رئیس پژوهشگاه ابن سینا مطرح كرد

راهكاری برای تامین لبنیات پرچرب كشور

راهكاری برای تامین لبنیات پرچرب كشور

به گزارش تولیدو رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره تاثیر گسترش تكثیر گاوهای نژاد برتر بر كاهش قیمت مواد لبنی و همچون كره اظهار داشت: اگر بخواهیم كره را وارد نكنیم و كره ی مورد نیاز را از موجودی كشور تامین نماییم، باید ذائقه مردم را عوض نماییم. یعنی مردم بجای ماست و شیر پرچرب نمونه ی كم چرب آنرا مصرف كنند و چربی شیر موجود به كره تبدیل گردد. از آن جایی كه چربی نژاد هلشتاین در حد سه تا چهار درصد است، اگر نژاد جرزی جایگزین هلشتاین شود یا از شیر گاومیش استفاده گردد كه چربی بیشتری نسبت به نژاد ˮجرزیˮ دارد قسمتی از چربی شیر برای كره و خامه تامین می شود می شود و شیر پرچرب مصرفی خانواده ها نیز فراهم می شود.


دکتر محمدرضا صادقی در گفت و گو با ایسنا، درباره نقش گسترش تکثیر گاوهای نژاد برتر در مقابله با افزایش قیمت لبنیات همچون کره اظهار داشت: این امر در کوتاه مدت تغییری ایجاد نمی نماید. گاوهایی که در مزرعه ی مشترک میان پژوهشگاه ابن سینا و سازمان اوقاف پرورش داده می شود، نژاد "جرزی" و "سمینتال" هستند که میزان چربی موجود در شیر نژاد "جرزی" حدودا پنج تا هفت درصد است و نسبت به چربی شیر نژاد رایج هلشتاین بیشتر است. ظرفیت تولید این مجموعه در سال ۱۰حداقل هزار عدد جنین است، در صورتیکه تعداد گاو هلشتاین موجود در کشور شاید نزدیک به پنج میلیون رأس باشد. هم اکنون سهم اصلی شیر کشور را نژاد هلشتاین تامین می کند. میزان چربی موجود در این شیر سه تا چهار درصد است و در نتیجه میزان کره ای که از این شیر استخراج می شود، نمی تواند نیاز کشور را رفع کند.
صادقی افزود: می توان نیاز به کره را از نژاد هولشتاین مرتفع کرد، اما وقتی ذائقه خانواده ها را در نظر بگیرید می بینید که گرایش زیادی به شیر، ماست و دوغ پرچرب وجود دارد. کارخانه لبنیاتی نیز برای افزایش فروش سود خود ترجیح می دهد بجای این که کره و خامه شیر خریداری شده از دامدار را برای تولید کره استفاده نماید، آنرا به ماست و کشک پرچرب و خامه تبدیل کند و در اختیار مشتری قرار دهد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا بیان کرد: اگر بخواهیم کره را وارد نکنیم و کره مورد نیاز را از موجودی کشور تامین نماییم، باید ذائقه مردم را عوض نماییم. یعنی مردم بجای ماست و شیر پرچرب نمونهی کم چرب آنرا مصرف کنند و چربی شیر موجود به کره تبدیل گردد. از آن جایی که چربی نژاد هلشتاین در حد سه تا چهار درصد است، اگر نژاد "جرزی" جایگزین هلشتاین شود یا از شیر گاومیش استفاده گردد که چربی بیشتری از نژاد جرزی دارد قسمتی از چربی شیر برای کره و خامه تامین می شود می شود و شیر پرچرب مصرفی خانواده ها نیز فراهم می شود.
صادقی با بیان این که جایگزین شدن یک نژاد با نژاد دیگر به زمانی طولانی نیاز دارد، اظهار داشت: به مدت پنجاه سال طول کشیده که نژاد هلشتاین در ایران تثبیت، تکثیر و بومی شود. هم اکنون اگر بخواهیم نژاد هلشتاین را با نژاد برتر دیگری جایگزین نماییم با تمام تلاشی که جهاد دانشگاهی و اوقاف و دیگر شرکت ها انجام دهند، به یک روند نسبتاً طولانی مدت نیاز داریم.
وی با اشاره به این که در دامداری صنعتی، ایجاد تغییر در نژاد، ژنتیک و بسیاری دیگر از فاکتورها به آسانی انجام می شود، اشاره کرد: وقتی بخش عمده ای از دامداری کشور به شکل سنتی است و دامدار چند رأس محدود گاو دارد و فاکتورهای دامداری مدرن در آن وجود ندارد، ایجاد تغییر دشوار است. هر چه سریع تر جایگزینی نژاد هلشتاین با نژادهای برتر را آغاز نماییم به نفع کشور و آینده است. باید دامی برای کشور انتخاب گردد که تولید شیر و گوشت و فرآورده های مختلف آن بیشتر باشد. در عین حال، نهاده های دامی کمتری نسبت به دام بومی ما مصرف کند. کشور ما یک کشور نیمه خشک است و آب کمی برای مصارف کشاورزی و دامپروری وجود دارد. افزون بر آن، آب کافی برای تامین علوفه نیز وجود ندارد. باید دامی داشته باشیم که بتواند با پایین ترین میزان مصرف نهاده ها، بیشترین راندمان را داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به ضرورت پرورش دام های بومی هر استان اظهار داشت: از آن جا که بخش نسبتا زیادی از کشور ما را بیابان تشکیل می دهد، شاید شتر دامی باشد که با پایین ترین میزان استفاده از نهاده های دامی وارداتی بتواند راندمان خوبی داشته باشد. پس ما می توانیم قسمتی از هزینه را صرف تکثیر و اصلاح نژاد شترهای بومی نماییم تا بتوانیم شترداری را به صورت صنعتی انجام دهیم. با یک برنامه هماهنگ، می توانیم ذائقه مردم را به تدریج تغییر دهیم و استفاده از فرآورده های شتر را جا بیندازیم. همچنین، استان خوزستان نیز در زمینه پرورش گاومیش دارای مزیت نسبی است که می توان از شرایط و امکانات آن استان برای بسط پرورش این دام بهره برد.
او در آخر درباب آمادگی پژوهشگاه ابن سینا با دیگر نهادها درباره تکثیر دام های نژاد برتر اظهار داشت: همکاری پژوهشگاه ابن سینا با اوقاف حالا درقالب یک شرکت دانش بنیان مشترک بین جهاد دانشگاهی و سازمان اوقاف ادامه دارد و اگر سازمان های دیگر و یا بخش خصوصی سرمایه گذاری کنند می توانند جنین گاوهای نژاد برتر که توسط این شرکت دانش بنیان تولید می شود را به گاوهای مزارع منتقل نموده و گوساله هایی را که متولد می شوند، در سطح کشور توزیع کنند.
منبع:

1399/07/27
11:43:16
5.0 / 5
1565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
تولیدو