عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

نگرانی فعالان اقتصادی از بخش نامه ارزی بانك مركزی

نگرانی فعالان اقتصادی از بخش نامه ارزی بانك مركزی

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید بخش نامه ارزی جدید بانك مركزی در صورتیكه اصلاح نشود، به كاهش قطعی صادرات غیرنفتی منجر خواهد شد.


احمدرضا فرشچیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در بخش نامه جدید ارزی بانک مرکزی که مربوط به تعهدات ارزی سال ۹۹ است و در کمال تعجب عطف به ماسبق شده و چهار ماهه ابتدایی سالجاری را هم در برمی گیرد به این اشاره شده که صادرکننده باید ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خویش را به شکل حواله ارزی و ۲۰ درصد را هم به صورت اسکناس در بازار ثانویه یا صرافی ها به فروش برساند. این سیاست آن هم در شرایط فعلی معلوم نیست چه پشتوانه اجرایی دارد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از راه های ورود ارز به ایران بسته است و با سیاست های غلط راه های باقی مانده هم مسدود می شود، بیان نمود: در ماه های گذشته بخش قابل توجهی از تلاش صادرکنندگان به این معطوف بود که با واردات در ازای صادرات، تعهد ارزی را ایفا کرده و به تأمین نیازهای اقتصادی کشور کمک کنند اما ما می بینیم که در دستورالعمل جدید عملا این امکان سلب شده است و معلوم نیست صادرکننده در شرایط فعلی چه گزینه دیگری در اختیار دارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: تکلیف صادرکننده ای که چند ماه قبل صادرکرده و کالایی را برای واردات خریداری نموده چه می شود؟ بانک مرکزی اعلام نموده که صادرکننده ای که ظرف چهار ماه تعهد ارزی خویش را ایفا نکند جریمه شده و با مسائلی مانند تعلیق کارت بازرگانی مواجه می شود و این یعنی به جای آنکه شرایط صادرات را تسهیل نماییم، در مقابل آن سنگ اندازی کرده ایم.
فرشچیان تصریح کرد: یا بخش نامه جدید باید ظرف روزهای آینده اصلاح شده و به سمت تسهیل حرکت نماید یا نخستین و قطعی ترین نتیجه آن کاهش صادرات غیرنفتی و پایین آمده انگیزه سرمایه گذاران برای صادرات کالا به سایر کشورها خواهد بود.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در فاصله چند روز مانده تا آخر تیر ماه که مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ بود، بانک مرکزی موافقت کرده که تا هفتم مرداد، صادرکنندگان بدون احتیاج به سامانه نیما ارز خویش را به شکل توافقی در اختیار واردکنندگان قرار دهند.
منبع:

1399/04/29
17:05:00
5.0 / 5
2077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
تولیدو