گلایه فعالان اقتصادی و نمایندگان یزد از سودهای بانكی

گلایه فعالان اقتصادی و نمایندگان یزد از سودهای بانكی

یزد در حالی بانك ها پایه های اقتصاد كشور هستند كه «ربا» با عنوان سود بانكی و مسائل مختلف حقوقی در قوانین این بنگاه های اقتصادی در شرایط نامطلوب اقتصادی كشور، كمر تولیدكنندگان را خم كرده و سكوت مسئولان نیز در مقابل شكستن كمر تولید باید هر چه زودتر بشكند.


مسئله «ربا» که صریحاً در دین اسلام خلاف مسائل شرعی عنوان شده است، بارها از طرف مراجع تقلید مورد واکنش قرار گرفته و در چند سال اخیر از طرف بعضی از مراجع بعنوان دیرکردی که بانک ها بابت وام از مشتریان دریافت می کنند، «شرعاً حرام» اعلام شده است.
یکی از اشکالات فعالان اقتصادی به خصوص در دوران تحریم، سودهای بانکی است که نه فقط در استقلال مالی کشور اختلال به وجود آورده بلکه به فلج شدن قسمتی از اقتصاد کشور منجر گردیده است.
«تولید» مهمترین اما متضررترین بخش کشور از ناحیه قوانین بانکی است و گلایه های به حق این جامعه مورد بی اعتنایی متولیان اقتصاد کشور قرار گرفته است اما این دفعه گلایه ها فراتر رفته و آثار این مسئله دامن اقتصاد کشور را گرفته و تولیدکنندگان علاوه بر مشکلات خارجی مانند تحریم از مشکلات داخلی نیز رنج می برند و زیر فشار مشکلات اقتصادی خمیده اند.
تاثیر کمرشکن سودهای بانکی بر مسئله تولید، یکی از مسائل مطرح شده از طرف فعالان اقتصادی استان در نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی یزد بود که با حضور روسای سازمان امور مالیایتی کشور و کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شد.


ربا؛ بیماری اقتصاد ایران
«محمدرضا صباغیان» نماینده مردم مهریز در این جلسه، خوره و بیماری اقتصاد را ربا اعلام نمود و در این زمینه اظهار داشت: بانکهای کشورهایی مانند آلمان، آمریکا و ژاپن بهره خودرا به صفر رسانده اند و تولیدکننده نیز می داند در چه مسیری می تواند حرکت نماید.
وی با انتقاد به سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی بانک ها، اظهار نمود: علاوه بر تجربه دنیا، دستور اسلام نیز در این عرصه وجود دارد اما امروزه این مسئله به یکی از پایه ها و اساس اقتصاد ما تبدیل گشته است.
این مسئول بیماری سیاست را نیز البته رشوه عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه امروزه هم رشوه به صورت هدیه و هم ربا در چارچوب سود بانکی در کشور ما وجود دارد.
صباغیان با تاکید بر این که پایه و فوندانسیون اقتصاد ایران گرفتار مشکل است، اظهار داشت: همین مسئله منجر شده تا زلزله هایی مانند تحریم به سهولت اقتصاد ما را گرفتار مشکل کند.
این نماینده مجلس در آخر صریحاً اعلام نمود: باید سود بانکی حذف شود.


ربا؛ جنگ با خدا
«محمدمهدی فنایی» فعال اقتصادی یزد نیز در این جلسه با تاکید صریح بر این که «ربا جنگ با خداست» اظهار نمود: سود سپرده های بانکی را صفر کنید تا برای صرف تولید و مسکن و ساختمان شود، تبدیل به ارز شود و در چرخه اقتصاد کشور وارد شود.
وی البته به خرد شدن یارانه ها نیز اشاره نمود و اظهار داشت: یارانه پول کلانی بود که خرد خرد کردیم و غیر قابل استفاده به مردم دادیم، در صورتیکه می توانیم این پول را برای اشتغال جوانان به کار ببندیم.
فنایی اشاره کرد: بین دولت و مردم فاصله افتاده است شاید بهتر است که دولت مردان کمتر دروغ بگویندو کمتر عوام فریبی کنند.


واقعی نبودن مشارکت بانک ها
البته «الهام السادات شفیعی» وکیل دادگستری، فعال صنفی و حقوقی و عضو کمیسیون صیانت کانون وکلا به مسئله جالبی در حوزه مشکلات مربوط به بانک ها اشاره نمود و به ایسنا اظهار داشت: بانکهای کشور دلالان، بنگاه داران و رقبای صنعتگران هستند و کمک و حمایتی از تولید نمی کنند چونکه همان بانکی که باید تسهیلاتی را به تولید عرضه نماید، ممکنست چندین کارخانه را به سبب ناتوانی تولیدکننده در پرداخت معوقه های بانکی مصادره کرده و به رقیب صنعتگر تبدیل گشته باشد.
این فعال حقوقی با تاکید جدی بر ضرورت واقعی شدن قراردادهای مشارکتی بانک ها جهت تحقق جهش تولید، اشاره کرد: متاسفانه هم اکنون قرادادهای بانک ها به صورت مشارکتی نیستند و در واقع بانک ها کاملا نقش دلالی دارند.
شفیعی اشاره کرد: بانک ها عمدتاً بجای ورود به عرصه تولید، وارد بازار ارز و بورس و طلا شده اند و این در حالیست که بازار بورس فعلی کشور نیز چیزی جز بازار دلالی سهام نیست و سهامی که منجر به افزایش تولید شود، نداریم و فقط به سبب معامله ارزش سهام افزایش می یابد.
این طور که بنظر می رسد بانک ها بعنوان پایه های اقتصاد کشور بجای کمک به تولید و اقتصاد به موانع جدی توسعه اقتصاد و تولید تبدیل گشته اند و نه فقط از محدوده حقوقی و قوانین گرفتار مشکلات اساسی هستند بلکه منافات قوانین این بنگاه های اقتصادی با قوانین اسلامی و شرعی مستلزم ورود جدی قوه مقننه به سیستم بانکی و تحول اقتصادیست چونکه در هر روز بیش از پیش فساد و مشکلات بانکها دامن تولید کنندگان و صنعتگران و فعالان اقتصادی را گرفته و همچون موریانه اقتصاد کشور را روز به روز توخالی می کند.
به نظر می رسد در شرایط اقتصادی کنونی حاکم بر کشور مسئولان باید سکوت چندین ساله خود در مقابل نقصها و سنگ اندازی بانک ها را بشکنند و تولید را در سال «جهش تولید» نجات دهند.1399/07/25
15:56:50
5.0 / 5
1350
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو