رئیس كل اسبق بانك مركزی در گزارش تولیدو؛

تجربه دور زدن تحریم بانكهای ایرانی در نهانخانه بانك مركزی

تجربه دور زدن تحریم بانكهای ایرانی در نهانخانه بانك مركزی

رئیس كل اسبق بانك مركزی با اعلان اینكه در سال 90 تمامی بانكهای ایرانی تحت 6 تحریم شورای امنیت قرار داشتند، اظهار داشت: تجربه دور زدن این تحریم ها در اسناد محرمانه بانك مركزی موجود است.


به گزارش تولیدو به نقل از مهر، وزارت خزانه داری آمریکا در شامگاه پنجشنبه ۱۷ مهرماه به وقت تهران، ۱۸ بانک و مؤسسه مالی ایران را تحریم کرد. در لیست تحریم های جدید آمریکا نام «تأمین سرمایه امین»، «بانک کشاورزی» و تمامی شعب آن، «بانک مسکن» و تمامی شعب آن، «بانک رفاه کارگران»، و تمامی شعب آن، «بانک شهر»، «بانک اقتصاد نوین»، «بانک قرض الحسنه رسالت» و تمامی شعب آن، «بانک حکمت ایرانیان»، «بانک ایران زمین»، «بانک همکاری منطقه ای اسلامی» و شعبه های ایران و عراق آن، «بانک کارآفرین»، «بانک خاورمیانه» و تمامی شعب آن، «بانک قرض الحسنه مهر ایران»، «بانک پاسارگاد»، «بانک سامان»، «بانک سرمایه»، «بانک توسعه تعاون»، «بانک گردشگری» به چشم می خورند. بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا چه می گوید؟
در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است که این وزارتخانه بعد از رایزنی با وزارت خارجه این کشور نهادهای مالی ایران را برای قرار دادن در فهرست تحریم ها شناسایی کرده است. بگفته مقامات آگاه، تحریم های جدید آن دسته از بانکهای ایرانی را هدف قرار داده اند که تا حالا مشمول تحریم های ثانویه نبوده اند.
طبق تحلیل کارشناسان، هدف از تحریم های جدید آمریکا مقابل ایران، این است که کانال های مورد استفاده تهران برای واردات اقلام بشردوستانه مانند غذا و دارو مسدود شوند.
تجربه دور زدن تحریم بانکهای ایرانی در اسناد محرمانه بانک مرکزی
محمود بهمنی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به تحریم ۱۸ بانک و مؤسسه ایرانی از طرف وزارت خزانه داری آمریکا اظهار داشت: در سال ۹۱ کل بانکهای کشور تحت شش تحریم شورای امنیت قرار گرفتند که در لیست آنها، نام بانکهای دولتی و خصوصی به چشم می خورد، اما به هر ترتیب بانک مرکزی، با مجموعه تمهیداتی که فراهم نمود، توانست امورات در رابطه با نقل و انتقالات مالی مورد نیاز کشور و واردات را انجام دهد و بر همین اساس، الان نیز این شرایط وجود دارد که بتوان کار را مدیریت و خللی در امور مشاهده نکرد.
وی اضافه کرد: در این عرصه مجموعه ای از تدابیر برای نقل و انتقالات بانکی باید از طرف بانک مرکزی سامان داده شود تا بتوان مبادلات تجاری را انجام داد؛ این در حالیست که با مجموعه ای از تدابیری که سوابق آن در بانک مرکزی موجود است، می توان مبادلات غیرسیستمی را برای نقل و انتقالات ارزی برقرار ساخت.
وقت تکیه به شبکه مویرگی صرافی ها با مراقبت و نظارت کامل است
بهمنی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه خیلی از راه ها از طرف بانک مرکزی در اوایل دهه ۹۰ تجربه شده و نتایج مثبتی هم حاصل شده است؛ اشاره کرد: بدین سبب مقامات ارشد دولت و بانک مرکزی حالا باید به این فکر باشند که از این راهکارهای تجربه شده و موفق بهره برداری کنند؛ به خصوص اینکه تحریم کنونی سخت تر از تحریم سال ۹۰ نیست؛ چونکه آن زمان تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا همزمان با تحریم های شورای امنیت شده بود.
به گفته رئیس کل اسبق بانک مرکزی، مبادلات پولی ایران تنها بوسیله سیستم بانکی صورت نمی گیرد و سایر سیستم های موازی نیز قابل استفاده هستند؛ به نحوی که بدون اینکه بخواهیم ارتباطات رسمی با بانکهای دنیا برقرار کنیم؛ می توان از این راهکارها بهره گرفت که اسناد محرمانه آن در بانک مرکزی موجود است؛ البته ما هم دلمان نمی خواهد نظام بانکی کشور تحریم باشد، اما حال که این شرایط پیش آمده، باید از ابزارهای مرتبط نهایت بهره برداری را صورت داد.
وی گفت: حالا وقت تکیه به شبکه مویرگی صرافی های کشور است تا با مراقبت و نظارت بانک مرکزی بتوان مایحتاج کشور را برآورده ساخت. پس تجربه کامل آن در بانک مرکزی وجود دارد؛ ضمن اینکه اگر بانک مرکزی تمایل داشته باشد، در جلسات محرمانه حاضر به انتقال این تجربیات هستیم.
تحریم های آمریکا فقط تبلیغاتی است؛ با کمک بخش خصوصی آنرا دور می زنیم در عین حال، عبدالناصر همتی در واکنش به تسری تحریم های ثانویه به باقیمانده بانکهای ایرانی اظهار داشت: برخی از این بانک ها وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و مواد غذایی را به عهده دارند و بانکهای خارجی که با این بانک ها مبادلاتی داشتند، عملاً معافیت ها و مجوزهای لازم را برای تامین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده اند. رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: هر چند در ماه های گذشته برای تامین دارو و غذای مردم به خاطر فشار حداکثری، به شدت در مضیقه بودیم، ولی تا حالا از مسیرها و روش هایی اجازه ندادیم هیچ گونه کمبودی در کشور ایجاد شود و از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش های مختلف به کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود. وی تاکید کرد: این اقدام آمریکا بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آن کشور انجام شده است و نشانگر دروغ و فریب بودن ادعای حقوق بشر و انسان دوستی سران این کشور است و بطور قطع چنین اقداماتی در حافظه ملت ایران ثبت خواهد شد.

1399/07/19
11:05:11
5.0 / 5
1467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
تولیدو