مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی:

پیشرفت های صنعت پتروشیمی غیرقابل توقف است

پیشرفت های صنعت پتروشیمی غیرقابل توقف است

به گزارش تولیدو، مرتضی شاه میرزایی اظهار داشت: صنعت نفت و بخصوص صنعت پتروشیمی ایران در جایگاهی ازنظر پیشرفت وتوسعه قرار دارد که هیچ کس نمی تواند جلوی پیشرفت را بگیرد ومانع صادرات محصولات پتروشیمی کشور به بیرون برود.به گزارش تولیدو به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرتضی شاه میرزایی در برنامه گفت وگوی ویژه شبکه بین المللی پرس تی وی در آستانه تحویل سال نو و هفتاد و دومین سالروز ملی شدن صنعت نفت، ضمن تبریک سال نو و نوروز به همه ایرانیان، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی شرکتهای آمریکایی و خارجی از ایران رفتند. ما سابقه ۱۲ هزار ساله در تمدن داریم که آثار آن در موزه های جهان وجود دارد. در سال ۱۹۷۹ وقتی مستشاران خارجی از ایران خارج شدند، متخصصان داخلی دست به کار شدند و حتی برای یک روز هم تولید نفت و گاز و محصولات پتروشیمی متوقف نشد و این تلاش ها در حالی بود که حتی قطب پتروشیمی ایران در ماهشهر در زمان جنگ تحمیلی مورد برخورد موشک های رژیم بعث عراق قرار گرفت.
وی افزود: برای روشن شدن ابعاد شگرف صنعت نفت باید عرض کنم که مجموع ذخایر نفت و گاز ایران در کل جهان مقام نخست را دارد و این پشتوانه ای خدادادی برای صنعت پتروشیمی است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان خبری خوش، اعلام نمود: تولید محصولات پتروشیمی ایران به مرز تولید ۹۲ میلیون تن در سال رسیده و این مورد سبب افتخار است چونکه این رقم تولید با وجود تحریم های شدید بین المللی امکان پذیر شده است.
شاه میرزایی اضافه کرد: الان بیشتر از ۵۵۰ گرید مختلف در صنعت پتروشیمی و پلیمر تولید می شود و این موفقیت ها با وجود هشت سال جنگ تحمیلی حاصل شده و متخصصان داخلی توانستند به سرعت مجتمع های پتروشیمی را عملیاتی کنند.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیشتر از دو برابر خواهد شد. این در شرایطی است که در ابتدای انقلاب ما در حوزه های مختلف وابسته بودیم مانند کاتالیست ها و دانش فنی و تعمیر و نگهداری تأسیسات، اما در اینجا اعلام می نماییم که در این حوزه ها هیچ وابستگی نداریم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: در دولت سیزدهم تلاش ما اینست که در زمینه تولید کاتالیست ها هم به خودکفایی کامل برسیم و شخص وزیر نفت به صورت کامل در جریان این تغییرات و پیشرفت ها بوده و هست و تا پایان دولت و تلاشهای کارشناسان در این حوزه ها و زمینه تولید کاتالیست هم به خودکفایی کامل خواهیم رسید.
شاه میرزایی بیان نمود: هر چقدر شدت تحریم ها بیشتر شود ما تلاش بیشتری خواهیم کرد تا به خودکفایی بیشتر برسیم.
وی با اشاره به اینکه در بحث دانش بنیان و تولید توربین ها و کمپرسورها به خودکفایی رسیده ایم، اضافه کرد: قطب های تازه در مناطق مکران و جاسک تعریف کرده ایم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز روز افزون محصولات پتروشیمی در کشور و صنعت باشیم و در این حوزه ها سرمایه گزاری نموده ایم.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیشتر از ۱۱۰ طرح بزرگ و کوچک در کشور تعریف کرده که درحال اجرا هستند و این طرح ها برای سرمایه گذاران بسیار جذاب هستند و بازدیدهایی از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی از این طرح ها انجام شده است.
شاه میرزایی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی ایران بدون ریسک است و هر کسی با هر مقدار سرمایه گذاری در این بخش می تواند به سود برسد، اظهار نمود: ظرفیت های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی بسیار بسیار بالاست و بسیار سودآور و جذاب است. ذخایر عظیم نفت و گاز کشور ما به همراه تولید پایدار هیدروکربن ها پشتوانه اطمینان بخش بسیار زیادی برای سرمایه گذاران است. قبلاً هم این آمادگی را اعلام نموده بودیم و ایران می تواند یک بازار دراز مدت برای سرمایه گذاران باشد.
وی اظهار داشت: فضای سرمایه گذاری در ایران فضایی امن و با اطمینان برای سرمایه گذاران است و توسعه صنعت موجود شده تا تولید ناخالص داخلی ایران رشد داشته باشد به صورتی که دیگر هیچ نیروی خارجی نمی تواند جلوی این پیشرفت و توسعه را بگیرد.
معاون وزیر نفت اظهار نمود: صنعت پتروشیمی به یک دانشگاه بزرگ تبدیل گشته و روزانه قراردادهای مختلف کاتالیست یکی بعد از دیگری امضا می شود و کسی نمی تواند مانع صادرات محصولات پتروشیمی ما شود.
شاه میرزایی در رابطه با اقدام های محیط زیستی در صنعت پتروشیمی، افزود: برخلاف تصور عمومی که صنعت پتروشیمی را یک صنعت آلاینده تلقی می کند، طرح های محیط زیستی زیادی تعریف شده تا بتواند جلو آلودگی محیطی را در مناطق عملیات مجتمع ها بگیرد.
وی در انتها از همه سرمایه گذاران دعوت کرد تا از قطب های پتروشیمی کشور بازدید کنند و از نزدیک شاهد پیشرفت های گسترده در این مناطق باشند.


منبع:

1402/01/03
20:38:23
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
تولیدو