سویاكاران بخوانند

سویاكاران بخوانند

به گزارش تولیدو عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور برای کنترل عارضه اختلال در غلاف بندی سویا سفارش هایی کرد.مریم غایب در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه سویا یکی از مهم ترین دانه ­های روغنی در جهان است، اظهار نمود: استان های شمالی ایران مهم ترین مناطق کشت سویا در کشور می باشند و در خلال سالیان اخیر عارضه اختلال در غلاف بندی منجر به کاهش محصول در مناطق شمالی کشور شده است. این عارضه در مزارع دیرکشت، شدیدتر است و به شکل های متعدد عدم باردهی و کم باردهی، به صورت لکه ­ای و گاهی در کل سطح مزرعه دیده می شود.

وی در ادامه به علائم این عارضه اشاره نمود و اظهار داشت: بوته ­ها همزمان با رسیدن محصول نسبتاً سرسبز بوده و دارای غلاف های غیرطبیعی هستند. پدیده اختلال در غلاف بندی با ظهور علایمی از قبیل رشد علفی، ریزش شدید گل ها، تشکیل و تجمع گل ها و غلاف ­های غیرطبیعی، پیچیدگی ساقه، ضخیم شدن ساقه و گاها سوختگی جوانه انتهایی و عدم تشکیل دانه در غلاف همراه می باشد. بوته ­های گرفتار عارضه اختلال غلاف ها گاها بدون دانه یا با یک دانه هستند و دانه ­ها اغلب ناکامل و چروکیده می شوند، باآنکه گاهی تحت شرایط محیطی و مدیریتی مناسب طی دوره پر شدن دانه، این تک دانه ­ها بزرگتر هم می ­شوند.

عضو هیات علمی بخش تحقیقات بیماری های گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور افزود: عامل فیتوپلاسمایی سبب بیماری اختلال در غلاف بندی سویا در ایران است. این بیماری از راه سنک های مزارع سویا قابل انتقال است.

وی به نحوه انتقال بیماری اشاره نمود و اظهار داشت: درختان بید و گیاهان نی اطراف مزارع سویا با علائم زردی و زردی نواری می توانند بعنوان منابع زمستان گذران عامل بیماری و سنک ناقل بیماری عمل کنند. همینطور انتقال فیتوپلاسمایی عامل ایجاد بیماری از راه بذر کمتر از ۲% است.

این متخصص بیماری شناس گیاهی برای کاهش خسارت این بیماری سفارش هایی کرد و اضافه کرد: به محض مشاهده علائم بیماری، باید با آفات مکنده (سنک) با سموم سیستمیک دیمتوات (۲ در هزار)، استامی پراید ( یک دهم تا پنج دهم در هزار) مبارزه و همزمان برای تحریک گلدهی و غلاف بندی از کود میکرو و بور استفاده گردد.

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با علف­ های هرز نی در اطراف مزارع سویا، اجتناب از کاشت درختان بید در اطراف مزارع سویا، عدم استفاده از بذر گیاهان دارای علایم اختلال در غلاف بندی و کاربرد بذر سالم به کاهش خسارت این بیماری کمک می نماید.
1400/02/03
20:57:00
5.0 / 5
258
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو