در پی بایكوت غیررسمی

كاهش واردات عربستان از تركیه ركورد زد

كاهش واردات عربستان از تركیه ركورد زد

تولیدو: آمار رسمی منتشره نشان داد بدنبال بایکوت غیررسمی محصولات ترکیه توسط بازرگانان و فروشندگان سعودی، ارزش واردات عربستان سعودی از ترکیه در دسامبر به پایین ترین حد در حدود یک سال قبل رسید.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، تنش های سیاسی میان دو قدرت منطقه ای سال میلادی گذشته به تجارت کشیده شد و بزرگترین فروشگاههای زنجیره عربستان سعودی اعلام نمودند از بایکوت واردات ترکیه که از طرف سران تجاری و اینفلوئنسرهای شبکه اجتماعی سعودی پیشنهاد شد، حمایت می کنند.

ترکیه و عربستان سعودی چند سالی است که بر سر سیاست خارجی و رفتار درباب گروههای سیاسی اسلامگرا اختلاف پیدا کرده اند اما تنشهای میان دو کشور در سال ۲۰۱۸ بعد از قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی و منتقد برجسته دولت این کشور در کنسولگری عربستان در استانبول تشدید شد.

طبق اعلام سازمان کل آمار عربستان سعودی، واردات از ترکیه در دسامبر به ۵۹.۶ میلیون ریال معادل ۱۳.۵ میلیون دلار بالغ شد که در مقایسه با ۱۸۲.۲ میلیون ریال در نوامبر ۲۰۲۰ و ۱.۰۶ میلیارد ریال در دسامبر سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. ارزش واردات عربستان از ترکیه در دسامبر کمترین میزان در یک سال قبل بود.

آمار نشان داد ترکیه از نظر میزان واردات به عربستان سعودی از رتبه یازدهم در دسامبر سال ۲۰۱۹ به رتبه پنجاه و هشتم در دسامبر سال ۲۰۲۰ نزول کرد. کاهش ارزش واردات ترکیه از سپتامبر تشدید شد.

طبق اعلام اتحادیه صادرکنندگان ترکیه، عربستان سعودی در نوامبر واردات گوشت، تخم مرغ و سایر محصولات از ترکیه را رسما متوقف کرد. با این وجود عربستان سعودی اعلام نمود مقامات این کشور هیچ نوع محدودیتی مقابل کالاهای ترکیه ای اعمال نکرده اند.

ارزش واردات عربستان سعودی در دسامبر در مجموع ۱۲ درصد در مقایسه با زمان مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشت که ناشی از کاهش واردات خودرو و تجهیزات حمل و نقل مرتبط به میزان حدود یک چهارم و کاهش یک پنجمی واردات محصولات دیگر بود.

بر اساس گزارش رویترز، چین در دسامبر با صادراتی به ارزش ۹ میلیارد ریال به عربستان سعودی، در جایگاه نخست قرار گرفت و بعد از آن آمریکا و امارات متحده عربی قرار گرفتند.

منبع:

1399/12/07
12:52:09
0.0 / 5
1359
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
تولیدو