چابهار مركز تجارت و ترانزیت و نقطه اتصال هند به كشورهای آسیای میانه

چابهار مركز تجارت و ترانزیت و نقطه اتصال هند به كشورهای آسیای میانه

تولیدو: چابهار- چابهار با عنایت به موقعیت راهبردی و متصل به آبهای آزاد اقیانوس هند و ارتباط زمینی با كشورهای همسایه ایران مكانی مناسب برای توسعه تجارت و ترانزیت ونقطه ای نزدیك برای اتصال و پیوند كشور بزرگ هندوستان با كشورهای آسیای میانه نظیر افغانستان محصور در خشكی است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، چابهار از سالهای دور مورد توجه سرمایه گذاران و كشورهای مختلف همجوار اقیانوس هند است بطوریكه كشورهای افغانستان و هندوستان تلاش های زیادی برای حضور و فعالیت اقتصادی در این بندر استراتژیك انجام داده اند.
چابهار با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بزودی به مركز تجارت و ترانزیت كشورهای مختلف تبدیل گشته و نقش مهمی در توسعه استان محروم سیستان وبلوچستان و حتی جنوب شرق ایران خواهد داشت.
امضای توافقنامه چابهار در تهران با حضور رئیسان جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و نخست وزیر هند، حضور رئیس جمهوری كشورمان در ایام گذشته در كشور هند و مذاكرات انجام شده در مورد بندر چابهار، حضور عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان و سفر چندین وزیر و مسئول بزرگ و مقامات بلندپایه به چابهار نشان از اهمیت این بندر برای كشورهای منطقه است.
دولت های ایران و هند برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تفاهم كرده اند و چندین سند همكاری به امضا رسیده است.
هم اینك چهار كشتی حامل گندم اهدایی دولت هند به افغانستان در بندر شهید بهشتی چابهار تخلیه و در حال انتقال به افغانستان است و این خود آغاز همكاری و ارتباط عمیق تجاری، اقتصادی و سیاسی با كشور افغانستان است و روابط ایران، هند و افغانستان را مستحكم می كند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار كه به عنوان یكی از میهمانان در معیت رئیس جمهوری به كشور هند سفر كرده بود در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: در این سفر تفاهمات نهایی برای تامین مالی خط راه آهن چابهار- زاهدان و توسعه بندر شهید بهشتی چابهار انجام شد و بزودی كشور هند گام های مثبتی را در این بندر مهم برخواهد داشت.
عبدالرحیم كردی اضافه كرد: در سفر رئیس جمهوری به هند 15 یادداشت تفاهم بین 2 كشور در زمینه های كشاورزی، بهداشت و همكاری های تجاری و اقتصادی صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینكه چابهار نزدیكترین و كم هزینه ترین مسیر برای انتقال كالاهای افغانستان به كشورهای دنیا است، تصریح كرد: چابهار با سرمایه گذاری بخش خصوصی رونق می گیرد و دولت هم تلاش های زیادی برای آماده سازی زیرساخت ها انجام داده است.
وی خاطرنشان كرد: هند با استفاده از چابهار می تواند با فاصله كم و حداقل هزینه كالاهای مورد نیاز را به كشورهای آسیای میانه جابجا كند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: از مجموع سه هزار شركت ثبت شده در منطقه آزاد چابهار بیش از 350 شركت از 47 كشور دنیا هستند كه این خود نشان دهنده اهمیت چابهار برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
3043**6081


1396/11/30
13:58:37
5.0 / 5
4773
تگهای خبر: اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
تولیدو