رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:

موافق معاملات اینترنتی طلا نیستیم، مگر به شرط فراهم شدن بسترها

موافق معاملات اینترنتی طلا نیستیم، مگر به شرط فراهم شدن بسترها

تولیدو: در پی اعلام فراهم شدن مجوز انجام معاملات طلا در بستر اینترنت، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد می باشد باتوجه به این که هنوز زیرساخت ها برای انجام معاملات در فضای مجازی فراهم و رصد فعالیت بدین صورت توسط اتحادیه، فراهم نیست، خرید و فروش طلا در بستر فضای مجازی نباید اتفاق بیفتد، مگر آنکه زیرساخت ها برقرار شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، ابتدای هفته جاری علیرضا شاه میرزایی-معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - با اعلان اینکه معتقدم بجای فروش طلا در رسانه های اجتماعی غیرمجوزدار، این خرید و فروش در بستر سایت های اینترنتی مجوزدار صورت گیرد، اعلام نمود: دلیلهای مخالفت برخی پیرامون منع خرید و فروش طلا در بستر اینترنت، بایستی بررسی شود و ظاهر و باطن این مباحث سنجیده شود؛ اما طبق برنامه ریزی های صورت گفته با اتحادیه های مربوطه، تصمیم گرفته شد به زودی مجوزهای لازم در زمینه خرید و فروش طلا در بستر اینترنتی فراهم گردد.
وی اشاره کرد: چنانچه تضامینی بوسیله نهادهای مالی همچون بیمه، بانک و سایر نهادهای مالی ایجاد شود، اعتماد ما به زمینه های اینترنتی در زمینه فروش طلا نیز فراهم خواهد شد. بانکها از خرید و فروش طلا منع شده اند و نه از تضمین آن. نهادهای مالی نظیر بانک باید در بحث تضمین کمک کننده سایت های اینترنتی مجوز دار باشند. در مقابل از همین اوراق طلا، برای توثیق موردنیاز بانکها نیز می توان بهره برد.
در این رابطه، ابراهیم محمدولی- رییس اتحادیه طلا و جواهران تهران- در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: این روزها بحث فضای مجازی برای صنعت طلا مطرح شده و پیرامون آن بحث بسیار است؛ اظهار داشت: امروزه و در تمام دنیا، خیلی از فعالیت ها و حتی معاملات در فضای مجازی صورت می گیرد؛ بدین سبب ما نمی توانیم مانع برای فعالیت در فضای مجازی باشیم.
تا زمانیکه ساختارهای پیش نیاز ایجاد و مهیا نشود، خرید و فروش طلا در فضای مجازی به صلاح نیست که انجام شودوی اشاره کرد: اما در زمینه صنعت طلا، برای خرید و فروش در بستر فضای مجازی و به طور اینترنتی، هنوز آن ساختار و بستری پیش نیاز و قانونی که بایستی در بحث فضای مجازی برای خرید و فروش طلا تدوین شود، به طور کامل و جامع مهیا و تدوین نشده است. از همین روی، ما به عنوان فعالان این صنعت (همانطور که در گذشته نیز تاکید شده است)، معتقد هستیم "تا زمانیکه ساختارهای پیش نیاز ایجاد و مهیا نشود، خرید و فروش طلا در فضای مجازی به صلاح نیست که انجام شود".
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اشاره کرد: طی سالهای قبل، تخلف هایی گزارش شده که مستندات آن در اختیار اتحادیه نیز قرار دارد. البته به تعداد محدود است که همین هم زیاد است. در کشور، حتی تعداد تخلف های کمتر از انگشتان یک دست نیز، زیاد شمرده می شود که این معدود موارد نیز به سبب همین فراهم نبودن زیرساخت ها رخ داده است. بیش از ۹۰ درصد افرادی که در فضای مجازی خرید و فروش طلا انجام می دهند، یا از صنعت طلا نیستند یا واحد صنفی به طور فیزیکی و پروانه کسب طلا ندارند؛ بدین سبب زمانیکه مشکلی پیش می آید، از طرف اتحادیه و هیچ نهاد دیگری قابل پیگیری نیست.

هنوز ابلاغیه ای برای صدور مجوز کارهای اینترنتی خرید و فروش طلا دریافت نکرده ایم
محمدولی اشاره کرد: این ها دلایلی است که اعتقاد ما این است، خرید و فروش طلا در بستر فضای مجازی نباید اتفاق بیفتد، مگر آنکه زیرساخت ها برقرار شود. در این جهت پیشنهادهایی نیز ارائه کرده ایم. اما در مجموع هنوز مجوزی به اتحادیه طلا و جواهر داده نشده که بتواند به افراد یا واحدهایی، مجوز فعالیت در فضای مجازی بدهد. صحبت هایی به طور شفاهی انجام شده اما به طور رسمی تایید نشده است.
این مقام صنفی افزود: همین طور همچون دلایلی که ما پیشنهاد می دهیم فعلا خرید و فروش طلا در بستر فضای مجازی انجام نشود، این است که برخی مصنوعات طلا که مشتریان انتخاب می کنند، جواهر یا دارای سنگ های قیمتی است که بایستی از نزدیک دیده شود و تنها به عکس آن اکتفا نکرد؛ بایستی از نزدیک بررسی شود و لمس شود. طلا خاصیت هایی دارد که عکس آن در یک مانیتور کامپیوتر یا تلفن همراه با دیدن و لمس آن از نزدیک متفاوت می باشد.
وی اشاره کرد: ضمن این که بحث عیار، وزن، سنگ، کیفیت و... نیز مطرح است. طلا کالایی است که خیلی از افراد به عنوان سرمایه خریداری می کنند، بدین سبب هرگونه ایراد در اصالت و کیفیت و... زیان به همراه خواهد داشت؛ پس شرایط خرید آن با سایر کالاها بسیار متفاوت می باشد.

برای فعالیت در فضای مجازی، صلاحیت ها بررسی و به واحدهای با قابلیت های حداکثری مجوز داده خواهد شد
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد:: برای اجرای این اقدام نیز بهتر است مسئولیت اعطای مجوز به اتحادیه های مربوطه سپرده شود و رسیدگی بهتری می توان انجام داد. در نتیجه مشکلات کمتری هم ایجاد خواهد شد؛ چونکه اتحادیه ها به هر فردی مجوز نخواهند داد و اساسا صلاحیت ها بررسی قرار خواهد گرفت. اساسا اتحادیه طلا به افرادی مجوز فعالیت در فضای مجازی می دهد که دارای پروانه کسب و واحد صنفی به طور فیزیکی باشند و در حقیقت قابلیت حداکثری برای فعالیت در فضای مجازی را داشته باشند.
این فعال صنعت طلا در آخر اظهار داشت: با سازمان های مربوطه در این رابطه همچون اتاق اصناف ایران، اتاق اصناف تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، نامه نگاری ها و مشورت ها انجام شده و پیشنهادها ارایه داده شد.1401/06/23
10:56:25
5.0 / 5
169
تگهای خبر: اصناف , اینترنت , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تولیدو