بانك به تولیدو اعلام كرد

آخرین وضعیت طرح واردات خودرو به مناطق آزاد

آخرین وضعیت طرح واردات خودرو به مناطق آزاد

تولیدو: طبق اعلام دبیر شورای عالی مناطق آزاد، هنوز طرح پیشنهادی واردات خودرو به این مناطق در دولت تعیین تکلیف نشده و امکان واردات بدون انتقال ارز نیز به سبب ممنوعیت کلی اعمال شده در واردات خودرو وجود ندارد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، از قبل از دو سال پیش ثبت سفارش و واردات خودرو ممنوع گردید که در اهم دلیلهای آن تغییر شرایط ارزی و محدودیت های موجود قرار داشت و گرچه طبق مقررات به غیر از کالاهای ممنوعه ما بقی کالاها امکان ورود به مناطق آزاد را داشتند، در نتیجه مصوبات مربوطه واردات خودرو به مناطق آزاد نیز ممنوع گردید.
اما در سال قبل طرحی به دولت ارائه شد که طی آن پیشنهاد شده بود بطور محدود خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار وارد شود مطرح بود که البته در آن زمان اعلام گردید وزارت صمت و گمرک با این طرح موافق بودند.

طرح واردات خودرو به مناطق آزاد تعیین تکلیف نشد
مرتضی بانک - دبیر شورای عالی مناطق آزاد - در ارتباط با آخرین وضعیت طرح پیشنهادی به دولت برای واردات خودرو اظهار داشت که باتوجه به فرسوده شدن خودرو ها و نیازی که وجود داشت، طرح واردات به صورت محدود به دولت ارائه شد ولی تعیین تکلیف و نظری اعلام نشده است؛ بدین سبب این محدودیت همچنان برای مناطق آزاد وجود دارد.

نبود امکان واردات بدون انتقال ارز در ممنوعیت واردات خودرو
اما از مدتی پیش برای تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه ای صادر شد که در اهم آن رفع قسمتی از موانع ارزی قرار داشت که در موارد امکان واردات بدون انتقال ارز وجود داشت. از سویی در مدت گذشته بحث هایی در ارتباط با واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح گردیده است.
اینکه در این شرایط آیا امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز در مناطق آزاد ممکنست فراهم گردد یا خیر؛ موضوعی است که دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره آن اظهار داشت: تصمیم دولت و دستگاه های ذیربط فعلا این است که واردات خودرو ممنوع باشد و این مصوبه تسهیل ترخیص کالا برای ورود آن دسته کالاهای ضروری و موردنیاز است که یا گروه یک هستند یا گروه های دیگر که پیش بینی شده که در این دسته بندی قسمتی از گروه (۴) نیز از سهمیه بخش ارزی که صادر شده وارد خواهد شد.
وی تصریح کرد: واردت بدون انتقال نیز باتوجه به محدودیت کلی که برای واردات خودرو وجود دارد امکان پذیر نیست، مگر مجوزی در این رابطه صادر شود.
دلیل اصلی محدودیت های واردات خودرو همیشه ارز و محدودیت های ارزی اعلام شده است و پیشنهادات مطرح شده دراین زمینه بر تامین منابع از محلی غیر از ارز نیمایی تاکید داشته است، با این وجود بانک مرکزی موافق واردات بدون انتقال ارز نیست و حتی در مصوبه اخیر برای تسهیل کالا نیز مخالفت خودرا اعلام نموده است.
اخیرا با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۰ در حالی گمانه زنی ها برای واردات خودرو صورت گرفت که مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام نمودند "فعلا در مورد آزادسازی واردات خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی مربوط به واردات جدید نیست، بلکه برای ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است. در عین حال که برای واردات خودرو باید کشور در وضعیت عادی قرار داشته باشد، در غیر این صورت بر سیاست پول و ارز اثرگذار خواهد بود. بدین سبب واردات خودرو زمانی انجام می شود که آثار منفی آن به حداقل برسد که لازمه آن به ثبات رسیدن وضعیت ارزی است، آنگاه سازمان برنامه و بودجه نیز با این مساله همراهی خواهد کرد".
منبع:

1399/09/21
13:01:08
5.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
تولیدو