عضو فدراسیون واردات ایران:

تعدادی از تصمیم گیری های اقتصادی تطابقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد

تعدادی از تصمیم گیری های اقتصادی تطابقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد

به گزارش تولیدو عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران اظهار داشت: شرایط موجود در اقتصاد کشور، محصول درگیر کردن وزارت خانه های تولیدی در امور تجاری است.به گزارش تولیدو به نقل از فدراسیون واردات ایران، محمد مهدی نهاوندی با اعلان اینکه شرایط موجود در اقتصاد کشور، محصول درگیر کردن وزارت خانه های تولیدی در امور تجاری است، گفت: در شرایطی که به سبب فشارهای بی سابقه تحریم لازم بود بجای وزارت تجاری، وزارت جنگ اقتصادی در کشور تشکیل می شد و کلیه دستگاه های تولیدی و تجاری آرایش جنگی به خود می گرفتند، اما در مقابل شاهد این بودیم که وزارتخانه های تولیدی که کمترین تجربه و تخصص را در امور تجاری داشتند، مسئولیت تجارت را هم عهده دار شدند. نتیجه این امر هم لطمه رسانی به بخش تولید و تشدید مشکلات در این حوزه شد.
وی اضافه کرد: در این میان سفارش های دلسوزان خصوصاً بخش خصوصی و تشکل های تخصصی نیز در هیاهوی رقابت های سیاسی کمتر شنیده شد و یا کمتر مورد توجه قرار گرفت.
نهاوندی با اعلان اینکه متأسفانه ناهماهنگی بین بخشی در دستگاه های دولتی و کندی فرآیندهای اداری هیچ تناسبی با الزامات اقتصادی کشور خصوصاً در وضعیت تحریم ندارد، اشاره کرد: بدون تردید کمی اعتماد و توجه به تجربیات تشکل ها در تدوین و اجرای فرآیندها تجاری کشور می توانست تا حد زیادی از بروز وضع موجود پیشگیری کند؛ بعنوان مثال در دوسال گذشته همیشه چند میلیون تن کالای اساسی توسط بخش خصوصی و پیش از تامین ارز در کشور ذخیره شده بود که به جایی بهره مندی از این ذخیره راهبردی بعضاً با نامهربانی دستگاه های مسئول مواجه بودیم. درحالی که واردات حدود یک میلیارد دلار کالای اساسی به صورت اعتباری سندی محکمی بر توانمندی بخش خصوصی در خط مقدم جنگ اقتصادیست.
وی با اشاره به مشکل عدم انتقال تعدادی از منابع ارزی تخصیص یافته برای کالاهای اساسی همچون ریال عمان، اظهار داشت: متأسفانه چند صد میلیون دلار از منابع ارزی تخصیص یافته به بخش خصوصی از محل ریال عمان پس از گذشت ۵ ماه قابلیت انتقال نداشته درحالی که همه خسارت های مربوطه متوجه بخش خصوصی است. هم اکنون هم بخش قابل توجهی از این منابع بلاتکلیف مانده که طبعاً این بلاتکلیفی ها دومینو وار تأثیر خودرا بر تولید و تنظیم بازار داخلی گذاشته است.
عضو هیأت مدیره فدراسیون واردات ایران اشاره کرد: در وضع موجود تعجیل در اجرای قانون انتزاع موجب تشدید چالش های فعلی خواهد شد. بدین سبب لازم است همه دستگاه های ذیربط با تعامل و فارق از رویکردهای سیاسی نسبت به لطمه شناسی و اتخاد تصمیمات کارشناسی در زمان مناسب اقدام نمایند.
وی با اعلان اینکه اگر موضوع اجرای قانون انتزاع در زمان مناسب انجام می شد، می توانست نتایج مورد نظر را تامین کند، اظهار داشت: حدود ۵ ماه از تمرکز وظایف تشخیص و تخصیص ارز و توزیع نهاده های دامی در وزارت جهاد کشاورزی می گذرد و در عمل شاهد دست آوردهای اولیه آن هستیم.
عضو هیأت مدیره فدراسیون واردات ایران با اشاره به عدم تطابق میان سیاستگذاری ها با واقعیات اقتصادی کشور که متأثر از تحریم است، گفت: ما در وضعیت جنگ اقتصادی کشور هستیم و برخی تصمیم گیری هایی که صورت می گیرد، هیچ تناسبی با این شرایط ندارد.
نهاوندی با طرح این سوال که چرا همه چیز را باید از مسیر آزمون خطا و با هزینه حد اکثری ممکن تجربه کنیم؟ اشاره کرد: عدم اجرای مفاد بندهای دو و سه قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار و عدم استفاده از نظرات کارشناسانه بخش خصوصی در تصمیم سازی و وضع مقررات جدید باعث شده تا در عرصه اقتصادی با چالش های جدی روبرو شویم.
عضو هیأت مدیره فدراسیون واردات با تاکید بر ضرورت بهره گیری از تجربیات بخش خصوصی برای عبور از شرایط سخت اقتصادی فعلی گفت: شرایط موجود بازار نشان میدهد که وقت آن رسیده تا دستگاه های اجرائی باور کنند توجه و تعامل سازنده با فعالان بخش خصوصی و بهره مندی از ظرفیت های این بخش همچون ضرورت استفاده از تجربیات جنگ ۸ ساله امری اجتناب ناپذیر است و در وضعیت امروزی بسیار راهگشا خواهد بود.


منبع:

1399/12/30
14:35:53
0.0 / 5
695
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
تولیدو