معاون وزارت صمت اعلام كرد:

300 هزار تن شیرینی و شكلات سال قبل صادر شد

300 هزار تن شیرینی و شكلات سال قبل صادر شد

به گزارش تولیدو معاون امور صنایع وزارت صمت، اظهار داشت: میزان صادرات شكلات و شیرینی در سال گذشته، ۳۰۱ هزار تن و بالغ بر ۴۲۶ میلیون دلار بوده است.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی اظهار داشت: دو سوم محصولات صنعتی کشور، در ۵ ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه با سال قبل با رشد تولید روبرو بوده اند.
وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی و آشامیدنی، جزو صنایع پیشتاز کشور در امر تأمین نیاز داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی هستند، تصریح کرد: بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی کشور، به حوزه صنایع غذایی مربوط است.
وی اضافه کرد: در صنعت شیرینی و شکلات ۱۸۰۰ واحد تولیدی فعال، معادل ۲.۲ کل واحدهای صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند.
صادقی نیارکی با اشاره به اینکه اشتغال صنعتی در صنعت شیرینی و شکلات ۴.۳ درصد است، خاطرنشان کرد: ۳ درصد کل سرمایه گذاری های صنعتی کشور در این بخش جذب شده است.
وی افزود: میزان صادرات شکلات و شیرینی در سال ۱۳۹۸، سیصد و یک هزار تن بالغ بر ۴۲۶ میلیون دلار بود که از لحاظ ارزشی کاهش ولی از نظر وزنی حدود ۱۲ هزار تن رشد داشته است.
وی افزود: علت کاهش ارزشی صادرات شکلات و شیرینی ایران، اصلاح قیمت های پایه صادراتی در سال ۱۳۹۸ بود که با عنایت به برابری نرخ ارز انجام شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه از صنعت شیرینی و شکلات می توان بعنوان یک صنعت نمونه نام برد، تصریح کرد: توسعه و تعمیق طراحی مهندسی، نوآوری در تولید محصولات جدید و خود اتکایی در حوزه ماشین آلات صنعتی از خصوصیت های صنعت شیرینی و شکلات کشور است که سبب شده تا خیلی از ماشین آلات مورد نیاز در این صنعت توسط سازندگان داخلی تأمین شود.
وی اضافه کرد: حتی تعمیر، نگهداری، اورهال و تأمین قطعات ماشین آلات موجود در این صنعت که عمدتاً ماشین آلات اروپایی هستند توسط سازندگان داخلی انجام می شود و اینها همه نشان از بلوغ این صنعت در زمینه های مختلف همچون طراحی پایه، بازاریابی، توسعه محصول، ماشین سازی، تعمیرات و نگهداری دارد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که چه افقی را برای توسعه تولید و صادرات صنعت شکلات کشور ترسیم کرده اید؟، تصریح کرد: کسب رتبه دوم تولید و صادرات در بین کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۴ برای صنعت شیرینی و شکلات ایران هدفگذاری شده است.
وی افزود: تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی فعال یکی از موضوعات اصلی امروز وزارت صمت است که تلاش شده نقش تنظیم گری، بین حلقه ها و زنجیره ها ایفا شود. همینطور ساماندهی محصولات پتروشیمی و فلزی هم در حوزه معاونت امور صنایع دنبال می شود.
صادقی با تاکید بر به هم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها هم اظهار داشت: خیلی از واحدهای صنعتی از توانایی واحدهای هم طراز خودشان اطلاع ندارند بنابراین سیاست بهم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها هم در جهت تأمین نیازهای واحدهای صنعتی دنبال می شود.
معاون وزارت صمت همینطور در مورد بحث تأمین و تخصیص ارز برای واحدهای صنعتی هم تصریح کرد: با عنایت به این که تقریباً کشور با ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اداره می شود و توسعه صادرات اولویت نخست کشور و وزارت صمت است ازاین رو به صورت روزانه و جلسات هفتگی بحث تأمین و تخصیص ارز را با بانک مرکزی پیش می بریم.
وی افزود: خوشبختانه در ۶ ماهه نخست سالجاری توانستیم مجموع نیازمندی های کشور را در حوزه تولیدات صنعتی به وفور در بازارها تأمین نماییم که این موفقیت نتیجه تلاش صنعتگران، حمایت های ارکان دولت، حاکمیت و همراهی بانک مرکزی و پیگیری های وزارت صمت بوده که امیدواریم در آینده هم تمامی دستگاه ها همچون دستگاه هایی که در حوزه سیاست های پولی و ارزی کشور، تأمین و تخصیص ارز فعالند کمک کنند تا مسیری که از آغاز سال شروع شده و به باعث آن در خیلی از کالاها رشد تولید داشتیم ادامه پیدا کند.


منبع:

1399/06/15
22:59:49
5.0 / 5
1865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو