نقش میكروپلاستیك ها در آلودگی خاك های كشاورزی

نقش میكروپلاستیك ها در آلودگی خاك های كشاورزی

به گزارش تولیدو محققان مؤسسه ˮMSICHTˮ آلمان برای نخستین بار بررسی نموده اند که چه مقدار میکروپلاستیک و ماکروپلاستیک به خاک های کشاورزی راه می یابند و این پلاستیک ها بیشتر از کدام منابع می آید.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، مدتهاست که می دانیم بشر با یک مشکل مهم به نامهای پلاستیک و میکروپلاستیک روبرو است. میکروپلاستیک ها در بسته بندی مواد و مواد آرایشی یافت می شوند. در نتیجه آنها به فاضلاب، رودخانه ها و دریاچه ها و در نهایت به اقیانوس ها راه می یابند. اما محصولات کشاورزی چطور؟ چه مقدار میکروپلاستیک به مزارع و چمنزارها راه می یابد؟
دانشمندان مؤسسه محیط زیست، امنیت و فناوری انرژی فراونهوفر به بررسی این مورد پرداختند تا دریابند چه مقدار از پلاستیک ها به خاک بخش کشاورزی راه یافته اند و از کجا آمده اند.
پلاستیک ها موادی هستند که تجزیه آنها بیشتر از ۴۵۰ سال تخمین زده شده است و طی این مدت تنها براثر عوامل طبیعی به ذرات کوچک و کوچکتر معروف به میکروپلاستیک ها تبدیل می شوند. این مواد حالا حتی در مرتفع ترین نقطه جهان یعنی قله اورست هم یافت شده است.
بررسی ها نشان داده است که بخش کشاورزی آلمان سالانه حدود ۱.۱ میلیون تن پلاستیک مصرف می کند. این مقدار ۴.۷ درصد از کل مصرف آلمان یعنی ۲۳.۶ میلیون تن است. اما حدود ۳۷ درصد کل پلاستیک های مورد استفاده در کشاورزی بازیافت می شوند. محققان تخمین می زنند که انتشار پلاستیک در خاک های کشاورزی حداقل ۱۹ هزار و ۵۵ تن در سال باشد. از این میزان، ۱۹ درصد یا ۳ هزار و ۶۳۵ تن مستقیماً از بخش کشاورزی و ۸۱ درصد (۱۵ هزار و ۴۲۰ تن) از بخش خارجی حاصل می شود.
کودها، تقویت کننده های خاک، سموم دفع آفات، بذرها و همینطور آزادسازی پلاستیک ها در محصولات زراعی و سیستم های آبیاری در این آلودگی دخیل هستند. دانشمندان معتقدند که کودهای کشاورزی عمده ترین حامل میکروپلاستیک ها هستند.
در انتهای مطالعه، نویسندگان راهکارهایی در مورد چگونگی کاهش انتشار پلاستیک در کشاورزی عرضه کرده اند. بعنوان مثال، یک راهکار آموزشی می تواند اطلاعاتی در مورد روش های جایگزین که سبب آلودگی نمی شوند، عرضه نماید.1400/03/14
13:00:50
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو