در تیرماه امسال؛

کمترین نرخ رشد تولید صنعت در یک سال قبل رقم خورد

کمترین نرخ رشد تولید صنعت در یک سال قبل رقم خورد

به گزارش تولیدو شاخص تولید صنعتی در تیرماه 2.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است که کمترین نرخ رشد در 12 ماه اخیر بوده است.به گزارش تولیدو به نقل از اتاق تجاری تهران، شاخص تولید صنعتی در تیرماه ۲.۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است که کمترین نرخ رشد در ۱۲ ماه اخیر بوده است. با توجه به این که این نرخ رشد در خرداد ماه ۷.۷ درصد بوده می توان اظهار داشت که در تیرماه کاهش چشمگیری در رشد این شاخص اتفاق افتاده و روند افزایشی که در ماه های اخیر وجود داشت در این ماه دنبال نشده است.
مهم ترین دلیل مثبت شدن رشد تولید صنعت در تیرماه به رشد بالای صنعت خودروسازی برمی گردد. از جانب دیگر صنایع فلزات اساسی و کانی های غیرفلزی دو صنعتی بودند که رشد شاخص تولید آنها در خردادماه مثبت بوده ولی در تیرماه منفی شده است و بیشترین سهم را در کاهش رشد تولید صنعت داشتند. البته این کاهش رشد می تواند تحت تأثیر محدودیت های اعمال شده در ماه گذشته بر تامین برق صنایع فولاد و سیمان باشد.
همچنین بررسی عملکرد شرکتها نشان میدهد که بخش عمده ای از کاهش رشد تولید در تیرماه به رشد منفی ۲.۳ درصدی تولید در شرکت های صادرات محور برمی گردد (این رشد منفی در یک سال اخیر بی سابقه بوده است).
به علاوه بررسی تغییرات موجودی انبار محصولات نهایی این شرکتها نشان میدهد که شاخص موجودی انبار در صنعت در دو ماه تیر و خرداد افزایش در موجودی انبار را نشان میدهد که هم زمانی این افزایش با سیر نزولی رشد تولید در تیرماه می تواند نشانه هایی از کاهش بیشتر رشد تولید در ماه های آتی باشد.


منبع:

1400/05/27
23:48:36
5.0 / 5
238
تگهای خبر: تولید , خودرو , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو