاه های كوچك و متوسط است كه باید برای حضور بنگاه ها در بازار جهانی برنامه داشته باشیم و از برنامه ها در این زمینه حمایت می نماییم.
9254/ 2027


1396/12/25
18:00:52
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: صادرات , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو