صادرات سیگار حدودا ۳ برابر شد

صادرات سیگار حدودا ۳ برابر شد

به گزارش تولیدو جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه تولید سیگار در پنج ماهه اول سال جاری ۱۲.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۱۸۴ درصدی مواجه بوده است..


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در پنج ماهه اول سال جاری ۲۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید ۱۹ میلیارد و ۷۹۰ میلیون نخ در پنج ماهه اول سال قبل ۱۲.۴ درصد کاهش داشته است.
در پی این کاهش تولید و با عنایت به این که میزان مصرف در پنج ماه ۲۷ میلیارد و ۸۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم ۶۳.۲ درصد افزایش، از چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون نخ سیگار در پنج ماهه اول سال قبل به هفت میلیارد و ۳۶۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
در میانه تیر ماه، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه قبلش اطلاع داد و اظهار داشت که این مساله سبب شده تولید هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود.
او همینطور اخطار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند. البته اوایل مرداد ماه عطاالله معروفخانی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از حل شدن بخش عمده مشکل تأمین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار اطلاع داد.
همچنین آمارها نشان داده است که از آغاز سال جاری تا آخر مرداد ماه صادرات سیگار با افزایش ۱۸۴ درصدی به ۷۱ میلیون نخ رسیده است. این در شرایطی است که صادرات سیگار در مدت مشابه سال قبل ۲۵ میلیون نخ بوده است.
بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ۷۰ درصد صنعت دخانیات از راه واردات تأمین می شود که عمده آن مربوط به توتون است. همینطور این صنعت ۵۰ هزار نفر اشتغال مستقیم، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش توزیع، کشاورزی و حمل و نقل دارد و نیاز سالانه آن برای واردات ۳۰۰ میلیون یورو است. از سوی دیگر این صنعت سالانه ۴۰۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی دارد که در صورت محقق نشدن آن این مبلغ به کسری بودجه اضافه می شود.1399/07/03
12:36:22
5.0 / 5
1817
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تولیدو