در گزارش تولیدو مطرح شد:

فرمول شورای رقابت بالانس بوجود می آورد

فرمول شورای رقابت بالانس بوجود می آورد

به گزارش تولیدو دبیر انجمن قطعه سازان اظهار داشت: شورای رقابت هنوز جزئیاتی از مصوبه خود اعلام نکرده اما حذف تورم بخشی و تمرکز بر بازار و تشویق خودروسازان به افزایش تیراژ تولید دو اتفاق مهم در مصوبه شورا بوده است.مازیار بیگلو در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سؤال که با عنایت به این که وزارت صمت طرح خودرویی خویش را هفته گذشته به سران قوا ارسال کرد، آیا با مصوبه جدید شورای رقابت در مورد نحوه قیمت گذاری خودرو، دیگر نیازی به مصوبه سران قوا وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: فعلاً شورای رقابت فقط متنی را بعنوان فرمول جدید قیمت گذاری اعلام نموده است و آن بحث آزادسازی قیمت ۴۵ درصد خودرو ها و دستوری ماندن ۵۵ درصد خودرو ها و کل شیوه نامه فروش در طرحی است که وزارت صمت به سران قوا فرستاده است.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو اضافه کرد: احتمال دارد سران قوا همین مصوبه شورای رقابت را مکفی اعلام کنند اما موضوعی که وجود دارد این است که در طرح وزارت صمت همانطور که گفته شد در مورد شیوه فروش هم صحبت شده است؛ ازاین رو امکان دارد سران قوا در مورد حذف قرعه کشی خودرو تصمیماتی بگیرند.
فرمول شورای رقابت بالانس ایجاد می کند
وی در مورد فرمول شورای رقابت هم اظهار داشت: هنوز خود فرمول منتشر نشده است اما بر مبنای صحبت های رئیس شورای رقابت می توان اظهار داشت که دو اتفاق مهم افتاده است؛ یکی بحث حذف تورم بخشی و تمرکز بر بازار است چونکه این مورد همیشه محل اختلاف بود و دیگری هم بحث افزایش تیراژ تولید است چونکه این مورد مشوقی برای خودروساز به حساب می آید.
بیگلو افزود: شورای رقابت در فرمول خود گفته است که هر چه تیراژ بالاتر برود به خودروساز مجوز افزایش قیمت می دهیم اما از آن طرف با عنایت به این که یکی از ملاک های قیمت گذاری تمرکز بر بازار است و چون طبق اصل اقتصاد هر چه عرضه بیشتر شود قیمت بازار کاسته می شود بنابراین قیمت گذاری خودرو حالت الاکلنگی پیدا می کند؛ تیراژ بالا می رود قیمت افزایش می یابد اما همان تیراژ که بالا می رود سبب می شود حاشیه بازار قیمت را پایین می آورد و چون قیمت پایین تر می آید فرمول هم قیمت را پایین تر محاسبه می کند. در واقع حالت بالانس بوجود آمده است.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو اضافه کرد: با عنایت به این که شورای رقابت به صورت جزئی مصوبه خویش را تشریح نکرده و سران قوا هم هنوز در مورد طرح وزارت صمت تصمیمی نگرفته اند، باید منتظر بمانیم ببینیم طی روزهای آتی چه اتفاقی می افتد.
قیمت مواد اولیه باید دستوری تعیین شود
وی در ادامه در مورد نرخ مواد اولیه هم خاطرنشان کرد: البته کلاً ما با هر طرحی که سبب افزایش قیمت خودروسازی شود مخالفیم؛ بحث ما همواره این بوده که چرا وقتی می توانیم با کنترل قیمت مواد اولیه خودرو و قطعه، قیمت خودرو را کاهش دهیم چرا باید به سراغ طرحی برویم که با حاشیه بازار، قیمت را کنترل نماییم.
به گفته این مقام مسئول، قیمت مواد اولیه مثل مس، آهن، آلومینیوم و محصولات پتروشیمی زیر نظر شورای رقابت بروند و قیمت گذاری دستوری شوند، قیمت خودرو درب کارخانه تا ۳۰ درصد قابل کاهش است. در این صورت قیمت در بازار هم افت شدیدی خواهد نمود.
وی افزود: قیمت مواد اولیه در بورس تعیین می شود پس خودرو هم باید در بورس وارد شود که در این صورت قیمت افزایش می یابد؛ بحث ما این است که مگر حقوق مردم در بورس تعیین می شود؟ وقتی نرخ مواد اولیه در بورس به صورت آزاد تعیین شود نتیجه همین می شود که محصولاتی مثل خودرو گران می شوند.
دولت موافق انحصار بازار خودرو است
بیگلو در مورد انحصاری بودن بازار، اظهار داشت: از نظر شورای رقابت انحصاری است چونکه ۵۰ درصد بازار در اختیار یک یا دو خودروساز است اما از نظر ما انحصاری نیست چونکه غیر از این دو خودروساز، خودروسازان دیگری هم داریم اما اینکه چرا این خودروسازان نمی توانند به درستی فعالیت کنند باید به رگولاتوری دولت نگاه نماییم.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو اضافه کرد: به نظر می آید خود دولت هم موافق این انحصار است چونکه به سادگی می تواند با کمک به آن خودروسازان بخش خصوصی، آنها را فعال کند و بازار را از انحصار خارج کند اما دولت نوعی قانون گذاری می کند که فقط به بخش خصوصی ضرر می زند.
وی افزود: دولت نه در تعرفه ها فرمولی را گذاشته که خودروسازان خصوصی از این طریق بتوانند کار کنند و نه در بخش پشتیبانی از زنجیره تأمین این شرکت ها کاری کرده است. خودروسازانی که داریم را باید مورد حمایت قرار دهیم تا همین شرکت ها فعال شوند و بازار را از انحصار خارج کنند.

1399/10/10
16:19:00
0.0 / 5
926
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو