معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت:

ذخایر روغن در كشور كافی است

ذخایر روغن در كشور كافی است

به گزارش تولیدو معاون تجاری داخلی وزارت صمت اعلام نمود: حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره به صورت قابل قبول است.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس قبادی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو (چهارشنبه ۶ اسفند) با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن خام کشور وارداتی است، اضافه کرد: قیمت روغن پالم از ۶۰۰ یورو به ۹۰۰ یورو در تن افزایش داشته است، همین طور روغن آفتابگردان از ۷۰۰ یورو به ۱۳۰۰ یورو رسیده است.
وی با اشاره به اینکه از آذرماه امسال ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده است، بیان کرد: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر ما بیشتر شود؛ ضمن اینکه حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره به صورت قابل قبول است.
کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند
معاون تجاری داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه کارخانجات ما سه شیفته در حال فعالیت هستند، اشاره کرد: روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خودرا دارد؛ پس رسیدن به وضعیت عادی نیاز به زمان دارد.
هیچ سقفی برای واردات دانه های روغنی نداریم
قبادی با اشاره به اینکه واردات دانه های روغنی به سبب فاسد شدن، مشکلات خاص خودرا دارد، افزود: در بحث دانه های روغنی هیچ سقفی نداریم، ما اولویت را در واردات به دانه های روغنی می دهیم، پس ما هیچ سقفی در رابطه با دانه های روغنی نداریم، پس اولویت واردات دانه های روغنی است اما این واردات مشکلات خاص خودرا دارد.
وی با اشاره به اینکه در دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد برای اینکه فسادپذیر است، اظهار داشت: در واردات دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد، برای اینکه زود فاسد می شوند؛ پس این مساله ترمز و مانع است.
معاون تجاری داخلی وزارت صمت در ادامه گفت: روغن کالایی بوده که طی سالهای گذشته ما در آن هیچ مشکلی نداشتیم.
قبادی اضافه کرد: باتوجه به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی به وجود آمد که شاید در ماه های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل گردد، این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه ها بیشتر شود.
در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود درباب روغن کاهش یافت
وی با اعلان اینکه در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود درباب روغن کم شد، افزود: در ماه های دی و بهمن به جهت ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد.
قبادی افزود: هم اکنون با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما بوجود آمد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تامین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور بوجود آورد.
معاون تجاری داخلی وزارت صمت با اعلان اینکه سال قبل حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، اظهار داشت: امسال واردات گوشت قرمز به زیر ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است برای اینکه ارز مربوط به گوشت نیمایی شد، وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته می شود یکسری اتفاقات دیگری هم به دنبال آن می افتد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار نماییم.
نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی اختصاص دادیم
قبادی با اشاره به اینکه امسال نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی اختصاص دادیم اضافه کرد: حدود همین میزان هم تقریباً می توان اظهار داشت که به روغن خام اختصاص دادیم، دانه های روغنی در اولویت کار ما قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه طبیعتاً در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد افزود: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، پس در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به ما مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می نماییم.
قبادی اضافه کرد: ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور نماییم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.


منبع:

1399/12/08
00:01:51
0.0 / 5
904
تگهای خبر: بازار , تورم , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
تولیدو