رئیس اتاق ایران و چین:

واردات واكسن توسط بخش خصوصی منطقی نیست احتمال تقلب وجود دارد

واردات واكسن توسط بخش خصوصی منطقی نیست احتمال تقلب وجود دارد

تولیدو: رئیس اتاق تجاری ایران و چین می گوید در وضعیت فعلی، دشوار بنظر می رسد که بخش خصوصی بتواند در حوزه واردات گسترده واکسن به کشور کمک نماید.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در تجارت بین الملل شرکت های بخش خصوصی در حوزه های مختلف با یکدیگر تعامل و خرید و فروش دارند و این مسئله در ارتباط با دارو نیز صدق می کند و در تمام نقاط دنیا بخش خصوصی خرید و فروش دارو را پیگیری می کنند اما وقتی در ارتباط با واکسن کرونا صحبت می نماییم، فضا قدری متفاوت می شود.
وی با اعلان اینکه از شروع بحث دستیابی به واکسن کرونا و توزیع آن، دولت ها نقش محوری را بر عهده گرفتند، توضیح داد: امروز سازمان بهداشت جهانی می گوید حتی باید به سمتی حرکت نماییم که مدیریت واکسیناسیون کرونا در سطح جهانی نیز واحد شود اما ما توقع داریم در سطح ملی، نوع مدیریت تغییر کرده و بخش خصوصی در آن فعال شود!
رئیس اتاق تجاری ایران و چین افزود: حتی در کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلستان و کانادا که مظهر اقتصاد آزاد و فعالیت بخش خصوصی هستند، در حوزه واکسن، دولتها نقش محوری را ایفا می کنند. این شانس وجود دارد که بخش خصوصی در حوزه هایی مانند جابجایی یا تزریق واکسن پیمانکار دولت شود اما اصل موضوع در حیطه مسئولیت و مدیریت دولت می باشد و کسی در آن تردیدی ندارد.
حریری با اعلان اینکه اختیار دادن به بخش خصوصی در حوزه ای چنین پیچیده با واقعیت های اقتصاد ایران ناسازگار است، اشاره کرد: ما در ارتباط با اقتصادی صحبت می نماییم که در آن دولت در مورد مرغ و تخم مرغ و زولبیا و بامیه در بازار ورود کرده و با قیمت گذاری دستوری، اجازه فعالیت آزاد به اقتصاد را نمی دهد، آنگاه در حوزه ای مانند واکسن کرونا که در تمام جهان مدیریت دولتی انجام می شود، ناگهان می گویند که بخش خصوصی بیاید و واردات کند! این نه با منطق اقتصاد ما می خواند و نه باتوجه به شرایط جهانی با واقعیت های بین المللی سازگار است.
وی با اشاره به نحوه اختیار دادن دولت به بخش خصوصی در حوزه واکسن کرونا اظهار داشت: در صحبت های انجام شده، حتی مشخص نکرده اند که چه شرکتی و تحت چه شرایطی می تواند واکسن وارد کند. یعنی مثلا هرکس که با چین مراوده اقتصادی داشت به پرس و جو درباره واکسن افتاده و این از هر نظر اشتباه و حتی خطرناکست. واکسن موضوعی تخصصی است که با سلامت مردم ارتباط دارد و شرکتها و افرادی باید به آن ورود کنند که تجربه و صلاحیت علمی لازم را داشته باشند؛ در غیر این صورت احتمال کلاهبرداری و دریافت کالای نامرغوب وجود دارد و اساسا در بین مشکلات فعلی ما دیگر به چنین مسائلی در ایران نیاز نداریم.
حریری اشاره کرد: مدیریت واردات باید با دولت باشد و بحث بر سر اینکه بخش خصوصی واکسن بیاورد و آنرا در بازار بفروشد نه فقط ممکن نیست که حتی اگر اجرائی شود نیز گامی جدید در راه نوکیسه پروری در ایران است. این ویروس جز با واکسیناسیون همگانی محدود نمی گردد و در این راه فقیر و غنی باید یکسان دیده شوند و این مدیریت دولت در عرصه بهداشت است که کار را اجرائی می کند.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، از چند هفته قبل دولت اعلام نموده که بخش خصوصی می تواند با پیگیری در حوزه های مختلف، نسبت به واردات واکسن کرونا اقدام نماید.
شرکت های بخش خصوصی می گویند باتوجه به محدودیت جدی واکسن در سطح جهانی و دیر اقدام کردن ایران در ارتباط گیری با برخی شرکت ها، واردات در وضعیت فعلی کاری دشوار خواهد بود.
منبع:

1400/01/28
22:23:06
5.0 / 5
648
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو