گزارش تولیدو؛

گاهی به سفره مردم نگاه كن!

گاهی به سفره مردم نگاه كن!

به گزارش تولیدو هشتگ های قدردانی که این روزها برخی مدافعان پروپا قرص دولت در شبکه های اجتماعی منتشر نموده اند در حالی است که فشار تورمی، معیشت دهک های پایین و متوسط درآمدی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، ماه های پایانی عمر دولت دوازدهم با گرانی شدید معدود اقلام اساسی که از گزند گرانی در امان بودند، همراه شده است. قیمت مابقی کالاهای اساسی طی ماه های آغازین سالجاری باوجود وعده های مکرر مسؤلان همچنان افزایشی بوده و به تعبیری به مرحله «لجام گسیختگی» رسیده است. دولتمردان نیمه سال ۱۳۹۹ روند کُند تخصیص ارز و ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات را عامل اصلی ایجاد تنش قیمتی در بازار اقلام مختلف اعلام می کردند؛ به صورتی که ستاد تنظیم بازار و شورای هماهنگی اقتصادی دولت مصوبات و دستورالعمل هایی را برای سرعت بخشیدن به ترخیص کالاها صادر کردند و وعده دادند با تسریع در این ترخیص ها و افزایش بازاررسانی، قیمت ها تعدیل خواهد شد.
با این حال بررسی آمار عرضه شده از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی در اردیبهشت ماه سالجاری نشان داده است که نرخ انواع کالاهای خوراکی با افزایش های شدیدی همراه بوده است. حتی معدود اقلامی همچون نان که طی سال های گذشته از گزند افزایش قیمت در امان بود، در سکوت دولت افزایش شدید پیدا کرده و دولت حاضر نیست این افزایش قیمت را رسمیت ببخشد اما فعالان صنعت نان می گویند افزایش قیمت با هماهنگی دستگاههای ذیربط انجام شده اما حاضر به ابلاغ مصوبه نیستند.
نان، سیمان، لوازم خانگی، روغن نباتی و شکر همچون اقلامی هستند که طی ماه های گذشته به صورت رسمی و غیررسمی افزایش قیمت را تجربه کرده اند. نگاهی به آمار مرکز آمار ایران از روند قیمت این اقلام و سایر کالاهای اساسی مهم در سبد مصرف خانوارها هم از رشد شدید قیمت ها طی یکسال گذشته حکایت دارد؛ با این وجود در آستانه انتخابات، برخی حامیان پروپا قرص دولت در بعضی شبکه های اجتماعی درحال انتشار هشتگ هایی هستند که از دولت یازدهم و دوازدهم بابت خدماتش تقدیر می کنند. همچون این هشتک ها #روحانی_متشکریم است که با واکنش مردم روبرو شده است.
تورم ۵۷ درصدی نان؛ ۷۳ درصدی گوشت؛ ۷۵ درصدی تخم مرغ و…
اگرچه مسؤلان وزارت صمت و سازمان حمایت مکرراً اعلام می کنند که افزایش قیمت نان تخلف است اما طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران، نرخ نان و غلات در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به اردیبهشت پارسال، ۵۶.۸ درصد افزایش را نشان داده است.
قیمت گوشت قرمز، سفید و ماکیان هم در همین بازه زمانی ۷۲.۹ درصد افزایش تورم داشته اند؛ از سویی دیگر هم باآنکه دولت مردم را دعوت به مصرف غذاهای دریایی می کند اما قیمت ماهی ها و صدف داران در این زمان ۷۳.۱ درصد افزایش پیدا کرده است.
نرخ کالاهای شیر، پنیر و تخم مرغ هم ۷۵.۳ درصد افزایش تورم داشته است. همینطور قیمت روغن خوراکی با ۱۰۸.۸ درصد افزایش قیمت مواجه بوده است که البته باید توجه داشت این میزان افزایش قیمت روغن در حالیست که طی همین یک سال قبل بازار این کالا دائماً با نوساناتی همچون کمبود و گرانفروشی مواجه بوده است.
قیمت میوه و خشکبار ۳۸ درصد و سبزیجات و حبوبات ۴۹.۶ درصد افزایش تورم داشته اند. همینطور شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی هم ۶۹.۶ درصد با افزایش قیمت رو به رو شده اند. میزان افزایش تورم در گروه چای، قهوه، نوشابه و آب میوه هم ۷۸.۴ درصد بوده است.
البته این میزان افزایش تورم فقط در کالاهای خوراکی خلاصه نشده و در بخش خدمات هم شاهد افزایش تورم بوده ایم؛ بعنوان نمونه میزان افزایش تورم در بخش پوشاک و کفش در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته ۵۵.۳ درصد بوده است.
در همین بازه زمانی میزان افزایش تورم در گروه مبلمان و لوازم خانگی هم ۶۷.۶ درصد بوده است. حمل و نقل ۴۶.۹ درصد و بهداشت و درمان ۴۳.۵ درصد افزایش تورم داشته اند.
بررسی قیمت کالاها و خدمات در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه هم باآنکه حکایت از کاهش حداقلی قیمت ها در بازه زمانی یک ماهه دارد؛ اما این کاهش ها به قدری محسوس نبوده که در برای مصرف کننده قابل اندازه گیری باشد.
بر همین مبنا، قیمت سبزیجات ۰.۹ درصد، میوه و خشکبار ۱۰.۳ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۰.۵ درصد و گوشت قرمز و سفید ۰.۴ درصد کاهش تورم را تجربه کرده اند.
اما از آن طرف قیمت نان و غلات ۱.۹ درصد، ماهی ها و صدف داران ۲.۲ درصد و چای و آب میوه ۴.۳ درصد افزایش تورم داشته اند.
در بخش خدمات هم قیمت پوشاک و کفش ۲.۸ درصد، مبلمان و لوازم خانگی ۲.۳ درصد، بهداشت و درمان ۲.۴ درصد و حمل و نقل ۲ درصد افزایش تورم را تجربه کرده اند.
رکورد تاریخی تورم نقطه به نقطه شکسته شد
آنگونه که اخیراً نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام نموده، رکورد تاریخی تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه سال جاری شکسته شده است. بر مبنای اعلام یک منبع آگاه، نرخ تورم بر مبنای آمار بانک مرکزی که حاضر به انتشار آن نشده است، به ۵۰ درصد رسیده است که نرخی بی سابقه است. همینطور بر مبنای برخی برآوردها میانگین تورم ماهانه طی دو سال قبل به ۲.۸ درصد رسیده که رقمی بی سابقه است؛ به صورتی که میانگین تورم در دهه ۱۳۹۰ که شاهد بالاترین تورم های ماهانه بودیم، ۱.۳ درصد بوده است.
تورمی ۵۰ درصدی که با هدف گذاری عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی حدود ۲۷ درصد فاصله دارد و نشان داده است دولت با تداوم بی انضباطی مالی و یاری جستن از روش های تورم زا برای جبران کسری بودجه، سفره مردم را بیشتر از قبل کوچک کرده است.
این تورم بی سابقه در حالی فشار معیشتی بر گرده مردم بخصوص اقشار کم درآمد را تشدید کرده که دولت در سه سال قبل بارها وعده داده بود با اصلاح ساختار بودجه، اتکای بودجه به درآمدهای پایدار (از طریق اصلاح نظام مالیاتی) را افزایش داده و انضباط مالی خویش را بیشتر خواهد نمود. اما هیچیک از این وعده ها محقق نشد و آخرین لایحه بودجه سنواتی تدوین شده توسط دولت یعنی لایحه بودجه ۱۴۰۰ که اینک به قانون تبدیل گشته است، از ۳۶۰ تا ۵۵۰ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی دارد. این کسری به بیانی ساده تبدیل به تورمی خواهد شد که دهک هایی پایین درآمدی بیشتر از سایرین تاوان آنرا پرداخت خواهند کرد.
قبل از هشتگ قدردانی به سفره مردم نگاهی بیندازید!
یکی از مخاطبان در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقال از تلاش دولت برای وارونه جلوه دادن حقیقت اظهار داشت: نمی دانم چطور وجدانشان قبول می کند در شرایطی که مردم برای تأمین نیازهای اولیه معیشتی خود گرفتار سختی هستند، از عملکرد دولت تقدیر کنند.
زهره عباسی که پرورش دهنده زنبور عسل است، اضافه کرد: این چند روز که در شبکه های اجتماعی #روحانی_متشکریم را دیدم، واقعاً متعجب شدم؛ مطمئن هستم این هشتگ ها، یک اقدام سیاسی است و برآمده از بدنه مردم نیست؛ چون زندگی مردم طی این چند سال به شدت سخت شده است و مردم امید دارند با تغییر دولت و اصلاح سیاست ها، از فشاری که دولت دوازدهم به معیشت شأن تحمیل کرد، رهایی پیدا کنند.
محمد هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سالهاست مستأجر هستم و بلایی که دولت آقای روحانی بر سر مستأجران آورد بی سابقه بود؛ افزایش سرسام اور اجاره بها، کمر مستأجران را شکست؛ سال گذشته پس از ماه ها دوندگی ۱۵ میلیون تومان وام ودیعه گرفتیم ولی این وام حتی یک پنجم افزایش اجاره بها را هم پوشش نداد.
وی افزود: افرادی که #روحانی_متشکریم را منتشر می کنند احتمالاً دهک های بالای درآمدی هستند و خبر از سفره مردم ندارند. همان کسانی هستند که لابد از رانت دلار ۴۲۰۰ تومانی، هزاران میلیارد تومان سود به جیب زدند و خویش را وامدار اقدامات دولت می دانند. شاید هم از ملاکان بزرگی هستند که رشد کمرشکن قیمت مسکن، سرمایه های هزاران میلیاردی شأن را چند ده برابر کرد و الان خویش را مدیون دولت می دانند.
وی اظهار داشت: انتظار داشتیم دولت در این ماه های پایانی بابت بلایی که بر سر سفره مردم آورده از مردم عذرخواهی کند اما مقامات ارشد دولت در تلویزیون طوری صحبت می کنند که انگار مردم را از فرش به عرش برده اند.
محمد افزود: گاهی هم که در مخمصه قرار می گیرند و ناچار می شوند فلان کم کاری را به گردن بگیرند ادعا می کنند اختیاری نداشته اند و تصمیمات جای دیگری گرفته شده است. خب اگر تصمیمات جای دیگری گرفته می شود چرا باز حامیان همین دولت جهت شرکت در انتخابات و تأیید صلاحیت دست و پا می زدند؟!

1400/03/10
10:49:53
5.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تولیدو