وزیر صمت:

واردات کالاهای مصرفی کاهش یافت

واردات کالاهای مصرفی کاهش یافت

به گزارش تولیدو، وزیر صمت ضمن اشاره به کاهش ۸ درصدی واردات کالاهای مصرفی، اظهار داشت: صادرات امسال ۱۷.۷ درصد رشد ارزشی را تجربه کرده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در آئین آغاز دهمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار نمود: بزرگترین ثروت یک کشور سازمان های آن هستند چونکه تشکل ها و سازمان ها فعالیتهای اصلی را انجام می دهند. حاکمیت می تواند اهداف مشترک را ترسیم و زیرساخت را فراهم و با ایجاد تسهیلگری و انجام نظارت به ایجاد سازمان های قوی کمک نماید.
وزیر صمت اضافه کرد: در دولت سیزدهم همدلی و تعامل با اتاق های بازرگانی برقرار شد و امیدواریم این همراهی دولت و بخش خصوصی تداوم داشته باشد چونکه برای انتخابات، اقدامات گسترده ای انجام شد که امیدواریم سرآغاز یک تحول جدید باشد تا اتاق ها با یکدیگر و در همکاری با حاکمیت به اعتلای اقتصاد کشور کمک نماییم.
فاطمی امین افزود: آمار کلان گویای اقدامات خوب و حرکت به سمت رشد است که بنا بر اعلام مرکز آمار، شاهد رشد ۵ درصدی صنعت در ۹ ماهه سال جاری بودیم و رشد بخش معدن هم بعد از چند سال، مثبت شده است. همینطور صادرات امسال ۱۷.۷ درصد رشد ارزشی را تجربه کرده است. در قسمت واردات ۱۶.۹ درصد رشد داشتیم که بخش عمده آن در ارتباط با کالاهای واسطه ای و سرمایه ای می شود.
وی اضافه کرد: واردات کالاهای واسطه ای ۱۶ درصد رشد، واردات کالاهای سرمایه ای ۵۱ درصد رشد و واردات کالاهای مصرفی ۸ درصد کاهش داشته است، بر این اساس واردات ما در خدمت تولید بوده است.
تمرکز صادرات باید بر کالاهای پیچیده باشد
فاطمی امین اظهار نمود: در ۱۰ ماهه سال قبل ۵ میلیارد دلار واردات ماشین آلات داشتیم اما در ۱۰ ماهه سال جاری واردات ماشین آلات ۸ میلیارد دلار بود؛ این مورد نویدبخش اینست که فعالان اقتصادی علیرغم مشکلات موجود، حرکت بسیار خوبی را شروع کرده اند و ما هم بعنوان دولت وظیفه پشتیبانی از آنها را بر عهده داریم.
وزیر صمت اظهار داشت: ما باید هوشمندانه حرکت نماییم و تمرکز صادرات ما باید روی کالاهای پیچیده و کالاهایی که کمتر کشورهایی آنرا صادر می کنند، باشد. باید به سمت صادرات محصولات دانش بنیان حرکت نماییم تا از این طریق علاوه بر کسب درآمد اقتصادی بتوانیم استقلال اقتصادی هم داشته باشد.
وی اظهار نمود: ما باید بازارهای خودمان را بشناسیم و بنابراین در تجارت با کشورهای مختلف تعامل داشته باشیم، ما از بازار کشورهای آفریقایی به صورت جدی غفلت کرده ایم، اما سال قبل صادرات ما به آفریقا نسبت به سال پیش از آن ۱۰۰ درصد رشد داشت و سال جاری هم ۱۵ درصد رشد داشته است. بر همین مبنا هفته گذشته دو میلیارد دلار تفاهمنامه و قرارداد بین ایران و کشورهای غرب آفریقا به امضا رسید و این در شرایطی است که کل صادرات ما به آفریقا یک میلیارد و دویست میلیون دلار است.


منبع:

1401/12/20
12:16:15
5.0 / 5
201
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو