اوضاع قیمت و موجودی برنج های وارداتی و داخلی

اوضاع قیمت و موجودی برنج های وارداتی و داخلی

به گزارش تولیدو گزارش های رسمی از این حكایت دارد كه قیمت برنج وارداتی ۱۰۹ درصد نسبت به شهریور ماه سال گذشته گران شده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از برنج در ماه های گذشته قیمت این کالا در بازار رو به افزایش رفت و البته فعالان بازار در کنار اثر حذف ارز دولتی گره های مربوط فه ترخیص این کالا از گمرک و بنادر را در افزایش قیمت موثر دانستند.
بر اساس گزارش مرکز آمار قیمت برنج وارداتی به صورت متوسط در شهریور ماه سال جاری به ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده که حداقل قیمت آن ۱۷ هزار ۲۰۰ و حداکثر آن تا ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.
در حالی برنج خارجی در مرداد ماه سال قبل تا ۹۰۰۰ تومان در بازار عرضه می شد که در شهریور سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر از ۱۰۹ درصد افزایش قیمت دارد. قیمت برنج وارداتی در مقایسه با مرداد ماه سالجاری که به صورت متوسط ۱۸ هزار و ۱۰۰ تومان بوده هم بالغ بر چهار درصد افزایش دارد.
اما در کنار تغییر ارز ۴۲۰۰ به نرخ نیمایی که بیشتر از ۲۰ هزار تومان در هر دلار است، ماجرای برنج های وارداتی به نحوه ترخیص آن هم گره خورده بود؛ به صورتی که هم اکنون حدود ۲۳۰ هزار تن برنج در گمرک و بنادر موجود است که به علت مشکل تأمین ارز امکان ترخیص پیدا نکرده بودند تا اینکه در اول شهریور ماه ممنوعیت فصلی واردات برنج شروع شده و تا آذر ماه هم ادامه دارد.
با این وجود با عنایت به نیاز بازار و ایجاد تعادل رایزنی هایی برای ترخیص برنج های وارداتی به صورت مشروط صورت گرفت و به تازگی قرار شد بر مبنای مصوبه ای که از جانب معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردیده ۸۰ میلیون دلار جهت تخصیص ارز به برنج هایی که به صورت درصدی ترخیص شده اند اختصاص یابد.
اما در ارتباط با وضعیت قیمت برنج های ایرانی هم گزارش مرکز آمار نشان داده است که قیمت هر کیلو از این برنج در شهریور سال گذشته ۲۳ هزار ۴۰۰ تومان بوده که به ۲۷ هزار تومان در مرداد ماه سال جاری و به صورت متوسط ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلو در شهریور رسیده است.
حداقل قیمت برنج ایرانی در شهریور ماه سالجاری ۲۳ هزار و ۶۰۰ و حداکثر آن ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان گزارش شده که نشان داده است قیمت برنج ایرانی در مقایسه با مرداد ماه سال جاری دو درصد و شهریور سال گذشته ۱۷.۵ درصد افزایش دارد.1399/07/15
23:13:34
5.0 / 5
1611
تگهای خبر: بازار , قیمت , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
تولیدو