هیات كشاورزی فنلاند به تهران می آید

هیات كشاورزی فنلاند به تهران می آید

به گزارش تولیدو مدیركل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد كشاورزی جمهوری اسلامی ایران و سفیر فنلاند توافق كردند در دهه سوم بهمن ماه یك هیات از وزارت كشاورزی این كشور اروپایی برای پیگیری راهكارهای توسعه همكاری به تهران سفر كنند.


به گزارش شنبه تارنمای وزارت جهاد كشاورزی، «هومن فتحی» در دیدار با «كیو نوروانتو» سفیر فنلاند در تهران، تصریح كرد باید شرایط آشنایی شركت های خصوصی 2كشور بیش از پیش فراهم گردد.
وی از بررسی شرایط همكاری شركت های خصوصی 2 كشور در این دیدار اطلاع داد.
جمهوری فنلاند در شمال اروپا منطقه اسكاندیناوی قرار دارد كه پایتخت آن هلسینكی است كه از نظر مساحت، هشتمین كشور در اروپا به حساب می آید.
فنلاند یكی از كشورهایی است كه هرسال در صدر جدول كیفیت بالای زندگی در جهان قرار می گیرد.
تولید ناخالص داخلی فنلاند 185 میلیارد و 900 میلیون دلار است كه 2٫5 درصد آن در بخش كشاورزی، 31٫7 درصد آن در بخش صنعت و 65٫9 درصد آن در بخش خدمات تولید می گردد.
صادرات این كشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن آلات، الوار، كاغذ و خمیر كاغذ است كه به آلمان (11٫3 درصد)، سوئد (10٫5 درصد)، روسیه (10٫1 درصد)، بریتانیا (5٫6 درصد)، آمریكا (6٫5 درصد) و هلند (5٫1 درصد) صادر می گردد.
واردات این كشور شامل مواد غذایی، نفت خام و فراورده های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین آلات، پارچه و الیاف پارچه و پشم است كه از آلمان (15٫6 درصد)، روسیه (14 درصد)، سوئد (13٫7 درصد)، هلند (6٫6 درصد)، چین (5٫4 درصد)، بریتانیا (4٫7 درصد) و دانمارك (4٫5 درصد) فراهم می گردد.
در سال های گذشته تبادل هیات های همكاری بین 2 كشور افزایش یافته است كه در این زمینه می توان به سفر رییس جمهوری، وزیر و 2معاون وزارت جهاد كشاورزی جمهوری اسلامی ایران به فنلاند و سفر معاون وزیر اقتصاد فنلاند به تهران اشاره نمود.
امضای چندین سند همكاری مانند سند 'همكاری های كشاورزی'، سند 'همكاری در زمینه جنگل' و سند 'دامپزشكی' در دستور كار ایران و فنلاند قرار دارد كه تابحال سند یادداشت تفاهم همكاری در زمینه 'جنگل و مدیریت منابع طبیعی' بین 2 كشور امضا شده است.
ایران و فنلاند در زمینه ماشین آلات كشاورزی، شیلات، بذر، جنگل، مدیریت آب و آموزش و تحقیقات برای گسترش همكاری ها آماده اند.
پنجم آبان ماه سال گذشته «سائولی نینیستو» رییس جمهوری فنلاند، به تهران سفر كرد.
رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترك با وی اعلام نمود: به علت مسائل تحریم، روابط اقتصادی 2كشور در سال های گذشته در سطح مطلوبی نبود كه این دیدار آغازی برای توسعه روابط خواهد بود.
«حسن روحانی» اعلام نمود: می توان در زمینه های انرژی، حمل و نقل، صنعت و معدن، محیط زیست، كشاورزی و جنگلداری برای توسعه روابط 2كشور اقدام نمود.
وی افزود: با عنایت به اینكه روابط بانكی و اعتبار صادراتی می تواند پایه اصلی برای توسعه روابط اقتصادی باشد، در این سفر تصمیم گیری شد تا در زمینه بانكی شاهد روابط خوب باشیم.
زمینه های علمی، دانشگاهی و فناوری های پیشرفته بویژه در زمینه آی. سی. تی و گردشگری از دیگر بخش های مورد اشاره روحانی برای توسعه روابط 2 كشور بود.
روحانی اعلام نمود: در آینده پروازهای مستقیم بین 2 كشور برقرار و همینطور راه آهن ایران به هلسینكی با استفاده از باكو- مسكو و همینطور روابط ریلی قزاقستان، روسیه و تركیه برقرار می گردد.

 

1396/11/07
19:38:40
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تولیدو