آهن آلات صدرنشین افزایش قیمت در مرداد ماه

آهن آلات صدرنشین افزایش قیمت در مرداد ماه

به گزارش تولیدو جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه از بین حدود ۱۰۰ قلم كالای اساسی كه هر ماه وضعیت قیمت آنها بررسی می شود، در مرداد ماه قیمت تیرآهن حدودا سه برابر و میلگرد و ورق سیاه حدودا ۲.۵ برابر شده كه بیشترین افزایش قیمت را در میان كالاهای اساسی داشته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار قیمت ۱۰ کالا شامل انواع تیر آهن، انواع میلگرد، ورق سیاه، لپه، عدس و برنج هندی در مرداد سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و بین دو تا سه برابر شده است.
در مرداد ماه سال جاری قیمت تیرآهن نمره ۲۷ سنگین ذوب آهن ۲۳۲.۸ درصد و تیرآهن نمره ۱۴، ۱۶ و ۱۸ ذوب آهن اصفهان به ترتیب ۱۹۷، ۱۸۹.۵ و ۱۹۸.۱ درصد نسبت به مرداد سال قبل افزایش داشته است. ازاین رو به صورت میانگین قیمت هر کیلو از چهار نوع تیرآهن یاد شده از حدود ۴۵۰۰ تومان در مرداد سال قبل به حدود ۱۴ هزار تومان رسیده است.
قیمت ورق سیاه سه میلی متر مبارکه هم در این ماه با ۱۴۷.۹ درصد از ۶۳۰۰ تومان پارسال به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است. قیمت میلگرد آجدار نمره ۱۲ و ۱۴ هم در این زمان ۱۴۵.۱ و ۱۴۴.۳ درصد افزایش داشته و قیمت آنها که در مرداد سال قبل ۴۴۰۰ تومان بوده در ماه مشابه سال جاری به حدود ۱۱ هزار تومان رسیده است.
اما پس از آهن آلات، بعضی از انواع حبوبات شامل عدس و لپه با ۱۵۶.۷ و ۱۲۰.۹ درصد و همینطور برنج هندی ۱۲۷.۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به مرداد سال قبل داشته اند و قیمت آنها در مرداد سال جاری به ۲۱ هزار، ۲۵ هزار و ۲۰۰ و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
همینطور در این زمان قیمت شش کالا شامل برنج پاکستانی با ۹۵.۸ درصد، شکر کیلویی و بسته بندی با ۶۹.۱ و ۵۵.۸ درصد، کنجاله سویای وارداتی با ۸۲.۶ درصد. لوبیا قرمز با ۹۴.۹ درصد و لوبیا چیتی با ۶۱.۴ درصد افزایش قیمت، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. قیمت این شش قلم کالا در مرداد سال جاری به ترتیب به ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان، ۸۸۰۰، ۸۴۰۰، ۵۷۰۰ تومان، ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
قیمت ۵۸ قلم کالا هم کمتر از ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و در زمینه سایر اقلام میزان تغییر نسبت به یک سال معلوم نیست و فقط با تیر ماه سال جاری مقایسه شده اند.
قیمت کدام کالاها کاهش یافت؟
در این میان قیمت ۱۳ کالا هم در مدت یاد شده بین ۰.۳ تا ۳۷.۵ درصد کاهش داشته است. کمترین کاهش قیمت مربوط به گوشت گوسفندی مخلوط بوده که در مرداد ماه به قیمت کیلویی ۹۸ هزار و ۱۰۰ تومان عرضه شده و بیشترین کاهش قیمت هم مربوط به سیب زمینی درجه یک بوده که قیمت هر کیلو از آن از ۶۱۰۰ تومان در مرداد سال قبل به ۳۸۰۰ تومان در مرداد سال جاری رسیده است.
همینطور در این زمان قیمت جوجه یک روزه که در مرداد سال قبل حدود ۲۲۰۰ تومان بود، با ۲۷ درصد کاهش به ۱۶۰۰ تومان رسیده است.
قیمت هر بند کاغذ چاپ ۷۰ گرمی اندونزی و هر کیلو کاغذ روزنانه وارداتی هم در مرداد سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۶.۲ و ۲۲ درصد کاهش یافته و به ۳۹۰ هزار تومان و ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
منبع:

1399/07/29
20:00:40
5.0 / 5
1560
تگهای خبر: صنعت , قیمت , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو