رأی ندادن نمایندگان موجب تأخیر در بررسی لایحه مربوط به بورس شد

رأی ندادن نمایندگان موجب تأخیر در بررسی لایحه مربوط به بورس شد

ماده ای از لایحه افزایش سرمایه شركت های بورسی به سبب مشاركت كم نمایندگان در رأی دادن به كمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد و انتقاد رئیس مجلس را برانگیخت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در جریان بررسی ماده ۳ لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران بوسیله صرف سهام با سلب حق تقدم نمایندگان به طرح پیشنهادی حذف این ماده پرداختند که در نهایت به تصویب نرسید و رئیس مجلس کل ماده را به رأی گذاشت.
این ماده که مربوط به ایجاد معافیت های مالیاتی برای شرکت های پذیرفته شده در بورس بود به سبب مشارکت کم نمایندگان رأی نیاورد و رئیس مجلس آنرا جهت بررسی مجدد طبق بخشنامه به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد. در زمان اعلام رأی گیری هم قالیباف اظهار داشت که مشارکت در رأی گیری پایین بوده و تنها به خاطر یک رأی این ماده به تصویب نرسیده است.
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس نیز با استناد به مواد ۱۱۷ و ۱۲۶ بخشنامه در تذکری اظهار داشت: امروز مشارکت نمایندگان در رأی دادن به این لایحه پایین بود که ۶۰ یا حتی ۷۰ نفر در رأی گیری شرکت نکردند. با این اتفاق حق بیت المال ضایع می شود. تنها به خاطر یک رأی ماده ۳ این لایحه دو فوریتی به کمیسیون باردیگر ارجاع شد.
وی ادامه داد: مجلس به دو فوریت این لایحه رأی داد اما امروز مشارکت در بررسی جزئیات پایین بود. در شرایطی که اگر این ماده به تصویب می رسید کل لایحه امروز به شورای نگهبان ارجاع می شد اما با کاهش مشارکت در رأی گیری عملا ارجاع لایحه یک ماه به تأخیر افتاد چون نمایندگان مقرر است دو هفته برای سرکشی به حوزه های انتخابیه بروند و پس از آن تازه این ماده در کمیسیون اقتصادی بررسی شده و سپس به صحن ارجاع می شود.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: چند بار در طول بررسی این لایحه تاکید کردم که زیبنده نیست ۶۰ نفر از نمایندگان در صحن حضور داشته باشند اما در رأی گیری شرکت نکنند.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، با وجود اینکه طبق اعلام رئیس مجلس این ماده به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود، احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیس مجلس اظهار داشت که سلیمی نماینده محلات درخواست اصلاح جز در ماده ۳ را دارد که قالیباف این مساله را نپذیرفت و گفت این کار خلاف بخشنامه است ما قسم خورده ایم به بخشنامه عمل نماییم. امروز به خاطر کاهش مشارکت و تنها به سبب یک رأی بررسی این لایحه به تأخیر افتاد. یک ماه ضرر می نماییم و خسارت می بینیم. مردم این را بشوند تا پس از این نمایندگان در رأی گیری مشارکت داشته باشند.
در ماده ۳ لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی آمده است که معافیت مالیاتی مذکور در صدر ماده ۱۴۳ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن درباب شرکت‏های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران بر طبق گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار متناسب با میزان رعایت سهام شناور آزاد شرکت در طول سال مالی، اعمال می‏ شود.
منبع:

1399/05/29
13:46:02
5.0 / 5
2292
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو