عضو اتاق بازرگانی ایران پاسخ داد

عراق چگونه پول های بلوكه شده ایران را آزاد می كند؟

عراق چگونه پول های بلوكه شده ایران را آزاد می كند؟

تولیدو: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید در وضعیت فعلی از سویی ایران باید برای حفظ بازار خود در عراق تلاش کند و از طرف دیگر عراق نیز به انرژی ایران نیاز جدی دارد.


علی شریعتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون یکی از مهم ترین معضلاتی که دولت عراق با آن روبه روست، بحث تامین منابع انرژی لازم برای مصرف شهری در شهرهای بزرگی مانند بغداد است. تامین برق بغداد نیاز به منابع گاز و انرژی دارد که یکی از مهم ترین حوزه های تامین آن ایران است.
وی افزود: هم اکنون در بغداد دو نوع برق در اختیار خانوارهای شهری قرار می گیرد؛ یکی از آنها برق دولتی است که با قیمتی ارزان تر به خانوارهای شهری توزیع می شود و دیگری برق خصوصی است که با بهره گیری از دستگاه های خانگی تامین می شود و قیمت بالاتری دارد. در حوزه برق دولتی که بخش مهمی از جامعه عراق از آن استفاده می نمایند، تامین انرژی لازم یک موضوع مهم و جدی در برنامه های عراق است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رقبای ایران در بازار گاز عراق بیان کرد: در طول هفته های گذشته دولت ترکیه کوشش کرد با بهره گیری از خبر به دست آوردن منابع عظیم گازی، نام خودرا در منطقه مطرح کند و حتی در جریان سفر چند هفته قبل نخست وزیر عراق به آنکارا موضوعاتی در حوزه انرژی و افزایش میزان صادرات ترکیه به عراق عنوان شد. در کنار آن اردن نیز صحبت هایی در زمینه ی تامین انرژی مورد نیاز عراق مطرح کرده است.
شریعتی افزود: با توجه به این گمانه زنی ها هم اکنون اصلی ترین و راحت ترین راه تامین گاز عراق، ایران است. ما در طول سالهای گذشته بخش مهمی از نیاز عراق را تامین کرده ایم اما در ماه های اخیر تحت تاثیر تحریم های آمریکا و عدم امکان تسویه حساب های صادراتی ایران میزان این صادرات کاهش یافته است.
بگفته وی در صورتیکه این شرایط تداوم پیدا می کرد در جامعه عراق نگاه به اقتصاد ایران منفی می شد و بدین جهت باید نماینده ای از دولت ایران این مشکل را حل می کرد که خوشبختانه در مسافرت اخیر وزیر نیرو به بغداد بخش مهمی از این دغدغه ها برطرف شد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در وضعیت تحریمی آمریکا به وجود آوردن کانال هایی که بتوان از آنها منابع بلوکه شده ایران را آزاد کرد اهمیت به سزایی ویژه ای دارد، اظهار نمود: یکی از موضوعاتی که نیاز روز ایران بود و از نظر بین المللی نیز شرایط شفافی دارد، بحث تامین واکسن کروناست که بنظر می رسد در مذاکرات اخیر دو طرف به نتایج مثبتی رسیدند؛ جدا از آن نیز می توان با بهره گیری از همین ظرفیت شرایطی را به وجود آورد که نیازهای وارداتی ایران بوسیله این منابع تایید شوند.
شریعتی افزود: هم اکنون باتوجه به این که ایران بهترین گزینه عراق در تامین منابع انرژی بشمار می رود و از طرف دیگر ایران برای منابع حاکمیتی خود برنامه های فوری دارد شرایطی جدید فراهم شده که امیدواریم امکان استفاده از آن به وجود بیاید.
بگفته وی این مساله بیشتر در حوزه حاکمیتی مطرح می شود و فعلا موضوع صادرات بخش خصوصی در آن مطرح نیست؛ هرچند در نگاه کلان اگر روابط اقتصادی دو دولت گسترش پیدا کند اساسا شرایط برای افزایش صادرات غیرنفتی به عراق نیز فراهم تر خواهد شد.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان – وزیر نیرو – امروز اعلام کرد که در جریان سفر اخیرش به بغداد موضوع آزاد سازی قسمتی از منابع بلوکه شده ایران در عراق به راهکارهای جدیدی رسیده و ایران می تواند قسمتی از این منابع را برای خرید واکسن کرونا مصرف کند همین طور امکان افزایش باردیگر صادرات گاز ایران به عراق نیز فراهم خواهد شد.
منبع:

1399/10/11
01:14:25
0.0 / 5
1639
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو